Přesto, že Čína v roce 2017 zakázala ICO jakož i samotné obchodování s kryptoměnami, se stále řadí mezi přední lídry v oblasti těžby digitálních měn. Souběžně s těmito zákazy však vláda zároveň podporuje rozvoj technologie blockchain. Nechce totiž zmeškat pomyslný vlak s inovacemi a nechat se předjet zbytkem světa v této oblasti.

Zákaz ICO a obchodování

Před zákazem ICO a obchodování s kryptoměnami (4. září 2017) zastávala Čína první místo, co se týče zobchodovaného objemu kryptoaktiv na světě. Zatímco mnozí tvrdili, že vydání zákazu souviselo s cílem vlády zabránit praní špinavých peněz nebo jiným nelegálním aktivitám, skutečný důvod byl jiný. Čínské politické síly chtěly získat plnou kontrolu nad touto novou technologií.

Zatímco navenek se mohlo zdát, že Čína je proti kryptoměnám a blockchainu  obecně, společnosti zaměřené na tuto oblast prosperovaly. Dvě přední kryptoburzy Huobi OKEx se přestěhovaly do Hongkongu. Tím se vyhnuly restrikcím. Nadále však poskytovaly služby čínským občanům. I díky tomu zaznamenaly během prvních týdnů obrovský nárůst denního objemu.

Čínská vláda (i přes uvedený postoj a tvrzení, že kryptoměny ohrožují tradiční finanční sektor) vytvořila tým odborníků, jejichž cílem bylo provádět hloubkovou analýzu jednotlivých blockchainů a kryptoprojektů. Každý měsíc tak vydávají zprávu, v níž na základě několika kategorií hodnotí jednotlivé blockchainy, a určují celkové pořadí jejich prospěšnosti pro ekonomiku.

Angažovanost vlády a místních úřadů

Čína má dnes jeden z největších podílů na světě, co se týče počtu společností fungujících v oblasti blockchainu. Podpora se jim přitom dostává až z nejvyšších míst. V květnu 2018 vydal čínský prezident Xi Jinping prohlášení, že technologie blockchain, umělá inteligence a internet věcí (IoT) mají zásadní podíl na přetváření globální ekonomiky do dosud nepoznané podoby.

Současně s jeho prohlášením začal místní fond Xiong’An Global Blockchain Innovation Fund  poskytovat lokálním blockchainovým startupům finanční podporu. Ta se pohybovala až do výše $1.6 miliardy (10 miliard jüanů). Zároveň byl otevřen průmyslový park Hangzhou Blockchain Industrial Park, jehož posláním je sloužit jako inkubační centrum pro zmíněné startupy.

Místní režim však zůstává věrný své pověsti a chce mít vše pod kontrolou. Začátkem ledna 2019 zveřejnil úřad Cyberspace Administration of China nové nařízení. Všem startupům, které poskytují veřejnosti informační služby pomocí technologie blockchain, přikázal, aby se v rámci nové legislativy zaregistrovaly. Při nesplnění stanovených podmínek jim pohrozil pokutou do výše $4,400. Více o tomto nařízení, jakož i využití blockchainu ve spojitosti s plánovaným kreditním systémem v Číně, si můžete přečíst v našem článku níže.

Čína zavádí regulace pro společnosti využívající blockchainovou technologii

Dlouhodobý plán pro dosažení dominantního postavení

Loni vydala státní banka Peoples Bank of China dlouhodobý plán zaměřený na rozvoj finančního průmyslu prostřednictvím technologie blockchain, umělé inteligence a internetu věcí (IoT). Plán jasně dokladuje obecný zájem o oblast digitálních měn. Dlouhodobou vizi podtrhuje i záměr Čínského centra pro rozvoj informačních technologií. To uvedlo, že na konci roku představí národní standard pro blockchain. Bude zajímavé sledovat, co všechno budou muset jednotlivé společnosti splňovat.

Ačkoliv vládní představitelé Číny upravují proces integrace technologie blockchain podle vlastního uvážení, podpůrné projekty, které vznikly v Hongkongu, Hangzhou a Hainanu, slibují světlou budoucnost. Propojení blockchainu, umělé inteligence a internetu věci je jen otázkou času. A Čína si chce rozhodně vybudovat rozhodující vliv i v této sféře.

Malajsie hrozí 10letým vězením, pokud ICO nebudou dodržovat nový zákon

Originální verze tohoto článku byla publikována na našem slovenském webu kryptoportal.sk

Zdroj: blokt.com