CoinMarketCap, jako nástroj pro sledování cen kryptoměn, grafů a dat týkajících se jednotlivých burz, zná snad každý kryptonadšenec. Není to jen vyhledávaný nástroj pro kryptoměnové data, ale zároveň je to jedna z nejnavštěvovanějších webových stránek současnosti. Každý den se zde zastaví přes 1,2 milionu unikátních uživatelů.

CoinMarketCap (dále CMC) čelil začátkem tohoto měsíce vážným obviněním z manipulace cen kryptoměn, zavádění či nafukování denních obchodovaných objemů na jednotlivých burzách. Jsou to závažné obvinění, které však poukazují na opravdu velký problém. Nejen uživatelé a investoři spoléhají na data poskytované CMC, ale i řadu jiných systémů. Ty využívají API (Application Programming Interface), které rovněž CMC poskytuje na volné používání.

Výrazně odlišné ceny na Bitcoin trzích podle CMC

Reakce samotného CoinMarketCapu

Ve společnosti CoinMarketCap si problém samozřejmě uvědomují. Jsou si vědomi i toho, že mají velkou moc a s ní i velkou zodpovědnost za data, která publikují.

V příspěvku na svém blogu za CMC uvedla Carylyne Chan, že aktuálně již byla zrušena kvóta minimálního objemu pro zalistování burzy. Tato politika tak přímo či nepřímo upřednostňovala jen větší burzy a menší byly prakticky odfiltrovány. I toto má později dopad na výpočet cen a denních objemů.

Malé burzy ve snaze být zalistované na tak důležité stránce jako je CMC, se mohou uchylovat i k nekalým praktikám a k umělému nafukování svého denního objemu, jen aby se dostaly do povědomí CMC a prošly jejich požadavky a limity.

Stránka dále plánuje zavést nové filtry a metriky hodnocení ve snaze poskytnout uživatelům lepší zážitek z používání služby. Umožní jim vyhledávání a zpracování dat tak, aby to nejvíce vyhovovalo jejich individuálním potřebám.

Rozdělení burz na ty s poplatky a na ty bez poplatků

Alternativy ke službě CoinMarketCap jsme Vám představili v tomto článku.

Oznámení následovalo po zprávě zveřejněné na CryptoExchangeRankings, která se zabývala otázkou: „Jak se relativně nové burzy dokázaly dostat na vyšší pozice CMC?“ Problém falešných objemů na kryptoměnových burzách je jako UFO: „Někteří lidé tvrdí, že byli svědky tohoto jevu, ale neexistují žádné důvěryhodné důkazy a metriky k prokázání jeho existence,“ píše se v blogu.

CMC víceprezidentka pro marketing, Carylyne Chan, se vyjádřila, že může prokázat vysoké objemy obchodování díky způsobu, jakým CMC shromažďuje data z burz.

Konkrétně, těžba transakcí, nízké poplatky a wash trading ze strany kryptoburz mohou mít za následek uměle zvýšené objemy obchodů, které se následné zobrazí i na CMC.

Wash trading je podvodné obchodování se sebou samým, aby se vytvořil falešný dojem o poptávce na trhu, který láká investory.

Carylyne Chan dále píše:

„Přestože udržujeme vztah s většinou burz zmíněných na našich stránkách, neexistuje žádná záruka toho, že některá z nich bude reagovat na konkrétní pokyny, ale musíme nadále poskytovat uživatelům nejlepší aproximaci ceny a objemu na základě všech dat, která máme k dispozici. Vývoj nových modelů, jako například těžba transakcí, také znamená, že je třeba, aby existovaly nové způsoby, kterými by se dalo brát v úvahu pouze skutečný obchodovaný objem. Právě slučování zmíněných transakcí a obchodních transakcí navyšuje celkovou likviditu burzy, která neodráží skutečnost.“

Kdo je za špatné data zodpovědný?

CMC je nástroj navržen tak, aby shromažďoval data, která mu zasílají burzy, a proto čísla na stránce odrážejí „nejlepší aproximaci ceny a objemu na základě všech údajů, které má k dispozici“, vysvětlila Carylyne Chan. „I když se snažíme o co nejlepší ověření údajů od samotných burz, nemáme zavedené nástroje na jejich cenzurování nebo striktní kontrolu.“

Za těchto okolností píše: „Chápeme, že tyto obavy jsou opodstatněné a mají dopad na komunitu a dojmy, které mají lidé o jednotlivých burzách, dokonce více, než jsme tradičně zvyklí.“

Zdroj: blog.coinmarketcap.com