Na rozdíl od penzijních fondů nebo spořitelských účtů nikdo nemusí vědět, že virtuální měny vlastníte, kolik jich máte, nebo jak se k nim dá bez vás dostat. Kryptoměny poskytují platformu pro uložení kapitálu, kterou můžete držet v tajnosti.

Pro více lidí je to určitě jedna z nejatraktivnějších vlasností kryptoměn. Nicméně tato výhoda představuje i určité nebezpečí. Pokud nikdo o vašich úsporách neví, může se snadno stát, že si své bohatství „vezmete s sebou do hrobu“. Nedávno se vyskytly případy úmrtí, u kterých zesnulí patřičně nezajistili své kryptoměny. V důsledku toho měli příbuzní problém dostat se k majetku zesnulé osoby.

Proč je kryptoměnový trh tak volatilní?

Nepřístupné bohatství

V nedávném případě zemřel muž v Coloradu. Rodina po něm zdědila více dluhů a závazků než majetku – ale to si jen mysleli.

Ukázalo se, že zemřelý muž investoval do Bitcoinu už v době, kdy BTC dosahoval cenu pouze $ 13. Dnes se jeden BTC prodává za více než $ 6000 (v době psaní článku). Muž však měl majetek uložený ve virtuální peněžence, což představovalo určitý problém.

Tento člověk jako peněženku používal virtuální peněženku na burze Coinbase, což byl jeden z důvodů, proč si jeho rodina mohla peníze nárokovat. Zkoumání jeho bankovního účtu odhalilo řadu transakcí směřujících na Coinbase. Rodina se s dokumenty v ruce obrátila na burzu, která následně existenci krypto peněženky potvrdila. Po prokázání potřebných dokumentů, Coinbase převedl zesnulého BTC na jeho rodinu.

Pokud byste se chtěli na burzu Coinbase zaregistrovat, využijte tento  doporučující link. Po registraci a nákupu kryptoměn za 100 USD (84 EUR) dostanete Vy i redakce KryptoPortal  zdarma Bitcoin v hodnotě 10 USD. Získáte tak malý bonus a zároveň podpoříte KryptoPortal.

Samozřejmě, takové řešení představuje určité riziko v podobě podvodníků, kteří mohou použít falešné úmrtní listy a jiné dokumenty na uplatnění nároků a odcizení kryptoměn.

Síla privátního klíče

V tomto případě byla rodina odkázána na společnost Coinbase a jejich stanovisko k akceptování příběhu a dokumentů. Coinbase nakonec peněženku pro rodinu otevřel, ale existuje bezpečnější způsob, jak zajistit budoucnost vašich úspor pro vaše blízké.

Privátní klíč (Private Key) představuje kód pro přístup do peněženky a umožňuje plnou kontrolu nad finančními prostředky v ní uloženými. Avšak mnohé z nejpopulárnějších online peněženek a kryptoměnových burz, soukromý klíč majiteli peněženky neposkytnou. Na dlouhodobé držení kryptoměn jsou proto nejvhodnější peněženky, od kterých privátní klíče vlastníte.

Vlastnictví privátního klíče umožňuje kontrolu nad peněženkou a transakcemi.

Pokud vlastník Bitcoinu zemře, aniž někomu privátní klíč prozradil, může se stát, že jeho dědicové sice peněženku objeví, ale nikdy se ke kryptoměnám v ní nedostanou. Aby se takovým případům zabránilo, majitel by se měl ujistit, že někdo kopii jeho privátního klíče dostane. Majitel má několik možností, může klíč zapsat na papír, uložit jej na USB klíč (flashku) nebo jej svěří komerčního službě, která ho bude spravovat.

Navždy ztracené mrtvé BTC

Existují případy, kdy majitel svou peněženku dobře nezajistil a po jeho smrti se celý její obsah stal navždy nepřístupným. Nikdo přesně neví, kolik se v síti takových mrtvých BTC nachází, ale jejich počet se odhaduje na 4 miliony BTC. Jedno je však jisté, postupem času jejich počet poroste. Jelikož počet BTC je pevně stanoven, dříve či později přijde doba, kdy se otázka mrtvých BTC bude muset řešit.

Nejlíp však uděláte, když si své úspory dobře zabezpečíte, a tak vaši blízcí toto téma nebudou muset vůbec řešit.

Které kryptoměny přežijí altcoinovou apokalypsu?

Zdroje: fortune.comcointelegraph.com