Stripe je irská technologická společnost, která působí ve více než 25 zemích a umožňuje fyzickým osobám a podnikům přijímat kromě jiných měn, i Bitcoin platby přes internet. Stripe se zaměřuje na poskytování technické infrastruktury, prevence vůči podvodům a bankovní infrastruktury potřebné pro provoz online platebních systémů.

Společnost Stripe, která pomáhá více než stovce tisíc podnikům provádět finanční transakce online, se chystá zrušit podporu pro platby Bitcoin. Firma uvádí, že spotřebitelé Bitcoinu vidí momentálně kryptoměnu spíše jako aktivum určené k obchodování než jako platební prostředek. Dodává, že stále méně online obchodníků chce přijímat tuto kryptoměnu. Rostoucí poplatky a delší transakční časy, které jsou důsledkem kolísání cen, také snížily jeho atraktivitu.

Příliš drahé

Zákazníci platební společnosti se sídlem v USA platí Stripe-u poplatek při každém zpracování platby. Mezi nejznámější klienty patří Lyft, Deliveroo, GrabTarget.

V roce 2014 se stala společnost Stripe prvním velkým podporovatelem Bitcoinových plateb. V té době Stripe řekl, že doufá, že Bitcoin se stane pro lidi na místech s nízkým podílem kreditních karet způsobem, jak realizovat online transakce. Nyní však tvrdí, že se chová spíše jako aktivum než jako platební prostředek.

V uplynulém roce došlo k obrovskému nárůstu zájmu o  kryptoměny, který byl způsoben zejména extrémně rychlým nárůstem jejich cen. Tato poptávka však vedla také k obrovským výkyvům cen. Stripe dodává, že volatilita v praxi znamená prodloužení času potřebného k uskutečnění obchodu.

„V době potvrzení transakce znamená kolísání ceny Bitcoinu to, že transakce byla provedena s nesprávnou částkou,“ uvedl ve svém blogu produktový manažer společnosti Tom Karlo.

Tom Karlo potvrdil i to, že snížení zájmu o BTC platby mají na svědomí pořád se zvyšující poplatky za provádění  Bitcoinových transakcí.

„Při běžné Bitcoinové transakci se poplatek běžně pohybuje ve výši několika desítek amerických dolarů, což dělá Bitcoinové transakce stejně nákladnými jako bankovní převody,“ píše dále Tom Karlo.

„Z tohoto důvodu jsme u našich zákazníků zaznamenali pokles zájmu používat Bitcoin jako platidlo. Rovněž jsme zaznamenali výrazný pokles příjmů z Bitcoinu u zákazníků, kteří tyto platby akceptují.“

 STOP kryptoměnám?

Stripe uvedli, že se stažením podpory pro platbu Bitconem začínají ihned. Všechny transakce by měly být zastaveny do 23. dubna. Netřeba však zoufat. Dodávají, že jejich rozhodnutí ukončit podporu pro Bitcoin neznamená, že ztratili zájem o všechny kryptoměny.

„Zajímáme se o to, co se děje s  Lightning Network a dalšími projekty, které umožní rychlejší platby,“ řekl Tom Karlo. „Další ambiciózní a šikovný projekt je například  OmiseGO  a také Ethereum přináší množství projektů s vysokým potenciálem.“

Zdroj: stripe.com