Cryptopia, založená na Novém Zélandu, je první kryptoměnovou burzou, která byla hacknuta v roce 2019. Odhadovaná škoda se pohybuje od $2.5 do $3.5 milionů.  Hackerský útok byl potvrzen 13. ledna poté, co společnost oznámila naléhavou „údržbu”.

Cryptopia s denním objemem okolo $2 milionů se řadí mezi malé burzy. Ve večerních hodinách 13. ledna byla napadena hackerským útokem a uniklo nezanedbatelné množství kryptoměn.  

Společnost ovšem tuto skutečnost zamlčela, až se začaly hromadit stížnosti nespokojených uživatelů a klientů ohledně spadlého webu. Cryptopia vydala 15. ledna na Twitteru oznámení.  Ačkoliv Cryptopia nehovoří o přesných ztrátách, tak „lovec bugů a hackingu” Hacken tvrdí, že během módu „údržby” bylo podvodným způsobem převedeno na neznámou adresu až 19,390 ETH, což představuje částku $2.5 milionu!

Rovněž méně známý altcoin Centrality (CENNZ) neunikl útoku a bylo ukradeno z peněženky Cryptopie 48 milionů tokenů v hodnotě $1.2 milionu.

Případ řeší policie

Burza tento čin nahlásila lokální policii a také na kriminální high-tech oddělení a žádá o aktivitu při dopadení pachatelů. Všechny strany tuto záležitost považují za závažný zločin. Burza zůstává offline a tak všech 535 obchodních párů bylo pozastaveno.

Členové z různých komunit naznačují, že tento hack je „exit scam”, vzhledem k tomu, že je burza již několik dní pozastavena. Také si myslí, že tým Cryptopie si sám převedl „ukradené” Ethery.

Ran Neuner v talkshow pro CNBC zpochybnil nedostatečné bezpečnostní postupy této burzy. Rovněž jej zajímalo, zda uživatelé Cryptopie budou dostatečně odškodněni.

Na burze držte jen minimální obnos kryptoměn k obchodování

Mezitím zakladatel Binance Changpeng Zhao vynesl kontroverzní prohlášení když navrhl všem kryptoměnovým uživatelům, aby si bezpečně ukládali svá aktiva na věrohodnou burzu nebo decentralizovanou směnárnu. Komentující poukázali na to, že Mt.Gox bývala věrohodnou burzou v roce 2013 do té doby, než čelila masivnímu hackerskému útoku, kdy bylo ukradeno téměř 750 tisíc Bitcoinů. Později ale Changpeng Zhao všechny kontroverze rozplývá a napsal, že jeho tweet byl myšlen jako reklama na přicházející „DEX produkt“.

Za ten čas, co existují kryptoburzy, bychom mohli napočítat mnoho hackerských útoků i na těch nejdůvěryhodnějších, jako je Bitfinex, CoinCheck, Poloniex nebo BitFloor. Maximalizovat bezpečnost a navrhovat funkční bezpečnostní postupy by měly být hlavní priority pro kryptotrh, aby se zabránilo odlivu stávajících uživatelů, a aby kryptotrh zůstal stále atraktivní pro přicházející obchodníky.

Navzdory silným argumentům Changpenga Zhaa uložení většiny aktiv a podílů na burzách je velmi riskantní záležitostí, protože i ty nejzvučnější burzy byly dříve napadeny, a žádná bezpečností funkce není dostatečně spolehlivá na to, aby mohla být považována za „neprůstřelnou”.

Nejlepší způsob úschovy kryptoprostředků je v offline peněžence, hardwarových zařízeních či v papírové peněžence. Pouze menší zlomek obchodních rezerv by měl zůstat na burzách za účelem obchodování, nebo k rychlému převodu měn.

Nicméně pro aktivní obchodníky je na místě vybrat si vhodnou burzu i s pojištěním (např. Gemini) místo hardwarových peněženek.

7 nejčastějších kryptopodvodů a jak se jim vyhnout

Útočníci posílají ukradené ETH na burzu Binance

Na sociálních sítích komunita rychle detekovala, že ukradené prostředky se útočník, nebo útočníci, snažil prodat právě na burze Binance. Ta byla na tuto aktivitu brzy upozorněna a dokázala tak ukradené prostředky zmrazit. Jedná se nejen o ETH, ale i různé ERC-20 tokeny.

Zdroj: cryptoslate.com