Pokud plánujete dělat kryptoměnové směny nebo swapy, možností je mnoho. Většina lidí použije centralizovanou burzu jako například Binance, ale existují i jiné možnosti využití mimoburzovní služeb u Flyp.me. Co se týče soukromí, rychlosti a hodnoty peněz, mají oba modely své výhody a nevýhody. Následující průzkum se zaměřuje pouze na tuto analýzu s cílem určit, který mechanismus směny nabízí nejlepší hodnotu za vynaložené peníze.

Poznejte své možnosti při častých směnách mezi kryptoměnami

V případě, že směňujete kryptoměny za hotovost, nebo tak děláte mezi jednotlivými kryptoměnami, každý ušetřený Satoshi potěší. Platí to zejména pro lidi, kteří jsou měsíčně vypláceni v kryptoměnách. Jsou ale také nuceni používat i fiat měny (konvenční měny), aby tak pokryli náklady na živobytí. Někteří lidé, kteří jsou například vypláceni v Ethereu (ETH), si jej nejprve smění za Bitcoin (BTC) a až následně prodají.

Rozhodli jsme se tedy zjistit, která služba je pro směnu kryptoměn nejvýhodnější. Pro účely tohoto průzkumu budeme při směnách malých hodnot využívat konverzi z ETH do Bitcoin Cash (BCH) ($100) a pro velké hodnoty bude směna z ETH do BTC ($2,000).

Malá směna

Náš první fiktivní kryptonadšenec dostal zaplaceno $100 v ETH, což se rovná 0.49 ETH v době psaní článku. ETH si chce směnit za BCH, protože z nějakého důvodu chce platit právě v měně BCH. V tomto případě budeme ignorovat transakční poplatky burzy, jelikož jsou kolem 4 centů, což je zanedbatelné.

  • Při provedení směny, v rámci burzy Binance, dostaneme 0.236 BCH  (zahrnut je i poplatek burzy za výběr).
  • Uskutečnění směny přes Changelly nám dá 0.23482 BCH. 

V tomto případě při použití kryptoměnové burzy dostanete o 0.00118 BCH více, což je přibližně (ne)zanedbatelných $0.60. Rozdíl je v podstatě velmi malý, pokud zvážíme, že jsme směňovali jen kryptoměny v hodnotě $100.

Velká směna

Náš druhý kryptonadšenec dostane zaplaceno $4,000 v ETH a okamžitě je smění za BTC s cílem prodat nějaké kryptoměny na pokrytí životních nákladů. V době tohoto průzkumu představovalo $4,000 zhruba 19.4 ETH. Tak, jako před tím, i v tomto případě ignorujeme zanedbatelné poplatky přesunu ETH na kryptoměnovou burzu.

Zdroj: Flyp.me

  • Uskutečnění směny přes Flyp.me nám dá 0.62216883 BTC.
  • Uskutečnění konverze přes burzu Binance nám dá 0.630679 BTC (po započtení poplatku za výběr).

Zdroj: binance.com

Použitím burzy Binance při aktuálních cenách dostanete o 0.00851017 nebo $53.35 více než přes Flyp.me. Při pravidelných měsíčních konverzích tak za rok můžete použitím burzy Binance ušetřit až $640,20Mnozí majitelé kryptoměn si však raději připlatí nějaký ten poplatek, aby tak získali soukromí, které nabízí použití mimoburzovní služby.

Binance je jedna z mála centralizovaných burz, která do částky 2 BTC nepožaduje KYC (Know Your Customer = poznej svého zákazníka). Nicméně není známo, jak dlouho jí tento model vydrží.

Burzovní vs. mimoburzovní swapy?

Provedené průzkumy nelze navzájem porovnávat, protože zahrnují různé nepeněžní burzy (Changelly a Flyp.me) a různé konečné měny (BCH a BTC). Demonstrují však druh směnného kurzu, který lze očekávat při porovnávání peněžní a nepeněžní možnosti.

Binance nabízí jasně lepší hodnotu, ale jako centralizovaná burza má i své nevýhody. Vzhledem k dodatečnému čekání, jež vzniklo při burzách, které mají tendenci zpracovávat výběry v dávkách, jsou časy při neburzovních službách lepší.

Rozhlížení se po trhu a možnostech by tak mělo být samozřejmostí ještě před tím, než každý investor začne obchodovat. Poznejte své možnosti a zkontrolujte si směnné kurzy nabízené danými subjekty, protože každé Satoshi se počítá!

Zdroj: news.bitcoin.com