Nobuaki Kobayashi, správce zkrachovalé kryptoburzy Mt.Gox, která se dostala do problémů v souvislosti s nechvalně známým hackem (odcizených bylo téměř 850,000 BTC), se snaží o prodloužení lhůty pro podání žádostí o občanskoprávní rehabilitaci.

Termín na požádání o odškodnění se možná posune

V nedávno zveřejněném listu Kobayashi uvedl, že vynaloží veškeré úsilí, aby soud vyhověl jeho žádosti na prodloužení termínu, kdy si poškození klienti mohou nárokovat navrácení svých prostředků. Navrhovaný termín je předběžně stanoven na 26. prosince 2018.

Pokud klienti podají své žádosti později, mohou být akceptovány i po stanoveném termínu. O jejich právoplatnosti však rozhodne soud. Správce bude usilovat, aby soud přijal a akceptoval všechny žádosti podané do 26. prosince 2018.

Oznámení od Kobayashiho také uvádí podrobné online a offline metody, jak předložit nárok o odškodnění. Momentálně se počet poškozených klientů odhaduje na 24,000. Ti měli mít na burze v době útoku téměř 850,000 BTC. V roce 2014 to představovalo přibližně $460 milionů.

Sláva a pád Mt.Gox

Mt.Gox (Magic: The Gathering Online Exchange) se řadí mezi první kryptoměnové burzy. Její základy položil v roce 2010 americký programátor Jed McCaleb, který později odešel do Ripple, aby následně založil Stellar. Po rychle nastupujícím rozšíření a rostoucí popularitě mezi lidmi byla burza prodána v březnu roku 2011 francouzskému developerovi Markovi Karpelésovi.

O pár měsíců na to byl Mt.Gox poprvé hacknut. Útočníkovi se podařilo odcizit přibližně 2,000 BTC. V důsledku tohoto útoku provedli pracovníci burzy sérii bezpečnostních opatření. Nejzásadnějším bylo přesunutí části BTC do offline úložiště – tzv. cold storage.

V květnu 2013 se burza dostala do sporu s americkou společností CoinLab, která ji zažalovala o $75 milionů. Kromě toho Ministerstvo pro vnitřní bezpečnost USA vyšetřovalo její licenci, přičemž zadrželo více než $5 milionů z bankovních účtů společnosti. V důsledku těchto negativních zpráv oznámila Mt.Gox dočasné pozastavení výběrů, čímž nastal masivní odliv klientů a burza ztratila svou pozici jedničky na trhu.

Dne 7. února 2014 pozastavila burza všechny výběry, přičemž tvrdila, že jde jen o technickou záležitost. Po několika dnech nejistoty, 24. února 2014, zastavila všechny obchody a stránka přešla do offline režimu. V téže době byl zveřejněn dokument, jež obsahuje, že burza byla napadena, přičemž ztráta se odhadovala na téměř 850,000 BTC.

Mt.Gox následně vyhlásila platební neschopnost a požádala o ochranu před bankrotem v Japonsku a v USA.

PSALI JSME:

Největší kryptoměnové útoky roku 2018

Burza Gibraltar Blockchain Exchange získala licenci

Komise pro finanční služby Gibraltaru udělila licenci pro kryptoměnovou burzu Gibraltar Blockchain Exchange (GBX). Nick Cowan, generální ředitel společnosti GBX, vyzdvihl přístup regulačního úřadu, přičemž uvedl:

„Gibraltar zvolil správný poměr rozumné a podporující regulace, která pomohla uplatnit jurisdikci pro rozvoj a vytvoření globálního prostoru pro oblast kryptoměn.

OKEx popírá obvinění z manipulace

Hongkongská burza OKEx popírá obvinění z manipulace trhem týkající se nedávného Bitcoin Cash hard forku. Podezření z nekalých praktik zveřejnila společnost Amber AI, která tvrdí, že OKEx zmanipuloval Bitcoin Cash futures kontrakty v hodnotě přibližně $400 milionů.

Burza reagovala na obvinění vyjádřením, že Amber AI se snaží poškodit její dobré jméno a v rámci objasnění situace podnikne nezbytné právní kroky, přičemž soudu předá všechny dokumenty týkající se předmětného obvinění.

Originální verze tohoto článku byla publikována na našem slovenském webu kryptoportal.sk

Zdroj: bitcoin.com