Čínská vládní organizace China Electronic Information Industry Development (CCID) zveřejnila další světový veřejný index hodnocení blockchainu a kryptoměn. Nejsilnější kryptoměna Bitcoin (BTC) se opět jednou propadla na nižší pozici v žebříčku.

5 altcoinů, které díky aktuálním fundamentům mohou zaznamenat růst

CCID pravidelně řadí kryptoměnové a blockchainové projekty na základě hodnocení parametrů jako „základní technologie“, „použitelnost“ a „inovace“. Nejsilnější kryptoměna Bitcoin se v indexu propadl z 13. na 15. místo. Důvodem je nízké hodnocení v kategorii „použitelnost“.

Na předních místech v žebříčku se umístili EOS, TRON a Ethereum. Tyto projekty svému umístění vděčí vysokému počtu bodů v kategoriích „inovace“ a „základní technologie“. Na středních pozicích se umístily známé projekty jako Steem, LISKStellar, ale i čínská kryptoměna NEO.

Nový rating kryptoměn podle CCID

Je otázkou, do jaké míry a zda vůbec CCID při vytváření indexu zohledňuje sílu a reputaci kryptoměn. Ty totiž hrají důležitou roli, neboť mnoho slibných projektů zkrachovalo i v důsledku slabé mediální kampaně.

Zatímco TRX, EOS a ETH maximalisté se z hodnocení určitě těší, mnoho kryptoměnových nadšenců zůstává skeptickými. Je třeba poznamenat, že v tomto indexu zpravidla získávají přední místa projekty spojované s decentralizovanými aplikacemi (dApps).

Přesto, že Bitcoin (zatím) nepodporuje smart kontrakty, jeho pozice kryptoměny číslo jedna je nezpochybnitelná. Drtivá většina společností, bank a obchodníků, zajímajících se o kryptoměny, implementuje jako první právě BTC. Navíc  kryptoměnový trh je do značné míry navázaný na BTC. Když se obecně daří BTC, daří se i ostatním kryptoměnám. Proto by se „čínský seznam“ měl brát spíše s rezervou a zohledňovat angažovanost čínské vlády a orgánů. Jedná se spíše o doporučení než o definitivní hodnocení kryptoměn.

Vitalik Buterin: Projekty jako TRON a EOS jsou centralizované hromady odpadu!

Originální verze tohoto článku byla publikována na našem slovenském webu kryptoportal.sk