V posledních dnech se asi nejvíce hledí na připravované spuštění mainnetů EOS a Tron. Pochopitelně i jiné projekty postupují ve svém vývoji a potěšující zprávy dorazily i ze společnosti věnující se vývoji Cardano (ADA) kryptoměny. Na svém blogu společnost IOHK oznámila milník v podobě spuštění testnetu podporujícího smart kontrakty.

Cardano již od svého vzniku podniká kroky směrem k tomu, aby se z něj stal kompletní ekosystém. Jedním z těchto kroků je i spuštění testovací sítě s podporou inteligentních smluv, oznámeno před několika dny. Zprávy přišly přímo uprostřed korekce trhu, ale ceně ADA to pomohlo nabrat ten správný rostoucí trend.

Cena ADA se stabilizovala na úrovni kolem $0.20, přičemž se hodnota za posledních 24 hodin zvýšila o 7%.

Cenový vývoj kryptoměny ADA za poslední měsíc

Cena Cardano je však na míle vzdálená prosincovému vrcholu, který se vyšplhal nad úroveň $1.30. Momentálně se všechny pohledy zaměřují na TRON (TRX) a EOS. Za pár dní je čeká spuštění vlastních blockchainů a ekosystémů. Projekt Cardano v tomto ohledu možná trochu zaostává, ale je to pouze chvilkové zdání.

Ekosystém Cardano je dalším projektem srovnatelným s QTUM, Stellar, NEO a dalšími, s cílem přitáhnout ICO do své domácí ekonomiky. Zatím je tento cíl daleko, zpráva, že Jižní Korea může znovu legalizovat místní ICO, byla považována za pozitivní i pro tržní ceny ADA.

Více než 45% všech obchodů ADA je prováděných s párem korejský won, a téměř 40% obchodů se odehrává na burze Upbit. Na burze Binance 15% ze všech obchodů ADA, oproti měně Tether (USDT) pro přímé spekulace proti pozicím dolaru. Cardano několik posledních týdnů výrazně klesalo, a to i ve srovnání s americkým dolarem, i ve srovnání s Bitcoinem, kde vykazovalo ztrátu až 30%. Pokles dosáhl úrovně až  2,700 Satoshi.

Projekt Cardano má jednu z nejvyšších známek udělených Weiss Ratingem – celková známka B, s vynikající klasifikací technologie, ale považuje se za relativně riskantní aktivum s velmi nízkou adopcí. To je momentálně pravda, ale Cardano nikam nespěchá a postupně buduje první silné partnerství. Vědecký základ ve spojení se silnou technologickou stránkou jsou faktory, které se v budoucnu určitě projeví více než pozitivně.

Cardano patří k jedním z nejvíce investičně přátelským coinů. Je totiž odhodlán řešit problémy, které mnozí ignorují. Například velmi vážná je otázka bezpečného ukládání tokenů. Mnoho projektů však nedělá nic významné na to, aby těmto problémům věnovalo patřičnou pozornost. ADA řeší tento problém i spuštěním papírových offline peněženek prostřednictvím své peněženky Daedalus, která umožní uživatelům ukládat část kódu offline na kus papíru, ze kterého se dá peněženka později snadno obnovit. Tím se k bezpečnosti tokenů přidá další vítaná úroveň ochrany.

V uplynulých týdnech zaznamenalo Cardano kolísání svého obchodovaného objemu  a jeho přítomnost na sociálních médiích byla také slabší. Ve skutečnosti je projekt velmi živý a aktivní, o čemž svědčí i aktivita na GitHub. Zde je stále zařazen v top 10 projektů podle programátorské aktivity. V současnosti se nachází na druhém místě hned za projektem Komodo (KMD). Přesto se programátorská aktivita trochu zpomaluje ve srovnání s EOS projektem na třetím místě.

Programátorská aktivita na projektech Cardano a EOS. Zdroj: cryptomiso.com

Zdroj: iohk.io