Kryptoměny samy o sobě jsou silně volatilním aktivem. V kryptosféře je poměrně běžné vidět silnou fluktuaci ceny v relativně krátkém čase, často dokonce v sekundách. Co však určuje a ovlivňuje cenu kryptoměn?

Technologie a bezpečnost

Technologie, která stojí za kryptoměnami, hraje velmi velkou roli. Decentralizované měny jsou odolné vůči cenzuře, ovládání institucemi, bankami, či vládami, tím pádem je téměř nemožné, aby je někdo jen tak „vypnul“.

Důležitou součástí technologie je její bezpečnost. Digitální povaha kryptoměn naznačuje, že se ve zdrojovém kódu mohou vyskytnout chyby zapříčiněné lidským faktorem. Silné bezpečnostní opatření mají na cenu kryptoměn silně pozitivní vliv. A naopak, chyby v bezpečnosti snižují cenu, neboť představují potenciální hrozbu ve formě odcizení finančních prostředků uživatelům.

Jeden z nejznámějších příkladů využití takovéto chyby hackery je příběh vzniku Ethereum Classic.

Všechno to začalo založením DAO (Decentralizovaná Autonomní Organizace) organizace, která se snažila o automatizované řízení dané organizace využitím  smart kontraktů. Do tohoto projektu lidé investovali ETH v hodnotě $ 116 milionů.  Avšak smart kontrakt založený na Ethereum blockchainu  obsahoval chybu. Tato chyba byla nakonec zneužita hackerem, který ukradl ETH tokeny v hodnotě více než $ 30 milionů dolarů.

O řešení tohoto problému se v Ethereum komunitě silně diskutovalo. Na jedné straně barikády stáli lidé, kteří problém odcizených prostředků chtěli řešit takzvaným blockchain rollback-em, ve kterém se změní historie transakcí. Odcizené prostředky by tak skončily ne na hackerově adrese, ale na adrese vývojáře ETH, kteří by následně tokeny vrátili investorům. Nicméně základem blockchainu je jeho neměnnost. Na druhé straně tedy stáli lidé, kteří chtěli zachovat neměnnost blockchainu a nesouhlasili s tím, aby se kód změnil. Obávali se, že to ovlivní důvěryhodnost ETH. Jelikož se tyto dva názorové tábory nedohodli, došlo k hard forku Ethereum sítě a vznikly dvě verze: Ethereum – ETH (s novým kódem) a Ethereum Classic – ETC (s původním kódem). Obě měny jsou stále obchodovatelné a každý, kdo vlastnil v té době Ethereum, obdržel stejné množství ETC.

Počet uzlů

Počet uzlů je dobrým ukazatelem hodnoty kryptoměn. Počet uzlů je měření počtu aktivních peněženek v síti, které lze vyhledávat na internetu nebo na domovské stránce kryptoměny.

Aby se dalo analyzovat, zda měna není podhodnocena nebo nadhodnocena, je možné vyhledat počet uzlů a celkovou tržní kapitalizaci kryptoměny a porovnat tyto dva ukazatele s jinými kryptoměnami.

To je první způsob jak zjistit, zda je mince nadhodnocena. Počet uzlů také ukazuje, jak silná je komunita kryptoměny. Čím více uzlů, tím silnější je komunita. Toto je důležitý poznatek při vypočítávání šance na překonání krize.

Rostoucí poptávka

Díky velkým kryptoměnovým burzám se přístupnost kryptoměn dramaticky zvýšila. Tento fakt lze vidět i na nárůstu celkové tržní kapitalizace kryptoměn za poslední roky. S rostoucí poptávkou přichází i větší využitelnost. Mnohé společnosti a vlády přemýšlejí o provádění blockchain technologie do jejich systémů. Venezuela je jedním z důkazů toho, že i decentralizované měny mohou být využívány vládami.

Celkový počet tokenů a poptávka jsou velkými faktory ovlivňující hodnotu všech měn, které se dají obchodovat. Pokud se více lidí pokouší koupit Bitcoin, zatímco jiní jsou ochotni ho prodat, cena stoupá. A naopak. Jelikož celkový počet tokenů je omezen, zvýšená popularita se promítne do růstu ceny.

Pokud však kryptoměna čelí skandálům, jako jsou vážné útoky hackerů  nebo se z kryptoměny vyklube podvod, pak poptávka po ní může rychle klesnout. V důsledku toho může dojít k domino efektu. Cena kryptoměn by pak mohla klesnout ještě rychleji, protože mnozí obchodníci a těžaři si chtějí vybrat zisky, které již dosáhli. Pokles ceny Bitcoinu mnohokrát vedl ke korekci celého trhu.

Typickým příkladem je Bitconnect. Po tom, jak se provalilo, že se jedná o Ponziho schéma, hodnota kryptoměny během pár dní klesla na zlomek původní hodnoty.

Po tom, jak se zjistilo, že Bitconnect je Ponziho schéma, cena tokenu prudce klesla skoro až na nulu.

Masová adopce

Pokud měna nabude masovou adopcí, její hodnota může prudce vystřelit. Důvodem je to, že celkový počet tokenů je u většiny kryptoměn omezený a nárůst poptávky vede k přímému zvýšení ceny.

Jaké faktory jsou nutné k tomu, aby kryptoměny mohly být skutečně přijaty každým? Jednou z nich je použitelnost kryptoměn v reálných situacích, tj. počet míst, které je přijímají jako platební prostředek. Pokud má kryptoměna využití v každodenním životě, bude mít v budoucnu dobrou pozici. Příkladem je růst ceny Litecoinu poté, co byla oznámena služba LitePay, která umožní platit Litecoinem v běžných obchodech.

Inflace FIAT měn

Pokud cena fiat měny klesne, pak by cena Bitcoinu vzrostla, s ohledem na tuto měnu. Je to proto, že s nižší hodnotou dolaru by investor získal větší objem kryptoměn. Tento jev je dnes viditelný, protože FED, ECB a ostatní centrální banky tisknou stále více peněz a udržují úrokové sazby nízko.

Výrobní náklady kryptoměn

Přímé náklady a příležitostné náklady na výrobu tokenu – těžbu, jsou také faktory, které určují hodnotu kryptoměn. Například Bitcoin má vysoké těžební náklady. Prostředky a energie, které byly zařazeny do jeho těžby, lze považovat za jeden z důvodů, proč má Bitcoin hodnotu. Výrobní náklady zahrnují náklady na výrobu specializovaného hardwaru, CPU/GPU nebo servery, jakož i chladicí systémy pro takový hardware.

Kromě toho existují i významné náklady na energii, které jsou potřebné k tomu, aby tyto systémy fungovaly. Výzkum ukázal, že náklady na těžbu Bitcoinu se pohybují mezi $50 milionů  až  $150 milionů  denně.

I když se může zdát, že energie použitá při těžení nových kryptoměn je zbytečná, je to stále jediný způsob, jak zajistit uživatelům bezpečnost, protože těžení je důvodem, proč vlády nemohou snadno vypnout blockchain kryptoměny. Existují však rozhovory mezi programátory o tom, jak tento proces zefektivnit.

Regulace

Šance na regulaci kryptoměn ze strany vlád je velmi vysoká. Měli bychom mít také na paměti, že tato pravidla mohou vést k centralizování digitálních peněz. To by mělo velký vliv na cenu kryptoměn.
Kritici tvrdí, že transakce se budou snižovat a kontrolovat kvůli předpisům a nedostatku bezpečnosti, kterou by vlády mohly vidět v kryptoměnách.

Volatilita trhu

Volatilita trhu je silným faktorem, který ovlivňuje cenu kryptoměn. Volatilitě trhu jsme věnovali jeden celý článek, který naleznete zde.

Závěr

Hodnota kryptoměn se může měnit velmi rychle, časem se ale dá zjistit, zda objem transakcí vzrostl, zatímco volatilita klesla. Je na každém obchodníkovi a investorovi, aby zvážil značný potenciál kryptoměn a porovnal ho s riziky, kterým jsou tyto kryptoměny vystavovány.

Zdroj: learn.tradimo.com