Pokud chcete využívat nebo obchodovat s libovolnou kryptoměnou, budete muset používat kryptoměnovou peněženku. Kryptoměnová peněženka je bezpečná digitální peněženka, která se používá pro uchovávání, posílání a přijímání kryptoměn, jako je např. Bitcoin nebo Ethereum. Většina kryptoměn má vlastní oficiální peněženky nebo doporučené peněženky vyvíjené třetími stranami. V tomto článku se dozvíte, jak kryptoměnové peněženky fungují a představíme Vám pár nejpopulárnějších.

Jak fungují kryptopeněženky?

Kryptoměna samotná ve skutečnosti v peněžence nikdy uložena není. Kryptoměny po celou dobu zůstávají na blockchainové síti. Namísto toho je v kryptopeněženkách uložena veřejná adresa (public address nebo i public key) a soukromý klíč (private key). Veřejná adresa je více místný kód složený z číslic a písmen (typická Bitcoinová adresa: 15wVejhngqJbGrYhu9fF9ydKaNYSSHwWJd), který udává místo na blockchainové síti, kde se kryptoměny nacházejí. Pokud chcete kryptoměny na určité adrese disponovat, musíte k ní znát soukromý klíč (private key).

Představte si veřejnou adresu jako číslo Vašeho bankovního účtu a soukromý klíč jako pin kód. Pokud Vám někdo bude chtít poslat finanční prostředky, řeknete mu Vaši veřejnou adresu (číslo bankovního účtu) a dotyčný Vám na ni pošle kryptoměnu. Avšak disponovat kryptoměny na této veřejné adrese můžete jen vy, protože od ní znáte soukromý klíč (pin kód). Kryptopeněženka je v tomto případě kreditní karta, která Vám umožňuje komunikovat s bankomatem (blockchainovou sítí). Veřejnou adresu můžete říct komukoliv, ale privátní klíč si dobře hlídejte.

TIP: Na obchodování a krátkodobé uchovávání kryptoměn Vám postačí peněženka automaticky generovaná na kryptoměnových burzách. Na dlouhodobé uchování kryptoměn peněženky na burzách nedoporučujeme.

Proč je kryptoměnový trh tak volatilní?

Hot Wallet vs. Cold Wallet

Existují dva základní typy kryptopeněženek v závislosti na tom, zda jsou připojeny na internet nebo ne: hot wallet (online peněženka) a cold wallet (offline peněženka).

Hot wallets jsou ty peněženky, které jsou připojeny na  internet. Obecně jsou méně bezpečné, protože přístup na internet představuje pro Vaše soukromí a bezpečnost riziko. Při správném používání a dbaní na bezpečnost (antivirový systém a správná ochrana hesel) je však bezpečnost vysoká. Největší výhodou hot wallets je, že používání takových peněženek je dynamické, provádět transakce můžete prakticky okamžitě. Drtivá většina kryptoměnových peněženek jsou hot wallets.

Příklad hot wallet: Exodus

Cold wallets se zpravidla používají na dlouhodobé uchovávání kryptoměn. Tento typ peněženek se více podobá na sejf. Tyto peněženky nejsou připojeny na internet, tím pádem poskytují zvýšenou ochranu. Privátní klíč se nenachází na žádném serveru  online. Při generování cold wallet si uživatel opíše privátní klíč, který je následně ze serverů vymazán. Privátní klíč se běžně píše na papír, USB klíč (flashku), nebo na kartičku, kterou si majitel odloží někde na bezpečné místo.

Bezpečnost cold wallets je zároveň i jejich nevýhodou. Cold wallets zpravidla nemají žádné uživatelské rozhraní. Abyste mohli aktivně disponovat kryptoměnami, budete potřebovat program, který Vám umožní přístup na blockchainovou síť. Cold wallet se proto používá jako trezor, ve kterém jsou dlouhodobě uchovávány kryptoměny, se kterými se vůbec nebo jen minimálně hýbe.

Příklad cold walletBitcoinPaperWallet

Pravděpodobně budete používat oba typy peněženek, připojené i nepřipojené k internetu, v závislosti na Vašich potřebách. Hot wallet pro malé každodenní transakce a cold wallet na dlouhodobé držení.

Kryptoměny na burze

Kryptoměny na burze jsou také uloženy v peněženkách, avšak Vy od nich znáte jen veřejné adresy. Privátní klíče od nich si uchovává burza. Reálně nad Vašimi kryptoměnami na burze tedy nemáte plnou kontrolu. Pokud by došlo k vypnutí serverů, popřípadě zablokování burzovních služeb, k Vaším kryptoměnám se nedostanete. Z dlouhodobého hlediska proto doporučujeme uchovávat kryptoměny v peněženkách, od kterých vlastníte soukromý klíč.

Závěr

Vybrat si kryptoměnovou peněženku je prvním krokem k odesílání a přijímání kryptoměn. Pamatujte, uchovávejte Vaše privátní klíče v bezpečí. Kryptopeněženky nabízejí určitou úroveň ochrany, ale nejdůležitějším článkem bezpečně uložených kryptoměn jste právě Vy.

Existuje několik typů kryptopeněženek a z každého typu existují na trhu desítky různých peněženek. O tom, jaké výhody a nevýhody nabízejí jednotlivé typy kryptopeněženek, se dozvíte v našem dalším článku:

Výhody a nevýhody základních druhů kryptoměnových peněženek (2. část)

Originální verze tohoto článku byla publikována na našem slovenském webu kryptoportal.sk