Kryptoměnový trh znovu zažívá výraznou korekci. Poté, co ve středu téměř všechny kryptoměny zaznamenaly pokles na hodnotě, mnozí analytici usuzují, že za současný negativní vývoj kryptoměnového trhu může být do určité míry následkem rozhodnutí americké investiční banky Goldman Sachs odložit své aktivity v této sféře.

Trh s kryptoměnami zaznamenal jeden z nejprudších pádů na jednodenním grafu od února letošního roku, kdy z celkové tržní kapitalizace ztratil více než 38 miliard dolarů.

Cena Bitcoinu klesla ve středu (5.9.2018) nejprve z hodnoty $7,400 na přibližně $7,000, kde se na pár hodin cena pohybovala. Dnes (6.9.2018) v časných ranních hodinách našeho času cena klesla o výrazných 600 dolarů v průběhu jen několika hodinJe zřejmé, že jsme svědky výrazného panic sell napříč všemi většími burzami.

Pokles ceny BTC za poslední dva dny

Při rychlém poklesu ceny Bitcoinu většinou výrazně klesá celý kryptoměnový trh. Na tokeny, altcoiny a kryptoměny s malou tržní kapitalizací pokles často ovlivňuje o něco hůře než na samotný Bitcoin. Dokonce i tokeny s nejlikvidnejšími obchodními páry vůči Bitcoinu jako TronEOSCardanoICON a Ontology vykazují denní ztráty v rozmezí 5 % až 13 % oproti BTC.

Jelikož Bitcoin klesl o přibližně 10 % za 24 hodin, altcoiny klesly o 18 % až 26 % vůči americkému dolaru.

Výrazný pokles všech hlavních altcoinů

Goldman Sachs mění své plány s kryptoměnami

Ve středu zaznamenal Bitcoin a další altcoiny značný pokles, který pokračuje i dnes. Pokles pravděpodobně vyvolaly zprávy, že bankovní gigant z Wall Street, Goldman Sachs, odložil své plány na vytvoření obchodního oddělení zaměřeného na trading kryptoměn.

Společnost Goldman Sachs uvedla, že v současnosti se soustřeďuje více na jiné služby týkající se digitálních aktiv, jako je například custody produkt pro institucionální investory. Mluvčí společnosti Goldman Sachs prohlásil:

„V reakci na zájem klientů o různé digitální produkty zkoumáme, jak jim v tomto prostoru můžeme co nejlépe pomoci. V tomto bodě jsme nedospěli k závěru o rozsahu naší digitální nabídky aktiv.“

Goldman Sachs je vedoucí globální investiční bankou, společností na správu cenných papírů a investic, která poskytuje širokou škálu finančních služeb pro značnou a různorodou klientelu. Ta zahrnuje korporace, finanční instituce, vlády a jednotlivce. Společnost byla založena v roce 1869 se sídlem v New Yorku a má kanceláře ve všech velkých finančních centrech po celém světě.

V prosinci minulého roku společnost Goldman Sachs oznámila své plány na vytvoření specializovaného obchodního oddělení zaměřeného na kryptoměny a jiné digitální aktiva do konce roku 2018. Stala by se tak prvním gigantem na Wall Street, který se zapojil do obchodní činnosti související s kryptoměnami. Navíc jmenováním nového generálního ředitele Davida Solomona, který nahradí současného ředitele společnosti Lloyda Blankfeina již v říjnu, se od společnosti očekává, že do svého portfolia přidá více Bitcoinových a jiných kryptoslužeb.

Ze strany expertů z kryptosféry se již vynořila sprška kritiky na adresu Goldman Sachs.

Takové velké společnosti a banky si uvědomují potenciál nových technologií a mají přesný plán jak šířit v komunitě FUD (Fear, Uncertainty, Doubt) správy. Trh na to skoro vždy reaguje poklesem a právě tyto společnosti jsou první, které skupují kryptoměny na nižších cenových úrovních.

Tato tvrzení mohou znít jako konspirace, ale určitě je se nad nimi třeba alespoň zamyslet. Faktem zůstává, že Goldman Sachs se chce stále zaměřovat i na kryptoměny, což v konečném důsledku může přitáhnout nové investory do této sféry.

Dump Bitcoinů pocházející ze Silk Road

Trh s kryptoměnami je velmi citlivý na negativní zprávy, ale výrazný pokles hodnoty, jako ten, který právě probíhá, se historicky spojuje s činností velryb a likvidace velkého množství Bitcoinů. Řeči o potenciálním dumpu 16,000 BTC, spojených s Mt. GOX na začátku tohoto roku, katalyzuje pokles ceny Bitcoinu o přibližně $1,500.

Nedávný pohyb více než 111,000 BTC z peněženek údajně spojených s platformou Silk Road naznačuje, že současná korekce může být způsobena právě velkým množstvím Bitcoinů směřujících z peněženek na kryptoměnové burzy.

Vyšetřovací úsilí vedené komunitou také odhalilo, že nejméně 3,000 BTC, pravděpodobně pocházejících z peněženek Silk Road, bylo převedeno přímo na burzu Binance. Pohyb BTC ze zmíněných peněženek se shoduje s nedávným  nárůstem ceny kryptoměny Monero (XMR), která vzrostla o 10 % hned po tom, co finanční prostředky Silk Road přistály na burze Binance.

Co nás asi čeká dál?

Prolomený support na úrovni $6,800 poslal cenu BTC až pod úroveň $6,500. Pokud cenu nepodrží ani support na hladině $6,300, budeme s největší pravděpodobností atakovat hranici $6,000, na níž se Bitcoin naposledy nacházel 14. srpna 2018. Sledovat se vyplatí i shorty na Bitfinexu. Cena BTC se aktuálně pohybuje kolem $6,400. Takže nám nezbývá nic jiného, než jen pouze sledovat, kam se trh pohne.

Zdroj: coinspeaker.com