Když venezuelský prezident Nicolas Maduro odhalil Petro světu, byl první z řady lidí, kteří tvrdili, jaký to je přelomový a úspěšný nápad. Vládou vydaná a ropou krytá kryptoměna, která by pomohla Venezuele v době krize, kterou prožívá v důsledku hyperinflace. Avšak naději, kterou mělo Petro přinést, je zastíněna kritikou Venezuelčanů, kteří ze země odešli nebo byli vyhnáni. Všichni tito lidé kryptoměnu Petro vnímají jako podvod. Zatímco Maduro svou kryptoměnu dále opěvuje a zve země OPECu, aby se přidali, zbytek světa a hlavně Spojené státy měnu kritizují. Co však říkají běžní Venezuelčané?

Očekávané problémy

Když se začneme věnovat ekonomickým a finančním tématům, ať už jde o státem kryté nebo jiné kryptoměny, je potřeba pochopit, jaká ve Venezuele panuje  politická a sociálněekonomická situace. Co se týče politiky, ve Venezuele působí  dvě frakce, Chavisti, následovníci socialistické politiky Huga Chaveze, a ti, kteří se nemohou dočkat, než skončí 18 let vlády jeho spojené socialistické strany.

Maduro pokračuje v socialistické politice svého předchůdce, ale není schopen udržet si takovou oblíbenost jako Chavez, což začíná vést k nespokojenosti. Takže kromě finančního kolapsu a hyperinflace, v zemi posledních pár let přetrvává i politická krize. Zatímco několik novin informovalo o tom, jak krize pomohla zvýšit využívání kryptoměn či spustila nárůst v těžbě, podle místních jsou kryptoměny dostupné jen velmi malé části obyvatelstva.

Příležitosti jsou omezené

Na první pohled se zdá, že Petro je ve Venezuele univerzálně podporované, avšak mnozí to označují za placenou propagandu. Speciálně na Twitteru, Ricardo, který přiznává, že nedávno byl z Venezuely vyhoštěn, se pro Cointelegraph vyjádřil, že kryptoměny v zemi fungují jen pro malé procento obyvatelstva:

Dnes minimálně 80% obyvatel žije pod hranicí chudoby. Velmi malá část lidí má finanční prostředky na to, aby mohla využívat krypto na každodenní transakce. Minimální přístup ke smartphonům, a ještě menší procento lidí má technické znalosti potřebné k pochopení kryptoměn. Toto není  řešením pro běžné lidi.

Avšak i když jde jen o malou skupinu lidí, Ricardo si umí představit, že by šli do rizika v případě, že by existovala šance na vysoký zisk. Opět ale zdůrazňuje, že jde o minimální část obyvatelstva.

Když jde o politiku, většina Venezuelčanů dnes Madurův režim neschvaluje. Avšak pokud jde o osobní benefit, hlavně ekonomický, umí se projevit jako spontánní oportunisté. A když k této kulturní vlastnosti přidáme fakt, že země prochází nejhorší ekonomickou, sociální a politickou krizí moderní historie, je jasné, že Petro by mohlo být velmi lákavé i pro běžného Venezuelčana.

Ricardo dále vysvětluje, že ani v rámci menšiny, která chce kryptoměny ve Venezuele používat, nebudou lidé investovat více než si mohou dovolit ztratit.

Obyvatelé ani náhodou neinvestují všechny své zdroje do Petra. Pokud něco většina země chápe je to, že jediný cíl Madurového režimu je udržet si moc za každou cenu. A nebude to poprvé, co bychom je při sledování tohoto cíle viděli uchýlit se k propagandě, archaickým ekonomickým opatřením a finančnýcm schématům určeným k obohacení vysoce postavených vládních úředníků a kontrolu obyvatelstva pomocí hladu a strachu.

Petro propaganda

Na Ricarda navázal další Venezuelčan, „Luis“, který pro Cointelegraph zdůraznil, že ve Venezuele nezůstalo dost mladých, technicky zdatných lidí na to, aby se Petro uchytilo.

Mezi lidmi se o tom moc nemluví. Téměř každý kdo má vysokoškolský titul nebo je dost mladý, už ze země odešel. Co vidíte na ulicích jsou „lidé, kteří zůstali pozadu“ a nejsou velmi technicky zdatní.

Pamatujete si na zprávy, že Venezuela byla vyhlídkou těžařů pro levnou elektřinu a nutnost nahradit padající bolivar kryptoměnou? Luis však tvrdí, že těžké časy zasáhly i těžaře.

Antmain  měl kdysi ve Venezuele obrovské prodeje. To skončilo, když policie začala stopovat, zatýkat, okrádat a unášet lidi s farmami na těžbu kryptoměn.

Zprávy o zatčených těžařích se ve Venezuele objevovaly již od roku 2016, ale po ohlášení Petra se nově jmenovaný „ministr pro kryptoměnyCarlos Varga vyjádřil, že těžba Bitcoinu a jiných kryptoměn je legální. Luis však tvrdí opak.

I mě samého najímali, abych vyhledával farmy pro armádní důstojníky… nejsem na to hrdý, ale zde se buď usmějete a uděláte to, nebo vás zastřelí. Maduro řekl, že bude těžaře podporovat, ale jen se to zhoršilo. Jeho podporovatelé pravidelně tweetují o tom, jaký je Bitcoin špatný. Odkdy přišlo Petro, ostatní kryptoměny jsou v pozadí, propaganda se věnuje jen Petru.

Vyhýbání se sankcím

Další Venezuelčan, „Romulo“ věří, že Petro je jen dalším způsobem,  jak se vyhnout sankcím, které jsou uvalené na tuto ropou bohatou krajinu.

Petro je způsobem, jak se vyhnout ekonomickým sankcím. Není transparentní, není decentralizované, nikdo neví, jaké je jeho konečné množství. Jak může někdo tvrdit, že je to kryptoměna, když nesplňuje ani její základní charakteristiky?

„Alexander“ zase tvrdí, že Petro je jen zástěrkou pro udržení iluze fungujícího socialismu.

Petro a všechny blbosti, které s ním souvisí, nejsou založeny na pravdě… Nemá nic společného s Čínou, Ruskem nebo jakoukoli jinou vládou. Nemá nic společného s Venezuelčany, ani s ropou nebo drahými kovy… Tito lidé jen potřebují peníze, aby udrželi naživu iluzi socialismu a sebe u moci, aby mohli dál krást. Stačí si uvědomit, jaký nekonzistentní je whitepaper a myslet na to, že co začne špatně, nikdy neskončí dobře.

Zdroj: cointelegraph.com