Changpeng Zhao, generální ředitel společnosti Binance, známý pod akronymem CZ, si myslí, že kryptoměnový trh má v dalších letech prostor i na tisícinásobný nárůst. Začátkem minulého týdne tvůrce Etherea Vitalik Buterin uvedl, že zatímco kryptoměnový sektor jako odvětví bude schopné rapidně růst, je nerealistické očekávat, že ceny kryptoměn budou v budoucnu vykazovat tisícinásobné zisky.

Vitalik prohlásil:

„Blockchainová sféra se dostává do bodu, kdy naráží na svůj strop. Pokud byste si popovídali s průměrně vzdělaným člověkem, určitě už každý alespoň jednou slyšel o blockchainu. Možnost dalšího tisícinásobného nárůstu čehokoli v kryptosvětě je tak nepravděpodobný.“

CZ je přesvědčen o opaku

V roce 2017 zaznamenalo odvětví kryptoměn doslova explozivní nárůst oproti předchozímu roku, kdy v průběhu 12 měsíců narostla cena hlavních kryptoměn jako  BitcoinEthereumRipple a Bitcoin Cash 30 až 500x.

Velké trhy, jako Japonsko a Jižní Korea, prokázaly až bezprecedentní úroveň spekulací a zájmu, což v konečném důsledku vedlo k překročení ceny $24,000 za 1 BTC na kryptoburzách v Jižní Koreji.

CZ argumentuje tím, že průmysl zaznamená exponenciální rychlost růstu v období, kdy budou kryptoměny zavedeny do každodenního používání.

CZ prohlásil:

„S Vitalikovým tvrzením stále nesouhlasím. Krypto bude růst tisícinásobně a klidně i víc! Jen dosažení tržní kapitalizace amerického dolaru by znamenalo téměř tisícinásobný nárůst (a to je jen jedna fiat měna s výrazně omezeným používáním). Navíc trh s deriváty je mnohem větší.“

Jak by mohla vypadat $200 bilionová tržní kapitalizace?

Je třeba však rozlišovat mezi nárůstem ceny a nárůstem adopce a použitelnosti. CZ dále vysvětlil, že tisícinásobný nárůst na ceně může být považován jako nereálný cíl, pokud se hodnotí na základě tradiční velikosti trhu. Zhao tak indikuje, že trh s kryptoměnami by mohl překonat i tradiční finanční trhy.

,,Nemůžete použít velikost tradičního trhu na měření potenciálu pro nové technologie nebo odvětví. Pokud byste například použili trh s taxi službami na ohodnocení potenciálu UBERu, byli byste dost mimo.

Pokud by kryptoměnový trh dosáhl celkovou kapitalizaci $200 bilionůkryptoměny by byly hlavním zdrojem plateb. Každý obchodník na světě by vyměnil kreditní karty a hotovost za kryptoměny. Bohatí jednotlivci by drželi miliardy dolarů v kryptoměnách přes bankovní účty v offshore bankách a banky by už nefungovaly primárně s fiat měnami, ale s kryptoměnami.

Changpeng Zhao je všeobecně velmi pozitivní člověk. Svědčí o tom i raketový růst burzy Binance. Podle něj dosáhne burza do konce tohoto roku zisk 1 miliardu dolarů. Jeho důvěra, stejně jako důvěra jiných investorů v tomto odvětví směrem ke kryptoměnám a jejich schopnosti konkurovat fiat měnám, bude vyžadovat ještě desetiletí experimentální integrace a výraznou masovou adopci, aby potvrdila Zhaova tvrzení.

Tisícinásobný výnos z aktuální ceny je skutečně velmi nepravděpodobný. Mnozí investoři se však domnívají, že je to možné a Zhao je jedním z nich.

Zdroj: ccn.com