Coinbase, jedna z nejpopulárnějších amerických kryptoburz, oznámila, že v souvislosti s 51% útokem na síť Ethereum Classic (ETC) pozastavuje na své obchodní platformě všechny transakce této kryptoměny.

Problémy se zmíněným 51% útokem začaly v sobotu 5. ledna, kdy burza zjistila značnou reorganizaci řetězce v síti ETC. Tím pádem uživatelé Coinbase  nemají možnost vkládat ani odesílat Ethereum Classic ze svých účtů. Možnost nákup tohoto coinu je však zpřístupněna i nadále.

51% útok a double spending

Integrita a celistvost kryptoměn fungujících na bázi Proof of Work stojí a padá na míře decentralizace. V případě, že některý z těžebních poolů ovládne více než 50 % výpočetní síly sítě, dokáže generovat separátní bloky. Tím pádem mohou vzniknout dvě verze původního blockchainu. Pokud tento alternativní blockchain ovládaný jednou entitou začne produkovat více bloků než zbytek sítě, vznikne stav označovaný jako „chain reorganization“ (řetězová reorganizace).

Po odhalení prvotní řetězové reorganizace zaznamenala burza dalších 12. Ty zahrnovaly dvojité výdaje (double spending) v celkové výši 219,500 ETC (přibližně $1,090,000).

K zmíněnému útoku vydala burza následující stanovisko:

„Tým Coinbase v současnosti hodnotí bezpečnost opětovného přijímání a odesílání Ethereum Classic. Bezpečnost bereme na naší platformě velmi vážně. V rámci tohoto závazku monitorujeme jednotlivé blockchainy, abychom odchytili podezřelé aktivity, které by mohly poškodit naše klienty.

Chceme zdůraznit, že společnost Coinbase usiluje být nejdůvěryhodnějším a nejbezpečnějším místem na nákup, prodej a ukládání kryptoměn. Naše klienty budeme průběžně informovat o aktuální podpoře pro Ethereum Classic.“

Ethereum: Historie, DAO a Ethereum Classic

Pouze kryptoměna náchylná na 51% útok je decentralizovaná

V návaznosti na zmíněný útok vůči Ethereum Classic (ETC) zveřejnil své stanovisko i tvůrce Litecoinu Charlie Lee. Ve svém tweetu tvrdí, že podle definice je každá decentralizovaná kryptoměna náchylná na 51% útok. Pokud tomu tak není, lze ji považovat za centralizované kryptoaktivum.

Ve spojitosti s útokem se vývojářský tým Ethereum Classic domnívá, že nadpoloviční hash rate sítě mohl být získán testováním nových ASIC zařízení od společnosti Linzhi. Tím pádem se skupina testující zmíněné zařízení mohla obohatit prostřednictvím double spendingu.

CEO BitMEXu Arthur Hayes: Cena Etheru se odrazí a dosáhne $200

Historické 51 % útoky

V průběhu minulého roku čelilo 51% útokům několik známých coinů. Jedním z nich byl například Bitcoin Gold, který přišel v květnu 2018 o téměř $18 milionů. V červnu zasáhl podobný osud i ZenCash (dnes známý jako Horizen) či Vertcoin (VTC). Útočníci se tehdy obohatili o coiny v hodnotě $550,000. 51% útoku čelila i kryptoměna Vergekde byla ztráta vykalkulovaná na 35 milionů XVG, což tehdy činilo přibližně $1.75 milionu.

Originální verze tohoto článku byla publikována na našem slovenském webu kryptoportal.sk

Zdroj: blokt.com