Kryptoměny jsou digitální/virtuální měny. (Někteří je za měny nepovažují, neboť nesplňují vlastnosti měn, berou je spíše jako aktiva.) Využívají kryptografii a sdílené záznamy transakcí, aby bylo možné vytvořit bezpečný, „anonymní“, sledovatelný a potenciálně stabilní monetární systém.

Kryptoměny převzaly své jméno právě z užití kryptografie. Kryptografie je věda, která zkoumá metody šifrování informací primárně s ohledem na posílání informací bezpečně a soukromě, ale také s ohledem na bezpečnost dat a jejich ověření. Krypto (crypto) – předpona pochází z řeckého slova „kruptos“, což znamená „tajemství“.

9 zajímavých faktů o kryptoměnách, které Vás zlákají do nich investovat

Kryptoměny začleňují mnoho technologií a vyvinutých teorií od kryptografů, aby bylo možné vytvořit digitální „směnárnu“, která bude odolná proti cenzuře a podvodům.

Ve dvou dekádách před rokem 2008 bylo několik pokusů o vytvoření decentralizované měny, která byla založena na kryptografických protokolech a distribučních sítích. Až po úspěšném spuštění Bitcoinu tato idea zakořenila a nastartovala mnoho dalších pokusů o kryptoměny po celém světě.

Bitcoin je nejoblíbenější kryptoměnou, ale zároveň existují i tisíce jiných virtuálních měn s rozdílnou popularitou, cenou i originalitou. Jiná kryptoměna než Bitcoin bývá označována jako „altcoin“, tedy alternativní kryptoměna. Ačkoli je těchto altcoinů mnoho, jedná se zpravidla o kopie Bitcoinu – jen málokterá alternativní měna může nabídnout to co Bitcoin. Nejznámější příklady populárních a fungujících altcoinů jsou Ripple, Litecoin a Dogecoin.

Jak kryptoměny fungují

Kryptoměny jsou oproti klasickým měnám založeny na matematice. Podobně jako jiné měny i Bitcoin je založený na vnímané hodnotě, jejich nedostatek je založený na matematice, a nemůže být ovlivněný osobou ani skupinou osob či vládami. Bitcoiny nejsou vázány na žádné fyzicky existující zboží, třeba na zlato. Nemohou být dotvořeny (dotištěny) vládami nebo finančními institucemi, oproti třeba dolaru či euru.

Kryptoměny používají distribuční síť, která umožňuje peer-to-peer transakce (jeden člověk pošle jinému část Bitcoinů, které se ihned připíší na druhý účet) bez nutnosti nějakých třetích stran, třeba bank. Pro udržitelnou bezpečnost využívají kryptoměny matematické algoritmy a veřejně přístupné seznamy transakcí.

Aby bylo zajištěno, že je každá transakce legitimní, využívají se komplexní matematické rovnice, které jsou využívány u každého účtu. Tyto rovnice zajistí, že majitel účtu může utratit jen tolik Bitcoinů, kolik má reálně na svém účtu. Uživatelé, běžně označováni jako „těžaři“, poskytují výkon svého počítače, aby vyřešili tyto rovnice a jako odměnu za vyřešení získají malou sumu kryptoměny.

Budoucnost kryptoměn

Virtuální měny jsou zatím poměrně nestálé, a to díky relativně malému trhu. Jak tržní kapitál kryptoměn roste, roste také jejich stabilita. Kryptoměny tak mají potenciál být stabilnější než běžně známé měny.

Kryptoměny jsou navrženy tak, aby jejich inflace rostla pomalým, kontrolovaným tempem. Tento potenciál jim dává větší stabilitu než běžným měnám centrálních bank a finančních institucí, které jednoduše „přidají několik nul“ na své bankovní účty, kdykoli potřebují.

Kryptoměny mají potenciál změnit chápání finančního světa. Bitcoin je první, zároveň největší a nejlepší šancí k dosažení jeho vnímání širší veřejností. Ovšem jsou zde i další kryptoprojekty, jejichž inovace by se neměly přehlížet

Kryptoměnová burza Binance: Jak se zaregistrovat a vložit prostředky (1. část)