Po týdnu závažných obvinění a kontroverzí kolem společnosti iFinex Inc., která provozuje Bitfinex a vlastní společnost Tether Ltd., přišla další rána. Populární kryptoměnový informační portál CoinMarketCap (CMC) se rozhodl odstranit údaje o cenách společnosti Bitfinex z výpočtů svých statistik, jako je například celková cena kryptoměny.

Data Bitfinexu vyloučena z CoinMarketCapu

V našem nedávném článku jsme Vás informovali o studii, která zjistila, že téměř 60 % z TOP 100 kryptoměnových burz a směnáren hlásilo falešné objemy. V důsledku toho CMC na blogu oznámil vytvoření Data Accountability & Transparency Alliance (DATA) s cílem poskytnout větší transparentnost a zvýšit důvěru v kryptoměny a kryptoměnové projekty jako takové.

Kryptoměnová burza Bitfinex žádá uživatele o daňové informace

CMC poskytl burzám lhůtu 45 dní na to, aby předložily dokumenty o probíhajících obchodech a údajích z knihy objednávek. Pokud burzy odmítnou, CMC je odstraní ze své stránky.

Nicméně poté, co na Bitfinexu došlo k $300 rozdílu ceny BTC oproti ostatním burzám, CMC se rozhodl vyloučit Bitfinex ze svých statistik, jako je například odhad ceny a tržní kapitalizace BTC. Cena BTC totiž na Bitfinexu dosahovala $6,056, zatímco na Coinbase, Bitstamp a Binance byla kolem $5,735.

Webová stránka na sledování údajů o kryptoměnových trzích CMC již v minulosti odstranila ze svých stránek společnosti jako Bithumb, Coinone a Korbit, a to kvůli extrémním rozdílům v cenách od zbytku světa a částečné možnosti arbitráže.

Odliv uživatelů z Bitfinexu

Bitfinex momentálně zažívá masivní odchod uživatelů. Generální prokurátor státu New York oznámil, že vydal soudní příkaz vůči mateřské společnosti Bitfinexu – iFinex Inc. Generální prokurátor totiž tvrdí, že Bitfinex v určitém okamžiku ztratil $850 miliard ze svých prostředků a k zakrytí této ztráty měla společnost použít zákaznické a korporátní finanční prostředky ve formě stablecoinu Tether. Prokurátor tak podal podnět k prošetření, v jehož rámci žádá společnosti Bitfinex a Tether, aby poskytly veškeré dokumenty a materiály, týkající se obchodů a finančních pohybů, orgánům činným v trestním řízení a zároveň, aby zastavily všechny transakce v amerických dolarech vázané na Tether.

Kryptoměnoví fanoušci a investoři tak hromadně zaměňují své Tether tokeny za jiné kryptoměny, jako jsou Bitcoin, Ether či jiné stablecoiny, a odesílají je pryč z Bitfinexu. To je pravděpodobně příčinou náhlého zvýšení cen na platformě Bitfinex vedoucí k jejímu odstranění z CMC statistik.

Proč někteří lidé stále nechápou kryptoměny?

Originální verze tohoto článku byla publikována na našem slovenském webu kryptoportal.sk

Zdroj: cryptoslate.com