Arthur Hayes, spoluzakladatel a generální ředitel BitMEXu, největší obchodní platformy s deriváty na světě, se vyjádřil, že cena Etheru, nativního tokenu sítě Ethereum, se odrazí od svého dna a dosáhne úrovně $200.

Nárůst ICO v horizontu 12 až 18 měsíců

Hayes, který před založením své hongkongské kryptoburzy BitMEX pracoval jako hlavní obchodník v přední finanční instituci Deutsche Bank, očekává, že cena Etheru dozajista vzroste.

Aktuální nepříznivou situaci připisuje především faktu, že trh s ICO (Initital Coin Offering – počáteční nabídka mincí) je v současnosti mrtvý. Zároveň však odhaduje, že do 18 měsíců se znovu nastartuje, z čehož by měl podle jeho slov těžit primárně  Ethereum blockchain.

„Použití Etheru souvisí primárně s ICO. Tento trh je však nyní mrtvý. Jakmile se objeví nové ICO, začne agresivní růst Etheru a cena se rychle dostane na úroveň $200. Čas znovuzrození ICO odhaduji za 12 až 18 měsíců.“

Hayes se v souvislosti s cenou Etheru dostal do pozornosti médií už v polovině srpna tohoto roku. Tehdy tuto aktuální tržní trojku nazval „shitcoinem“, protože její  cena byla podle jeho slov uměle nadnesená především spekulativními investory a ICO projekty.

V létě klesla cena za jeden Ether pod $300 a Hayes tvrdil, že jeho hodnota ještě klesne, protože nezkušení investoři, kteří vložili své finanční prostředky do této kryptoměny, respektive ERC-20 tokenů, je budou z obavy z ještě větších ztrát houfně prodávat.

Výkonnost ICO projektů ve třetím čtvrtletí 2018 je skutečným zklamáním

Security tokeny a stablecoiny

Do doby, než se trh s ICO znovu nastartuje, Hayes předpokládá, že prim budou hrát převážně stablecoiny a security tokeny. Podle jeho slov bude nadcházející rok patřit převážně těmto dvěma typům aktiv. Zatímco podstata stablecoinů je založena na jejich vázání na některou z klasických fiat měn, security tokeny jsou spjaty s majetkem společnosti, která je vydává.

Fungují podobně jako například cenné papíry. Společnosti a vlády je používají k získávání peněz od investorů. Zároveň jim však dávají příslib návratu jejich investice ve formě dividend, úrokových sazeb nebo podílu ze zisku v dané společnosti. V případě security tokenů je to velmi podobné. Zjednodušeně bychom je mohli charakterizovat jako tokeny, které vyplácejí dividendy či sdílejí zisky emitenta (společnost, která je vydává).

Závěrem je tedy jasné, že ICO měla velký podíl na propadu ceny Etheru. Projekty, které měly své financování postavené na tomto typu získávání peněz od investorů, začaly vybírat ETH již od poloviny tohoto roku. Nasvědčuje tomu i níže přiložený graf, ze kterého je jednoznačně vidět zmíněný trend počínaje červencem 2018.  Výběry přitom dosáhly svého vrcholu v tomto měsíci, kdy se podle reportu vybralo více než 420,000 ETH.

Zdroj: bitcoinnews.com

Podle zprávy zveřejněné společností Diar v lednu 2018 činil celkový objem vysbíraný v rámci ICO přibližně 4,6 milionu ETH. Průměrný měsíční výběr v tomto roce byl na úrovni 2,45 %, avšak v prosinci dosáhl až 12,20 %.

Originální verze tohoto článku byla publikována na našem slovenském webu kryptoportal.sk

Zdroj: sludgefeed.com