Čínský úřad pro cenzuru internetu schválil soubor nařízení, pro poskytovatele služeb, týkajících se blockchainové technologie v zemi. Cílem opatření, které vstoupí v platnost v polovině února, je odstranit nežádoucí obsah a zároveň poskytnout kontrolním orgánům přístup k soukromým datům a ověřit totožnost uživatelů.

Pravidla na podporu zdravého rozvoje blockchainového odvětví

Úřad Cyberspace Administration of China (CAC) včera, 10. 1. 2019, zveřejnil nové nařízení, kterým přikazuje všem startupům, které poskytují veřejnosti informační služby pomocí technologie blockchain, aby v se rámci nové legislativy zaregistrovaly. Mezi požadavky patří kromě uvedení jména i identifikační doklad, telefonní číslo, ale také typ nabízené služby a adresy svých serverů.

Podle tiskové zprávy je cílem tohoto záměru podpořit zdravý vývoj technologie  blockchain a souvisejících služeb. Daná pravidla jsou přitom vytvořena tak, aby  chránila národní bezpečnost a sociální veřejné zájmy a zastávala legitimní práva a zájmy občanů.

Poskytovatel informačních služeb prostřednictvím technologie blockchain nese odpovědnost za bezpečnost sdíleného obsahu. Zároveň je povinen zajistit a zdokonalit systémy řízení, jako je registrace uživatele, kontrola informací a reakce na nouzové situace.

Pokuta do výše $4,400

Úřad zároveň varoval, že každé společnosti, která bude publikovat a šířit nezákonný obsah, bude zastavena její činnost. Pokud startup nedodrží daná nařízení, úřad pohrozí nejprve varováním. V případě, že nedojde v dohodnuté lhůtě k nápravě, udělí společnosti v závislosti od trestného činu pokutu ve výši od 5,000 juanů ($740) do 30,000 juanů ($4,400).

Zmíněný úřad publikoval obdobný návrh již v říjnu minulého roku. Jedním z požadavků bylo, aby blockchainové startupy, které působí v oblastech jako zpravodajství, vzdělávání a farmaceutický průmysl, žádaly o licenci od příslušných orgánů ještě před jejich registrací v CAC.

7 zemí EU se spojilo pro podporu blockchainu. Co to znamená pro kryptoměny?

Odvrácená tvář blockchainu?

Zajímavostí je, že Čína se již od roku 2017 prostřednictvím více zákazů postavila ke kryptoměnám negativně. Vůči technologii blockchain však námitky nemá. Uvědomuje si totiž její využitelnost ve více průmyslových a hospodářských odvětvích země a její potenciální přínos pro rozvoj ekonomiky.

Dobrým příkladem je i kontroverzní využití této technologie ve spojitosti s plánovaným kreditním systémem. Cílem má být mimo jiné i sledování místa pobytu bývalých zločinců a potrestaných osob pomocí inteligentních náramků. Data z nich se budou ukládat právě na blockchainu. Platforma bude mít následně za úkol vyhodnocovat pohyb monitorované osoby, která se nemá dostat mimo vymezený prostor.

Všechna shromážděná data budou mít dopad na kreditní skóre dané osoby. Lidé s nízkým kreditem budou mít následně problém se zabezpečením si oprávnění na cestování, koupi domu nebo získání půjčky či zaměstnání.

Sedm blockchainových trendů, které se vyplatí sledovat v roce 2019

Originální verze tohoto článku byla publikována na našem slovenském webu kryptoportal.sk

Zdroj: bitcoin.com