Čína publikovala druhý seznam státem schválených hodnocení kryptoměn. V tomto kole obsadil vedoucí příčku EOS. Je třeba poznamenat, že v prvním seznamu z května 2018 tato kryptoměna vůbec nefigurovala.

Druhé kolo seznamu „Global Public Chain Technology Evaluation Index“, který 20. června vydalo čínské centrum pro rozvoj průmyslu informací (CCID) navazuje na sérii ratingů z května. Tehdy oficiální představitelé CCID přidali do seznamu 26 kryptoměn a mezinárodních blockchain projektů, které jako poprvé získaly oficiální státní ratingy. Tyto kryptoměny a projekty byly v seznamu umístěny na základě hodnocení ve třech rozsáhlých kategoriích: „základní technologie“, „aplikace“ a „kreativita“.

Čína svým prvním seznamem vyvolala v kryptosféře značný rozruch, protože nejsilnější kryptoměnu Bitcoin umístila až na 13. příčku, zatímco Etherum dominovalo na čele žebříčku.

Druhý seznam, nové kryptoměny

V druhém seznamu se však bilance síly jednotlivých kryptoměn značně změnila. Ethereum bylo vytištěno na druhé místo svým konkurentem EOS, který se umístil na zmíněném prvním místě. Kryptoměny a projekty jako Steem a LISK se poprvé umístily na významných pozicích. Tak, jak to bylo v případě prvního seznamu z května, i nyní jsou ratingy kontrolovány a vedené čínským centrem pro rozvoj průmyslu informací (CCID) pod vedením ministerstva kultury v Číně.

Seznam TOP 15-ti kryptoměn a blockchain projektů v druhém seznamu vypadá takto:
1. EOS
2. Ethereum
3. NEO
4. Stellar
5. Lisk 
6. Nebulas
7. Steem
8. BitShares
9. Ripple
10. Qtum
11. Waves
12. Cardano
13. Monero
14. Ark
15. Ethereum Classic

Celý seznam (v čínském jazyce) naleznete zde.

CCID tvrdí, že má „prvotřídní domácí odborníky a vědecké pracovníky“ odpovědné za vypočítávání a udělování ratingu. Do hodnocení byly zohledněny i takové aspekty, jako jsou užitečnosti aplikace, technologické způsobilosti a úrovně vývoje projektů.

Zajímavé je, že pionýr kryptoměn Bitcoin (BTC) se umístil až na 17. místě z 30. Asi největší propad zaznamenala anonymní kryptoměna Komodo, která se v prvním seznamu umístila na 5. místě, ale nyní klesla až na 16. místo.

První místo patří EOS. Je to vcelku překvapující, vzhledem k problémům, kterým projekt čelil od svého spuštění mainnetu před dvěma týdny. Po tom, jak se objevila chyba, byl 17. června mainnet nucen dočasně přerušit svůj provoz. Společnost EOS byla od svého založení kritizována analytiky, odborníky ale i investory. Tým stojící za kryptoměnou  Block.one je však přesvědčen, že dokáže vyřešit všechny případné chyby, aniž by riskovali prostředky uživatelů.

Zdroj: cryptoslate.com