Kryptoredaktorka a podcast producentka Laura Shin měla příležitost vést rozhovor s Janem van Eckem, výkonným ředitelem společnosti VanEck Securites Corporation, ohledně návrhu VanEck-SolidX Bitcoin ETF a obav z manipulace trhu ze strany Komise pro cenné papíry a burzy (SEC).

Rozhovor byl veden ke konci konference Consensus: Invest 2018 conference, která se konala 28. listopadu 2018 v New Yorku. Jako podcast s názvem „Unconfirmed“ se dostal ven před Vánoci.

Rovněž během této konference vyzpovídal Glenn Hutchins, ředitel představenstva New York Fed,  předsedu SEC Jaye Claytona. Ten upřesnil, že žádné Bitcoin ETF nebude schváleno, dokud komise nebude přesvědčena o tom, že neexistují žádné tržní manipulace, a dokud nebude známo adekvátní řešení pro úschovu komodit.

Jan van Eck:

„Investoři obchodující s komoditou, která je základem EFT, očekávají trading, který má smysl, který je bez rizika nebo bez významného rizika manipulace. Další věc, na které jim záleží, je dobré řešení pro úschovu, aby jim komodity prostě nezmizely. Nemyslím tím, že by je někdo ukradl, nebo že by zmizely. Myslím tím hodnotu aktiva. A tyto věci jsou pro mě důležité vyřešit ještě před tím, než dovolíme EFT jít dál s digitální měnou.”

Vysvětlení ETF, Bitcoin ETF a blockchain ETF

Jak je to s tržní manipulaci?

Jan van Eck:

„No, tohle je největším problémem v otázce úschovy, kterému musíme čelit, aby ETF bylo schváleno. Kloubí se zde otázky, jak definovat, co je to tržní manipulace a jaké mechanismy musíme zavést pro dosažení vyšší úrovně pohodlí. A nejsem si právě jist, jestli tohle SEC definovalo. Takže teď pracujeme na procesu indexace CFTC, aby burzovní sourcing hodnoty měl zavedené mechanismy. Takže třeba, že můžeme získavat hodnotu z burzy, která reprezentuje 1 % z tržního obratu Bitcoinu. Je to dost, nebo musíme sledovat 5 % trhu, nebo 45 %? Protože stejně nezískáme všechen offshore, abychom se podrobili americkému režimu dozoru.

Zní to dobře. A podle mě nikdo se nechce zúčastnit manipulace na trhu, ale stejně nám nepředkládají žádné důvody, abychom si mysleli, že nás čeká zářná budoucnost. Dávají nám za úkol opravit tento problém, ale pořádně ho ani nedefinují.“

Jaké faktory vedly k vytvoření robustních indexů pro ETF?

Jan van Eck:

„Máme velký ETF byznys, takže co jsme vytvořili, je indexová společnost (MV Index Solutions), abychom podpořili byznys, k vytvoření indexů, do kterých se dá investovat. Jinými slovy, máme ETF, které traduje miliony dolarů denně, a potřebujeme mít index, který bude sledovat ETF správce. Například, nechcete mít index, který je plný akcí s nízkou kapitalizací (podílové fondyaktivní akciový fond zaměřený na firmy s nižší tržní kapitalizací – pozn. redakce), protože si je nemůžete koupit v množství, v jakém chcete, a potom nemůžete ani replikovat výkonnost tohoto indexu. Takže existuje mnoho menších kryptoaktiv, které nejsou tolik likvidní a výkonnost ETF by se pak docela lišila. Z toho vyplývá, že skutečným impulsem bylo vytvořit indexovou společnost, která by vytvořila indexy, do kterých by se dalo investovat.

Překlad pro kryptosvět je poměrně jednoduchý: Vytvoříme několik kvalitativních a likviditních omezení. Cítíme, že je to pro komunitu nezbytné.”

Jaký je postoj tradičních institučních investorů vůči kryptoměnám?

Jan van Eck:

„Tradiční investiční svět nečeká na vydání produktů, jako je například Bakkt a Fidelity. Částečně je to jen volatilita aktiv. Tím myslím, že všichni, co jsme v této místnosti, jsme spokojeni s velmi volatilními rizikovými aktivy, protože se nám dostává velkého rizika, ale také velkých odměn. To nejsou aktiva, která běžně zapadají do fondů lidských zdrojů nebo penzijních fondů. A správa majetku neví, jak s nimi jednat. Takže je skvělé, že více produktů se dostává na trh, ale myslím si, že adaptace bude velmi, velmi pomalá, pokud tedy nezasáhne býčí trh.“

Co VanEck adresuje obavám, které má SEC?

Jan van Eck:

„Myslím, že děláme v tomhle ohledu maximum. Obavy ohledně úschovy a hodnoty – myslím, že jsme i v tomhle směru udělali velký progres. Chci zatleskat některým makléřům z OTC trhu, kteří řekli „Poslouchejte, chceme, aby tento ekosystém dál rostl”, a byli ochotni předat některé cenové informace, které si vyžádala společnost SolidX jako součást našeho společného podání žádosti před SEC.

Bylo nám nápomocné, že minulá temná část ekosystému se přeměnila aspoň trochu na tu světlou, a myslím si, že to regulační úřady také uvítaj. Ono jde hlavně o to, že nedefinovali, kde je vůbec ta cílová čára, takže jsme byli v obavách, že se ta hranice vzdaluje a vzdaluje, hlavně když už cítíte, že se k ní blížíte. Ale to je realita, a myslím si, že problém s pricingem je víceméně už vyřešen. Je tady mnoho vkladů z různých stran. My můžeme pricingovat Bitcoin ETF, můžeme získat přístup k dostatečnému množství obchodních platforem, které je kontrolují, a tak můžeme splnit tento test manipulace s trhem, aby se regulátoři cítili komfortněji.”

51% útočník vrátil Ethereum Classic v hodnotě $100 tisíc

Celou epizodu podcastu si můžete poslechnout zde:

Zdroj: cryptoglobe.com