Jedna z nejpopulárnějších stránek, jejímž primárním cílem je sledování pohybů cen jednotlivých kryptoměn, CoinMarketCap.com přislíbila, že v důsledku zjištění týkajících se falešných objemů reportovaných ze strany burz přistoupí v rámci své metodiky k zásadním změnám.

95 % zobchodovaného objemu se nezakládá na realitě

CoinMarketCap je jednou z TOP 500 nejnavštěvovanějších webových stránek na světě, zejména díky informacím nejen o cenách kryptoměn, monitorování jejich růstu či poklesu, ale i tvorbě různých žebříčků.

Minulý týden však přišla zpráva od společnosti Bitwise, která odhaluje, že ne všechna reportovaná data na stránkách CMC odpovídají skutečnosti. Bitwise tvrdí, že až přibližně 95 % zobchodovaného objemu na burzách, které CMC uvádí, se nezakládá na realitě. Reportováním takto nadhodnocených údajů mohou být  investoři uvedeni do velmi nepříjemného omylu.

V souvislosti s tímto zjištěním je třeba zdůraznit, že CMC má značný vliv i na samotnou cenu jednotlivých kryptoměn. Pamětní je především událost, kdy se v roce 2018 rozhodli tvůrci této stránky ze svých reportů stáhnout několik  jihokorejských kryptoburz. Trh tehdy téměř okamžitě zareagoval poklesem ceny většiny nejpopulárnějších digitálních měn. 

Zdroj: Bitwise.com

CoinMarketCap chce nabídnout větší transparentnost

Podle globální ředitelky marketingu Carylyne Chan neberou ve společnosti  CoinMarketCap zprávu od Bitwise na lehkou váhu a připravují několik řešení. Falešná data týkající se zobchodovaných objemů chtějí vyřešit implementací souboru nových nástrojů, které nabízejí větší transparentnost. Ten by měl zahrnovat prostředky monitorující hot a cold peněženky jednotlivých burz i denní návštěvnost daných obchodních platforem.

V souvislosti s plánovanými změnami Carylyne Chan uvedla:

 „V případě, že obchodní platforma s nízkou návštěvností reportuje objem $300 milionů, přičemž ve své peněžence má jen 5 BTC, uživatelé budou moci vyvodit vlastní závěry, aniž bychom museli provést svévolné rozhodnutí o tom, co je dobré nebo špatné.

Naší filozofií je poskytovat našim uživatelům co nejvíce informací, aby mohli tvořit své vlastní závěry a neinterpretovat naše vlastní postoje či názory.“

Návštěvníky stránek CMC už společnost informovala i prostřednictvím svého oficiálního účtu na Twitteru, kde uvedla, že na zlepšení metriky aktivně pracuje, přičemž lidi vyzvala, aby jí poskytli podněty na zlepšení.

Nové indexy CMC Crypto 200

V minulosti již CMC kromě odstranění dat některých jihokorejských burz přistoupil i k přidání dodatečných informací, které měly jejich návštěvníkům zlepšit přehled týkající se vývoje ceny kryptoměn i celého trhu. V rámci těchto inovací tak společnost přidala údaje týkající se týdenního i měsíčního zobchodovaného objemu, jakož i datum, kdy byla daná obchodní platforma zřízena.

Minulý týden společnost CoinMarketCap oznámila uzavření partnerství s německým poskytovatelem indexů Solactive. Cílem jejich vzájemné kooperace je  vytvoření dvou indexů zaměřených na kryptoměny. Oba budou primárně pokrývat 200 nejsilnějších digitálních měn z pohledu tržní kapitalizace.

První index, označený jako CMC Crypto 200 Index (CMC200), bude zahrnovat BTC, druhý, CMC Crypto 200 ex BTC Index  (CMC200EX), bude zobrazovat všeobecný výkon trhu bez vlivu Bitcoinu.

Galaxus, švýcarský Amazon, začal přijímat platby v kryptoměnách

Originální verze tohoto článku byla publikována na našem slovenském webu kryptoportal.sk

Zdroj: ambcrypto.com