Populární stránka CryptoCompare, která se zaměřuje na poskytování informací nejen ohledně cen jednotlivých kryptoměn, oznámila, že počínaje 12. červnem 2019 spouští vlastní benchmark. Toto ratingové hodnocení dostane více než sto aktivních obchodních platforem, které CryptoCompare monitoruje z několika hledisek.

Na první příčce se umístila Coinbase

CryptoCompare Exchange Benchmark byl spuštěn s cílem poskytnout investorům spolehlivou metriku, která bude odrážet především důvěryhodnost dané kryptoburzy. Během uplynulého roku se totiž stále častěji vyskytovaly případy, kdy burzy záměrně nadhodnocovaly objemy zrealizovaných obchodů.

V první analýze, v níž tato společnost sledovala období od 1. do 31. května 2019, se  na první příčce umístila americká burza Coinbase následovaná taktéž americkou obchodní platformou PoloniexTrojici uzavírá především v Evropě dobře známá burza Bitstamp. Do první desítky se ještě dostaly bitFlyer, Liquid, itBit, KrakenBinanceGemini a Bithumb.

Kryptoměnové burzy údajně falšují téměř 50 % objemu obchodování

„Tím, že využíváme kvalitativní (due diligence) i kvantitativní přístup (kvalita trhu založená na základě order booku a obchodních údajích), produkt nespočívá na agregovaných údajích o objemu, ale používá spíše korelaci mezi objemem a volatilitou jako vstup do do více než 30 metrik CryptoCompare. Je to zejména kvůli existujícím problémům s manipulací objemů, wash tradingem a jinými obchodními pobídkami.

V reakci na obavy trhu z nafouknutých objemů a nedostatku spolehlivých metrik na hodnocení kryptoměnových burz jsme nadšeni, že můžeme spustit vlastní benchmark. Těšíme se, že poskytneme větší transparentnost do třídy digitálních aktiv a zlepšíme rozhodování účastníků trhu poskytnutím souboru dat, kterému mohou důvěřovat,“ vyjádřila se společnost CryptoCompare na čele se svým CEO Charlesem Hayterem.

Kritéria pro tvorbu ratingu

V rámci hodnotícího systému je burzám přidělován ranking od nejlepšího (AA) až po nejhorší (F-). Celkové kumulativní hodnocení (rating) přitom vzniká na základě dosaženého skóre v jednotlivých monitorovaných oblastech. Mezi ně patří například geografická oblast, právní a regulační rámce dané kryptoburzy, způsob jejího financování, či kvalita dat, která reportuje.

V níže uvedeném grafu je vidět, která oblast monitorování má jakou váhu na finální skóre udělované kryptoburzám. Celá analýza od společnosti CryptoCompare je přitom založena na veřejných informacích a její výsledky jsou veřejnosti dostupné na její internetové stránce od čtvrtka 13. 6. 2019.

Zdroj: cryptocompare.com

Pokud se zaměříme na TOP 10 burz, které od CryptoCompare dostaly nejvyšší hodnocení, můžeme mezi nimi najít značné rozdíly. Dobrým příkladem je burza  Gemini, která v porovnání s jejími konkurenty dostala extrémně nízké hodnocení týkající se jejího financování. V rámci této oblasti bere analytická stránka v úvahu fakt, zda je burza financována velkými nebo malými venture capital firmami.

Poloniex, který figuruje na druhé příčce, zas dostal nejnižší hodnocení v rámci managementu, tedy v oblasti, jež se zaměřuje na zkušenosti dané platformy, délku jejího působení na trhu či dostupnosti informací o jejích majitelích.

Překvapením také může být extrémně nízký bodový zisk populární burzy Binance  v sekci „legal“.  V ní CryptoCompare mj. sleduje, zda je burza pojištěna vůči potenciálním ztrátám a jakým způsobem dodržuje KYC a AML standardy.

Zdroj: cryptocompare.com

Pokud se zaměříme na hodnocení kryptoburz z geografického hlediska, nejlépe dopadly ty, které mají sídlo v USA (57.35 bodů). S relativně malým odstupem následují jihokorejské burzy (47.87 bodů) a burzy se sídlem v Japonsku (41.47 bodů). Co se týče Evropy, mimo obchodní platformy sídlící v Anglii se všechny pohybují převážně na spodním konci hodnocení.

Zdroj: cryptocompare.com

Originální verze tohoto článku byla publikována na našem slovenském webu KryptoPortal.sk

Zdroj: coindesk.com