Americká burza CBOE BZX stáhla navrhovanou změnu pravidel, která by v případě jejího schválení připravila cestu pro Bitcoin ETF (Exchange Traded Funds). Na burzovně obchodované fondy od společností VanEck a SolidX, které měly být přístupné pro klienty CBOE, si tak budeme muset ještě počkat.

Vysvětlení ETF, Bitcoin ETF a blockchain ETF

Návrh čekal na schválení od června 2018

Rozhodnutí CBOE stáhnout návrh s označením „SR-CboeBZX-2018- 040vyplývá ze sdělení, které tuto středu zveřejnil zástupce tajemníka Komise pro cenné papíry a burzy (SEC) Eduardo Aleman. Návrh na změnu pravidel byl přitom podán ještě v červnu minulého roku, tedy v době, kdy se investiční společnost VanEck spojila s poskytovatelem finančních služeb SolidX. Jejich společným záměrem bylo přinést na trh ETF fondy, které by na rozdíl od jiných BTC futures kontraktů vyžadovaly fyzické vlastnictví Bitcoinu.

SEC už přitom několikrát odložila rozhodnutí o přijetí tohoto návrhu. Poslední známý termín, kdy měl být finální verdikt představen veřejnosti, byl stanoven na 27. února 2019.

Zatímco zveřejněná zpráva neobsahuje žádné detailní informace o důvodech stažení návrhu ze strany CBOE, někteří právníci se domnívají, že aktuální pozastavení činnosti americké vlády (tzv. government shutdown) by i tak mohlo mít za následek další neschválení, respektive odložení ETF.

VanEck se nevzdává a chce dál bojovat za ETF

Ke stažení zmíněného návrhu ze strany CBOE se vyjádřil i Gabor Gurbacs, ředitel digitálních aktiv společnosti VanEck. Prostřednictvím svého účtu na Twitteru uvedl, že i navzdory této negativní zprávě se bude nadále snažit spolupracovat se všemi zúčastněnými regulačními orgány, aby se Bitcoin ETF stalo realitou.

Jeho slova doplňuje i výkonný ředitel společnosti VanEck Jan Van Eck:

„Z technického hlediska je SEC zasažena omezeným fungováním americké vlády. S Komisí pro cenné papíry a burzy jsme vedli diskusi ohledně otázek souvisejících s Bitcoinem – jeho úschovou, cenou či manipulací – avšak ta musela být přerušena. Zapojíme se do ní, jakmile bude SEC fungovat ve standardním režimu.“

Objevují se však i názory, že i kdyby americká vláda fungovala v normálním režimu, ke schválení ETF by nedošlo. Ještě v listopadu roku 2018 totiž předseda SEC Jay Clayton řekl, že má značné obavy vyplývající z manipulace trhu s kryptoměnami. Většina transakcí s Bitconem se totiž odehrává na burzách, které působí mimo území USA. Komise pro cenné papíry a burzy by tak měla značně omezenou schopnost sledovat a kontrolovat tok daných transakcí.

Přinesou očekávaná Bitcoin ETF a Bakkt otočení trendu a nastartují růst kryptoměn?

Se schválením mají problém i bratři Winklevossovi

Bitcoin ETF se přitom nevzdaluje jen společnostem VanEck Associates Corp. a SolidX Partners Inc. Negativní stanovisko zaujala komise už dříve i vůči návrhu, který přišel od Camerona a Tylera Winklevosse. Jde o zakladatele a majitele populární americké kryptobuzry Gemini.

Finanční úřad tehdy argumentoval svými obavami týkajícími se ochrany investorů, podvodů a manipulace s Bitcoinem. Úřad dále uvedl, že velká část obchodů probíhá na neregulovaných offshore trzích.

Originální verze tohoto článku byla publikována na našem slovenském webu kryptoportal.sk

Zdroj: coindesk.com