Určitě jste již slyšeli o pojmu kryptoměna nebo Bitcoin. V následujících řádcích Vám přineseme stručný přehled o tom, co je to Bitcoin, jak funguje a jak jej používat. Článek je informativní a nabízí úvodní informace do této problematiky.
Bitcoin je revoluční měna budoucnosti vytvořená neznámým mužem nebo spolkem (neví se přesně kým) s pseudonymem Satoshi Nakamoto. Nosnou myšlenkou bylo vytvoření decentralizované digitální měny bez centrální banky nebo autority. Oběh Bitcoinů je zajištěn sítí uživatelů, kteří jsou finančně motivováni, aby zajistili splnění, zaznamenání a bezpečnost transakcí. Základem fungování je tzv. blockchain, který si můžete představit jako řetěz. Každá část řetězu je veřejně dostupná, viditelná a umožňuje každému uživateli ověřit si Bitcoinovou transakci od historicky úplně první až po poslední.
Časem Bitcoin získal na důvěře i mimo IT komunity. Na jaře 2013 se hodnota společnosti více než zdvojnásobila v důsledku kyperské bankovní krize. Lidé se začali obávat, že jejich peníze nebudou v bankách v bezpečí a začali konvertovat peníze na Bitcoin. Později začali do této kryptoměny investovat zejména čínští obchodníci a navýšili hodnotu Bitcoinu z počátečních 100 USD až na 4700 USD.
Kryptoměna pod Vaší kontrolou
Bitcoin a jeho unikátní blockchainová technologie nabízí možnost kontrolovat peníze bez povolení od rodičů, bank nebo vlády. Důvodem je fakt, že Bitcoinové peněženky nemohou být zmrazeny tak jako bankovní účty. Samotné poplatky za transakce jsou nízké ve srovnání s tím, co si účtují banky nebo PayPal. Společnosti VISA nebo MasterCard vyžadují od vás mnoho osobních informací, zatímco Bitcoin plně respektuje vaše soukromí. Bitcoin je zabezpečen natolik, že by bylo příliš nákladné narušit systém fungování. Kreditní karty na druhé straně jsou velmi jednoduchým cílem hackerů.
Při transakci jsou poplatky nízké. Přestože existují poplatky spojené s bankovními převody, platbami kreditní kartou a platbami PayPal, poplatky v případě Bitcoinu jsou přímo nepatrné. Zatímco společnosti kreditních karet potřebují zjistit mnoho vašich osobních informací, Bitcoin respektuje vaše soukromí. Bitcoin je takový bezpečný, že by bylo příliš nákladné, aby kdokoliv narušil celou síť. Kreditní karty jsou přitom velmi náchylné na útoky hackerů.
Bitcoin nezajímá, kdo jste…
Bitcoin je decentralizovaný do takové míry, že nezáleží, kdo ho využívá. Bitcoin však nabízí velké množství legálního využití v praxi. V současnosti můžete nakoupit oblečení, elektroniku či dárkové poukazy.
Bitcoin není limitován pouze na online prostor. Množství malých podniků a lokálních restaurací akceptuje Bitcoin jako platební prostředek. Několik světových neziskových organizací, například Wikileaks, akceptuje dary a příspěvky v Bitcoinu. Wikileaks dokonce eviduje většinu darů právě v této kryptoměně.
Bitcoin nezajímá, kde se nacházíte. Bitcoin není mezinárodní. Je nadnárodní a v tom spočívá jeho výhoda.
Lidé od USA až po Čínu využívají kryptoměnu Bitcoin. Každý má možnost poslat peníze přes internet na druhý konec světa a zajistit tak plynulý byznys. Bitcoin nevyžaduje přehnané poplatky za transakce, neomezuje na základě věku. Jedna Facebooková stránka například shromažďuje lidi, kteří chtějí používat Bitcoin pro své podnikatelské účely. Mnoho užitečných informací o Bitcoinu najdete i na stránce Cointelegraph. Odkdy je možné Bitcoin posílat celosvětově, máte možnost pracovat jako programátor na druhé straně světa a nabízet své služby za výměnu za Bitcoin.
Prohlášení: Anonymita v oblasti Bitcoinu není jednoduchá a vyžaduje důkladné nastudování problematiky. Nedoporučujeme dělat nic ilegálně v oblasti Bitcoinu. Tento článek je pouze informativní a nabízí informace z internetu. To, jak využijete Bitcoin, je jen vaše zodpovědnost a riziko.
Originální verze tohoto článku byla publikována na našem slovenském webu kryptoportal.sk
1 Odkaz