Blockchainová firma IOHK, která zastřešuje vývoj projektu Cardano, nedávno vydala dokument, který přibližuje několik aspektů nového programovacího jazyka pro blockchain s názvem Marlowe. Ethereum, jako smart kontraktová platforma a druhá největší kryptoměna na světě, v současnosti představuje volbu číslo jedna pro nově vznikající projekty v této sféře. S cílem dosáhnout pokroku ve stejné oblasti představuje tým Cardano zmíněný Marlowe.

Cardano (ADA) plánuje využívat Marlowe jako specifický doménový jazyk (DSL – Domain Specific Language), který se zaměřuje na realizaci finančních smluv ve stylu Peyton Jones.

Nový jazyk pro smart kontrakty

V okamžiku, kdy bude jazyk hotový, bude možné na platformě provádět inteligentní smlouvy zaměřené na finanční sektor. Jazyk by tak v konečném důsledku mohl výrazně narušit finanční sektor.

Za těchto okolností budou finanční instituce a subjekty, poskytující jiné finanční služby takového druhu, schopné velmi jednoduše provádět smart kontrakty.

Společnost IOHK, pokud jde o pragmatické využití Marlowe, nedávno uvedla:

„Pro to, aby byl Marlowe v praxi použitelný, musí být uživatelé schopni pochopit, jak se budou kontrakty po nasazení do blockchainu vykonávat, ale bez skutečného nasazení. Můžeme to udělat simulací chování kontraktů v síti a interaktivním způsobem je validovat v prohlížeči.“

Když Cardano zcela dokončí vývoj tohoto jazyka, bude vše připraveno na provádění finančních smluv v rámci Cardano sítěJazyk poskytne společnosti Cardano významné zastoupení ve finančním sektoru, zejména v regionech, kde se často požadují služby typu escrow. Na práci s novým jazykem bylo třeba vyvinout i  nástroj na vytváření, revizi a simulaci kontraktů.Ten nese název Meadow a je naprogramován v jazyce Haskell, následně kompilovaný do JavaScriptu, aby bylo umožněno jeho spouštění v internetových prohlížečích.

Escrow je vkladový vázaný svěřenecký účet, na kterém si smluvní strany, účastnící se nákupu nebo prodeje, uloží a zajistí finanční prostředky na transakci, které se uvolňují jen po splnění podmínek smlouvy.

Další novinky z dílny Cardano

Spolu s jazykem Marlowe a nástrojem Meadow buduje Cardano další programovací jazyk, speciálně pro data sdílené mezi inteligentními smlouvami s názvem Plutus. Nedávno zakladatel a generální ředitel společnosti Cardano, Charles Hoskinson, řekl o Plutusu, že tým zaznamenává stabilní růst a že hlavním cílem projektu je  „zajistit, aby se data mohla jednoduše přenášet mezi více platformami“.

V případě, že se blíže zajímáte o Marlowe projekt, toto video velmi pěkně vysvětluje, jak projekt funguje:

Poslední novinkou z dílny Cardano je projekt Icarus. Mnozí se zajímali o to, co vlastně Icarus je. Cardano blog odkazuje na Icarus jako na rozšíření do prohlížeče Chrome (podobně jako MetaMask) a jedná se o „referenční implementaci pro lightweight peněženku vyvinutou pod záštitou IOHK“.

„Icarus je čistě open-source projekt, který bude prvním krokem v řadě podobných iniciativ, jimiž chceme poskytnout vývojářům sadu nástrojů pro práci s Cardano platformou.“

I když o Cardanu je slyšet v poslední době spíše zřídka, vždy nás překvapí novými zajímavými projekty, na kterých se ve společnosti pracuje. Postupně tak vyplňují díry na kryptoměnovém trhu právě svými nástroji a nápady. V blízké budoucnosti se můžeme těšit na dokončení zmíněných projektů a jejich nasazení do ostrého provozu a určitě i kopu nových projektů.

Přeloženo ze slovenského originálu, který byl publikován na našem webu kryptoportal.sk

Pokud již nechcete, aby Vám unikaly novinky ze světa kryptoměn v českém jazyce a chtěli byste nás tak i zároveň podpořit, poprosíme Vás o like na naši facebookovou stránku.  

Zdroj: bitcoinexchangeguide.com