Představa,  že stačí připojit svůj počítač, anebo v dnešní době specializovaný těžební stroj k internetu a můžete si vytvářet vlastní peníze ze vzduchu, je nesmírně lákavá. Není to samozřejmě tak jednoduché a těžařský sektor se stal velmi sofistikovaným a soutěživým prostorem.

Přesto jednotlivci, který mají o těžbu kryptoměn zájem, se stále mohou přidat a tím, že se zmenší jejich marže, se stále dá vytvořit slušný zisk. Nejdůležitějším faktorem jsou však levné zdroje a při těžbě je hlavní zdroj elektřina. Rozdíly v ceně elektřiny v různých částech světa znamenají, že vytěžit Bitcoin v jedné zemi může být výrazně ziskovější než v sousední.

Metodika

Na seznamu zemí níže vidíme průměrnou cenu vytěžení jednoho Bitcoinu v dolarech. Tato studie od Elite Fixtures byla sestavena na základě spotřebované energie na těžbu jednoho Bitcoinu, z údajů ze tří různých hardwarů určených pro těžbu kryptoměnAntMiner S7, AntMiner S9 a Avalon 6.

Cena za vytěžení 1 BTC ve světě

Podle IBT Times, studia sesbírala ceny elektřiny od úřadů, místních energetických společností a Mezinárodní agentury pro energii.

Cena za vytěžení 1 BTC ve světě

Kde se těžba vyplatí nejvíce?

Po seznámení se s těmito informacemi najednou těžení na různých místech světa dává smysl. Největší profit z jednoho Bitcoinu lze získat ve Venezuele. Celý proces vytěžení jednoho kusu Bitcoinu stojí něco přes $ 530.

Při současné ceně Bitcoinu přibližně $ 8,500, mají jihoameričtí těžaři obrovskou návratnost investice. Těžba ve Venezuele je rozvinutá, což vzhledem k ekonomické a politické situaci v zemi překvapí jen málokoho. Nejenže se ve Venezuele vyplatí těžit v klidných časech, jihoameričtí těžaři využili tuto levnou elektřinu hlavně během krize, když se jejich vlastní měna znehodnotila inflací.

Kde se těžit nevyplatí

Většina zemí západní Evropy (jako Německo nebo Dánsko) jsou na vrcholu žebříčku nejdražších měst na těžbu Bitcoinu. Při současných cenách elektřiny, vytěžit jeden Bitcoin ve zmíněných zemích může stát až $ 4,000.

Způsob rozptýlení těžařů v rámci planety je přímo úměrný cenám elektřiny na daném místě, jak ukázala loňská studie vědců z univerzity v Cambridge, která potvrdila, že země dálného východu, hlavně Čína , jsou hlavním těžištěm na světě.

Těžební supervelmoci

Pozice Číny, či dokonce Ruska jako světových těžebních velmocí přímo koreluje s cenou jejich elektřiny. Čína momentálně při ceně $ 3,172 za coin stále zaručuje 70% návratnost.

Číňané také profitují z toho, že vláda jim ochotně poskytuje přebytečnou elektřinu v zemi, ačkoli tato praktika se nedávno stala terčem kritiky. Čínská vláda se momentálně snaží vypořádat s problémy souvisejícími s kryptoměnami, a kontrolují už i těžbu.

Rusko, další velmoc, která profituje z relativně laciné ceny elektřiny –  $ 4,675 za Bitcoin, ale hlavně z vládních dotací by se brzy mohlo stát, že vláda začne těžení regulovat a kontrolovat přísněji.

Budoucnost těžby

Vzhledem k tomu, že náklady na elektřinu jsou tím nejdůležitějším, co třeba zvážit při začátku těžby, dává smysl, že velké těžařské společnosti považují země s nízkými cenami elektřiny za atraktivní. S rostoucí cenou Bitcoinu se však úřady chystají regulovat různé aspekty kryptosektoru včetně těžby.

Existují například země, kde je elektřina výrazně dražší, ale regulace kryptoměn či těžení téměř neexistují. Takovou krajinou je například Japonsko. Také existují těžařské skupiny a dokonce ICO, které chtějí založit své operace na obnovitelné energii, aby se pokusili snížit náklady na těžbu, stejně jako dopad na životní prostředí.

Zdroj a obrázky: cointelegraph.com