Samotné Ethereum určitě představovat není třeba. Tato oblíbená kryptoměna a blockchain systém je založený na tzv. tokenech, které lze kupovat, prodávat nebo s nimi jinak obchodovat. Existuje několik různých druhů tokenů, které se mohou používat ve spojení s Ethereum sítí, ale liší se od samotného ETH (Ether), který je původní měnou v Ethereum síti. Tyto tokeny se kolektivně nazývají ERC-20.

Tokeny, ve spojení s blockchain technologiemi představují digitální aktiva, které mohou mít na sobě navázány různé hodnoty. Například mohou reprezentovat aktiva jako jsou poukázky (vouchery), IOU (z angl. I Owe You – forma tokenu) nebo dokonce objekty v reálném světě. Zde se představivosti meze nekladou. Z toho vyplývá, že tokeny jsou v podstatě inteligentní smlouvy, které využívají blockchain síť Ethereum. Jedním z nejdůležitějších tokenových standardů pro ETH síť je ERC-20, který byl vyvinut asi rok a půl dozadu.

ERC-20 přináší výhodu pro vývojáře

Stručně řečeno, ERC-20 definuje společný seznam pravidel pro všechny tokeny používané v Ethereum síti, což znamená, že vývojář implementující nový token přesně ví, jak bude jeho token fungovat v rámci Ethereum ekosystému. Dopad, který má ERC-20 standard na vývojáře je proto obrovský. Projekty v takovém případě není třeba nijak předělávat či přidávat podporu pro každý nově vytvořený token. Projekty jsou navrženy tak, aby byly kompatibilní s novými tokeny za předpokladu, že dodržují pravidla, která standard stanoví. Vývojáři nových tokenů zpravidla dodržují pravidla ERC-20, což znamená, že většina z tokenů uvolněných prostřednictvím ICO postavených na Ethereum blockchainu je v souladu s požadavky ERC-20.

Toto může být také jeden z faktorů, na který přihlížet, když se rozhodujete do ICO investovat. Podle mě neexistuje relevantní důvod, proč by vývojáři nechtěli mít ERC-20 kompatibilní token, a proto to zavání podvodům.

ERC-20 specifikuje šest vlastností tokenů

ERC-20 definuje šest různých funkcí, které by měly tokeny v Ethereum systému implementovat a dodržovat. Když mluvíme o funkcích, máme na mysli softwarové funkce (nebo metody), které nový token musí/může implementovat pomocí rozhraní. Jedná se o základní funkčnost tokenu včetně toho, jak se má přenášet či jak mohou uživatelé přistupovat k údajům o tokenu. ERC-20 také předepisuje dvě různé události, které každý token přijímá a odesílá.

Interface ERC-20 v jazyku Solidity

Tato sada funkcí a signálů zajišťuje, že různé ETH tokeny obvykle pracují stejně na jakémkoliv místě v síti Ethereum. To znamená, že téměř všechny peněženky, které podporují ETH měnu, také podporují tokeny kompatibilní s ERC-20 standardem. Mezi tyto peněženky patří například myetherwallet.com, wallet.ethereum.org, Exodus, Mist Wallet a samozřejmě Trezor a Ledger. V některých případech je však potřeba provést pár extra kroků k zobrazení nových tokenů ve vaší peněžence.

ERC-20 je technicky stále ve stádiu návrhu, což znamená, že ho širší ETH komunita nepřijala jako povinný standard. Přesto se zdá, že dynamika je dostatečně silná na to, aby byly všechny nové tokeny nucené podléhat pravidlům ERC-20. Vzhledem k tomu, že standard je poměrně nový, dojde pravděpodobně ještě k nějakým úpravám, neboť Ethereum se nadále rychle rozvíjí a rozrůstá.

Jedním z významných problémů s Ethereum tokeny je ten, že tokeny odeslané přímo do smart kontraktu ztrácejí peníze. Chyba v protokolu způsobuje, že kontrakt tokenu neumí reagovat na pokus o přímý transfer, což vede ke „ztrátě“ peněz spojených s tímto převodem. Podle portálu CoinDesk už z tohoto důvodu byly ztraceny tokeny ve výši $70,000. Přesto zůstává ERC-20 klíčovým aspektem Ethereum ekosystému jak nyní tak i do budoucna.

Zdroj: theethereum.wiki