CoinMarketCap, jako nástroj pro sledování cen kryptoměn, grafů a dat týkajících se jednotlivých burz, zná snad každý kryptonadšenec. Není to jen vyhledávaný nástroj pro kryptoměnové data, ale zároveň je to jedna z nejnavštěvovanějších webových stránek současnosti. Každý den se zde zastaví přes 1,2 milionu unikátních uživatelů.
CoinMarketCap (dále CMC) čelil začátkem tohoto měsíce vážným obviněním z manipulace cen kryptoměn, zavádění či nafukování denních obchodovaných objemů na jednotlivých burzách. Jsou to závažné obvinění, které však poukazují na opravdu velký problém. Nejen uživatelé a investoři spoléhají na data poskytované CMC, ale i řadu jiných systémů. Ty využívají API (Application Programming Interface), které rovněž CMC poskytuje na volné používání.
Reakce samotného CoinMarketCapu
Ve společnosti CoinMarketCap si problém samozřejmě uvědomují. Jsou si vědomi i toho, že mají velkou moc a s ní i velkou zodpovědnost za data, která publikují.
V příspěvku na svém blogu za CMC uvedla Carylyne Chan, že aktuálně již byla zrušena kvóta minimálního objemu pro zalistování burzy. Tato politika tak přímo či nepřímo upřednostňovala jen větší burzy a menší byly prakticky odfiltrovány. I toto má později dopad na výpočet cen a denních objemů.
Malé burzy ve snaze být zalistované na tak důležité stránce jako je CMC, se mohou uchylovat i k nekalým praktikám a k umělému nafukování svého denního objemu, jen aby se dostaly do povědomí CMC a prošly jejich požadavky a limity.
Stránka dále plánuje zavést nové filtry a metriky hodnocení ve snaze poskytnout uživatelům lepší zážitek z používání služby. Umožní jim vyhledávání a zpracování dat tak, aby to nejvíce vyhovovalo jejich individuálním potřebám.
Alternativy ke službě CoinMarketCap jsme Vám představili v tomto článku.
Oznámení následovalo po zprávě zveřejněné na CryptoExchangeRankings, která se zabývala otázkou: „Jak se relativně nové burzy dokázaly dostat na vyšší pozice CMC?“ Problém falešných objemů na kryptoměnových burzách je jako UFO: „Někteří lidé tvrdí, že byli svědky tohoto jevu, ale neexistují žádné důvěryhodné důkazy a metriky k prokázání jeho existence,“ píše se v blogu.
CMC víceprezidentka pro marketing, Carylyne Chan, se vyjádřila, že může prokázat vysoké objemy obchodování díky způsobu, jakým CMC shromažďuje data z burz.
Konkrétně, těžba transakcí, nízké poplatky a wash trading ze strany kryptoburz mohou mít za následek uměle zvýšené objemy obchodů, které se následné zobrazí i na CMC.
Wash trading je podvodné obchodování se sebou samým, aby se vytvořil falešný dojem o poptávce na trhu, který láká investory.
Carylyne Chan dále píše:
„Přestože udržujeme vztah s většinou burz zmíněných na našich stránkách, neexistuje žádná záruka toho, že některá z nich bude reagovat na konkrétní pokyny, ale musíme nadále poskytovat uživatelům nejlepší aproximaci ceny a objemu na základě všech dat, která máme k dispozici. Vývoj nových modelů, jako například těžba transakcí, také znamená, že je třeba, aby existovaly nové způsoby, kterými by se dalo brát v úvahu pouze skutečný obchodovaný objem. Právě slučování zmíněných transakcí a obchodních transakcí navyšuje celkovou likviditu burzy, která neodráží skutečnost.“
Kdo je za špatné data zodpovědný?
CMC je nástroj navržen tak, aby shromažďoval data, která mu zasílají burzy, a proto čísla na stránce odrážejí „nejlepší aproximaci ceny a objemu na základě všech údajů, které má k dispozici“, vysvětlila Carylyne Chan. „I když se snažíme o co nejlepší ověření údajů od samotných burz, nemáme zavedené nástroje na jejich cenzurování nebo striktní kontrolu.“
Za těchto okolností píše: „Chápeme, že tyto obavy jsou opodstatněné a mají dopad na komunitu a dojmy, které mají lidé o jednotlivých burzách, dokonce více, než jsme tradičně zvyklí.“
Zdroj: blog.coinmarketcap.com