VeChain je platforma, která má za cíl vybudovat distribuovaný obchodní ekosystém, který umožní transparentní tok informací od výrobce až ke spotřebiteli. Pomocí této technologie lze sledovat položky prostřednictvím dodavatelského řetězce, který vás ujistí o pravosti a kvalitě zboží.

Uplatnění

Uplatnění pro tento projekt je zejména v odvětví luxusního zboží, ale také může jít o určení původu potravin, či alkoholu. Tento projekt funguje již více než dva roky a jeho velká výhoda je, že někteří zákazníci ho v dnešní době skutečně využívají (což je při kryptoměnových projektech celkem rarita). Jedná se o průmyslová odvětví včetně luxusního zboží, zemědělství, logistiky, potravin nebo léků používajících technologii VeChain. Konkrétně jsou to zahraniční firmy jako PWC, Kuehne & Nagel, BitOcean, Fanghuwang a často se mluví také o spolupráci s BMW, která však není ještě potvrzena.

Jak to funguje?

VeChain používá kombinaci blockchain technologie, internetu věcí (IoT) a vlastního inteligentního čipu ke sledování položek během celého životního cyklu produktu. Tyto čipy jsou implementovány do výrobku hned na začátku jeho výrobního cyklu a doprovázejí ho až na pulty obchodů. Vy, jako zákazník si můžete přímo v obchodě ověřit originalitu nebo původ produktu. Tento čip může být implementován do různých položek ve formě RFID, QR nebo NFC čipů.

K čemu je to dobré?

Výrokům luxusního zboží se často stává, že bývají padělané. S kabelkou Louis Vuitton, která mění dodavatele musíte distributorovi věřit, že není podvodník. Stejně se to může stát i s luxusním alkoholem nebo potravinami. Možností využití na trhu je opravdu hodně.

VeChain tedy odstraňuje potřebu důvěřovat překupníkům díky čipu, který je spárován s jejich blockchainem. Na základě neměnných údajů si můžete být jisti, že dostanete přesně to, co kupujete.

Kromě ochrany proti padělání nabízí VeChain zlepšení logistických systémů prostřednictvím sledování produktů. Pomocí čipů získáte všechny potřebné údaje o průběhu dodávky.

VeChain Thor

Začátkem roku společnost VeChain oznámila plány na rebranding s názvem VeChain Thor. Jejich token tedy nebudeme značit VEN jako dosud, ale jeho název se změní na VET. Tento rebrand však přinese mnohem více než nové jméno, logo a webovou stránku. Jedná se o součást větší transformace.

VeChain Thor (VET) bude novou platformou zvanou Thor blockchain, na které budou nové VET tokeny. VEN tokeny budou konvertovány na VET.

Na novém Thor blockchainu bude existovat dvojitý tokenový systém, stejně jako to má NEO s využitím GAS. Tokeny VET budou držením v peněžence generovat VeThor (VTHO) tokeny. Tyto tokeny budou použity na zaplacení transakcí a používání aplikací. Neoficiální kalkukačku pro výpočet VTHO naleznete na tomto odkazu.

VeChain spustil vlastní mainnet  30. června. Platforma se tak modernizovala na verzi V3.0, která mimo jiné umožňuje vytváření decentralizovaných aplikací a smart kontraktů.

V současnosti plánují spustit na platformě první ICO s názvem PLAIR, které se bude specializovat na herní průmysl a odměňování hráčů.

Zhodnocení

VeChain je jednou z nejznámějších společností v blockchain odvětví, která se zaměřuje na obchodní ekosystém a IoT. Objevila se tu už i konkurence jako SEAL, Waltonchain nebo Moduma, které jsou velmi podobně zaměřené. VeChain už ale má fungující produkt, který využívá několik společností a rozsáhlé zkušenosti v oboru. Pokud by VeChain pokračoval v současném tempu, nepřekvapilo by mě, kdyby se zařadil mezi nejlepší projekty v roce 2018.

Zdroj: 1, 2