Zero Knowledge Proof (ZKP) protokoly mohou být užitečné v GDPR (Obecné nařízení o ochraně osobních údajů) kontextu. Také mohou být využity k vytvoření ještě bezpečnějších ověřovacích systémů, nebo zajistit lepší soukromí dat pro transakce obsahující citlivé údaje.

Zero Knowledge Protocol

Zero Knowledge Protocol (Zero Knowledge Password Proof, ZKP) je způsob ověření, kde není možné vyměnit hesla, takže nemohou být ukradnuta. To dělá vaši komunikaci bezpečnou a chráněnou. Nikdo nemůže zjistit, o čem komunikujete, nebo jaké soubory sdílíte s ostatními.

ZKP umožňuje dokázat, že víte nějaké tajemství o osobě, s kterou komunikujete, aniž by bylo prozrazeno.

Termín „Zero Knowledge“ vznikl z faktu, že žádná (zero, česky „nula“) informace ohledně tajemství není prozrazena, ale druhá strana (verifier, česky „verifikátor“) je (oprávněně) přesvědčena, že první strana (prover, česky „prokazatel“) ví tajemství z otázky. Proč byste potřebovali dokázat, že víte tajemství bez jeho vyřknutí? Když nedůvěřujete druhé osobě, ale potřebujete ji přesvědčit, že jej víte.

Projekty, které implementují ZKP technologii

NuCypher

NuCypher je ICO projekt, který buduje síť pro proxy re-šifrování. Myšlenka je taková, že vlastníte určitý důvěrný dokument, který zašifrujete s vaším privátním klíčem. Pokud chcete sdílet zašifrovaný dokument s kolegou, musíte mu dát váš privátní klíč, což asi nebude dobrý nápad. A v této situaci přijde vhod proxy re-šifrování. Technologie vám umožňuje vytvořit re-šifrovaný klíč pro něčí veřejný klíč. Odteď můžete bezpečně sdílet váš zašifrovaný dokument s re-šifrovaným klíčem, takže příjemce jej může otevřít s jeho privátním klíčem.

NuCypher funguje pomocí síťových uzlů, které jsou zodpovědné za re-šifrované klíče. Tyto klíče jsou uloženy napříč uzly. Aby vše pracovalo rychle, síť používá odvozenou formu ZKP technologie – Non-Interactive Zero Knowledge (NIZK) proofs – k ověření správnosti re-šifrování.

Nuggets

Projekt Nuggets kontroluje uživatele, když nakupují položky online. Vlastníte určité data a rozhodujete, jaké údaje budete sdílet s online obchody během nakupování. Tento projekt řeší problém centralizované databáze vlastněné online obchody, neboť často postrádají zabezpečení a jsou tak potenciálním terčem pro únik dat. Projekt Nuggets sám o sobě není až tak unikátním. Nuggets blockchain ale implementuje ZKP technologii ke skrytí transakční informace.

Zcash

Zcash, také známý jako Zerocash, rozšiřuje protokol a software zásadní pro Bitcoin. Zcash přidal ZK-SNARKs do blockchainu Bitcoinu kvůli zašifrování všech transakčních údajů v ledgeru (účetní knize).

Projekt Enigma

Enigma projekt se zabývá výpočty přes zašifrované data. Toto si vyžaduje otázku: Jak můžeme vypočítat funkci když neznáme vstupné proměnné? Jinými slovy, jak můžeme zpracovat informaci, kterou nevidíme?

Naštěstí existuje kryptografie a tak máme různé (komplikované) možnosti jako:

  • Fully Homomorphic Encryption (FHE): Jen teoritecké projekty, které jsou příliš nepraktické k implementaci, a které fungují jen pro jednoduché výpočty.
  • Secure Multi-party Computation (MPC): Je postaven na filozofických otázkách a předpokládá, že server nebude nikdy hacknut (což je špatné).
  • Zero Knowledge Proofs (ZKPs): Jsou výhradně zaměřeny na odpovídání ANO/NE otázek.
  • Deterministic and Order-preserving Encryption (OPE): Tento klasifikátor pro bezpečné výpočty zahranuje částečné šifrovací algoritmy, které povolují určité operace. Projekt Numer.ai využívá tento algoritmus.

Podle projektu Enigma je ZKP technologie důležitá, ale není dostatečná k vyplnění všech potřeb soukromí, především pro vyplnění potřeby bezpečných výpočtů.

Enigma chce pokročit dál a tak spustí průzkum zaměřen na tajemství smart kontraktů. Bezpečné výpočty se stanou více a více důležitými pro vyplnění mezer v blockchainu.

Počet Zero Knowledge nástrojů a implementací bude rozhodně pokračovat v růstu skrze reakci na Obecné nařízení o ochraně osobních údajů (GDPR), a tím pádem bude i větší poptávka po garanci bezpečnosti.

Pokud již nechcete, aby Vám unikaly novinky ze světa kryptoměn v českém jazyce, dejte like na naši facebookovou stránku

Zdroje: cryptopotato.com, hackernoon.com