1. května 2019 uplynulo přesně 6 let od doby, co vznikl CoinMarketCap (CMC). Tento kryptoměnový online informační portál byl navržen a vyvinut ještě v začátcích Bitcoinu a kryptoměn. V roce 2013 existovalo jen pár kryptoměnových burz. Objemy obchodů byly v té době radikálně nižší a tím náchylnější na manipulaci a náhlé pohyby. CMC proto uvádí vážený průměr cen z uváděných cen na burzách.

CMC od svého vzniku přidal na svou webovou stránku mnoho nových funkcí včetně údajů o dominanci Bitcoinu, tabulky s celkovou tržní kapitalizací atd. Tento prohlížeč nevystupuje jako burza, takže jen zřídka byl zodpovědný za podvod.

Nedávno se nám dostalo do povědomí, že stránka udává falešné objemy obchodů. Zprávy odhadovaly, že více než 95 % objemů poskytnutých burzami jsou falešné nebo generované jako „wash trading“.

CoinMarketCap ohlásil plánované změny v systému, aby tak zajistil spolehlivost a autentičnost dat.

„Věnujeme velkou pozornost rostoucímu povědomí o „falešných objemech“ burz. S radostí tedy oznamujeme, že spolupracujeme s partnery na řešení tohoto mnohostranného problému.“

Vzděláváme se: Jak kryptoměny používají kryptografii

Aliance za zodpovědnost a transparentnost údajů

CMC hledá řešení pro větší zodpovědnost a transparentnost jejich záznamů. Aliance obsahuje několik kroků, které povedou k dosažení tohoto cíle. CMC byl dosud neutrální, co se týče jejich postoje k vykazování údajů.

V prvním opatření CoinMarketCap zavedl povinné předkládání údajů: „probíhající údaje o obchodech“ a „probíhající údaje z knihy objednávek“ se začátkem od 14. června 2019. Burza, která si nebude plnit tyto povinnosti, bude ze stránky CMC delistována.

Do aliance se již zapojilo 12 burz: Binance, Bittrex, OKEx, Huobi, Liquid, UpBit, IDEX, OceanEX, Gate.io, KuCoin, HitBTC a Bitfinex. Další partneři je budou následovat.

Další dva kroky přijdou na řadu již v blízké budoucnosti. Druhá a třetí fáze zahrnuje rozšířené metriky údajů a statistiky a analýzy od CoinMarketCap.

Blockchainový prohlížeč pro Bitcoin (BTC) a Ethereum (ETH)

CMC také ohlásil, že plánuje spustit blockchainový prohlížeč, který bude poskytovat všechny informace z BTC a ETH veřejných knih. Ceny zůstanou i nadále hlavním metrickým údajem pro kryptoměny. Tato nová funkce však zlepší vědomosti z oblasti transakcí na veřejných knihách.

Post na blogu CMC udává:

„Vybudovali jsme vlastní prohlížeč, abychom byli spíše čistší, jednodušší a více přizpůsobení obecnému uživateli, než abychom se měli zaměřit na mocné nástroje, které možná nejsou až tak požadované.“

CoinMarketCap (CMC) je jeden z nejnavštěvovanějších stránek v kryptosvětě. Podle finanční kategorie webových stránek je v současnosti na 8. místě. CMC je veden k tomu, aby byl zodpovědnější a transparentnější, což bude jen benefitem pro celý kryptoprůmysl. CMC se tak může stát důvěryhodnou stránkou, která obchodníkům a investorům pomůže rozlišit „dobré od špatného“.

Top 5 blockchain prohlížečů

Originální verze tohoto článku byla publikována na našem slovenském webu kryptoportal.sk

Zdroj: coingape.com