David Marcus, vedoucí oddělení pracujícího na digitální měně Libra, kterou plánuje Facebook spustit příští rok, tvrdí, že tento gigant v oblasti sociálních médií nebude žádným způsobem kontrolovat ani jinak ovlivňovat Libru a její síť.

Za Libru bude zodpovědná Libra Association, nikoli Facebook

Marcus ve svém blogu znovu zopakoval, že Facebook bude jedním z mnoha členů  Libra  Association. Ta bude jako nezisková organizace zastřešovat celý projekt digitální měny Libra. Vzhledem k velkému počtu členů nebude mít podle jeho slov Facebook žádné výhradní právo kontroly nad sítí.

Členů sdružení je aktuálně sice pouze 28, ale časem by měl jejich celkový počet narůst. Ve finále jich bude podle white paperu této měny až 100. Tento počet je stanoven i kvůli tomu, aby žádný člen neměl více než jednoprocentní kontrolu nad sítí.

Libra: 10 věcí, které potřebujete vědět o digitální měně Facebooku

„Facebook nebude kontrolovat síť, měnu ani její rezervu. Bude jen jedním ze stovky členů sdružení Libra Association. Nebudeme mít žádné zvláštní práva ani privilegia. Je pro nás důležité budovat projekt s důvěryhodnými subjekty, které by mohly fungovat v regulovaném prostředí, přičemž by disponovaly operační odborností potřebnou k zajištění integrity.

Řekl bych, že sto geograficky rozložených, průmyslově různorodých organizací je dostatečný počet na to, abychom mohli hovořit o decentralizaci.“

Vedle obhajoby decentralizovaného řešení Marcus připomněl, že cílem Libry je  přinést finanční služby lidem, kteří nemají přístup k dostatečnému bankovnímu systému.

„S Librou bude mít každý, kdo má smartphone za $40 a přístup na internet, možnost bezpečně chránit svá aktiva, provádět transakce s nízkými poplatky a časem získat přístup k celé škále finančních služeb. Jsme pevně přesvědčeni, že pokud Libra uspěje, může to přinést významnou změnu, která pozitivně ovlivní miliardy lidí.“

I když výše uvedená myšlenka zní slibně, Marcusova reakce přišla jen jeden den poté, co členové demokratické strany amerického kongresu požádali Facebook, aby  pozastavil vývoj Libry až do dalšího zkoumání možných rizik. Nejbližší zasedání senátu a sněmovny reprezentantů, kterých se má zúčastnit i Marcus, je naplánováno na 16. a 17. července tohoto roku.

Libra nebude vázána pouze na peněženku Calibra

Zajímavou částí Marcusova blogu je sekce, v níž se vyjadřuje ke Calibře, dedikované peněžence pro Libru. Podle jeho slov Facebook jako vlastník dceřiné společnosti Calibra nebude mít k dispozici žádné finanční údaje jejích uživatelů.

Kromě toho má být uživatelům Libry umožněno uschovávat tuto digitální měnu i v  konkurenčních peněženkách. Jednou z nich má být i „keyless wallet“ od společnosti ZengTa je spolufinancována technologickým gigantem Samsungem. Zeng nedávno již uskutečnil první proof of concept studii (proces validování a verifikování nových postupů a technologií) zaměřenou na podporu této digitální měny od Facebooku.

Koupě bitcoinu přinesla od jeho vzniku až 98% šanci na zisk!

Originální verze tohoto článku byla publikována na našem slovenském webu KryptoPortal.sk

Zdroj: facebook.com