Společnost Coinbase Inc. oznámila, že americká Komise pro burzy a cenné papíry (SEC) a Úřad pro regulaci finančního sektoru (FINRA), schválili akvizici tří společností, které umožní této burze a kryptopeněženkové službě nabízet tokeny považované za cenné papíry pod federálním dohledem.

SEC a FINRA údajně schválili firmě Coinbase nákup společností Keystone Capital Corp., Venovate Marketplace Inc. a Digital Wealth LLC, uvedl mluvčí společnosti. Akvizice samotná má pomoci Coinbase při nabízení tzv. security tokenů  (tokeny, které jsou považovány za cenné papíry) a také přenést Coinbase a zmíněné podniky pod federální dohled. Coinbase je především regulována hrstkou státních orgánů.

Security tokeny

Představují formu investiční smlouvy, v níž hlavním důvodem příspěvců na koupi tokenů, je očekávání budoucích zisků ve formě dividend, podílu na výnosech nebo (nejčastěji) cenového zhodnocení. Přirovnat by se to dalo k akciím firmy.

Nové obzory pro Coinbase

Tento krok poskytne licenci společnosti Coinbase, která se tak stane makléřským prodejcem, alternativním obchodním systémem a registrovaným investičním poradcem. A to ještě v červnu, uvedla v San Francisku sídlící společnost. Alternativní obchodní systémy musí totiž fungovat mimo tradiční burzy.

V úterý informovala společnost Coinbase o svých probíhajících rozhovorech s regulačními orgány a ukázala, že má ještě před sebou stále kus práce před tím, než zpřístupní svým zákazníkům možnost obchodovat security tokeny.

„Schválení vlastnictví těchto licencovaných subjektů je dalším krokem směrem k našemu konečnému cíli, kterým je umožnit našim zákazníkům obchodovat se security tokeny na naší platformě,“ vyjádřil se mluvčí Coinbase, Elliott Suthers, v e-mailové zprávě.

„Čeká nás ještě hodně práce a diskusí s regulačními orgány, než budeme moci prohlásit, že je vše hotovo.“

Je budoucnost ve správných regulacích?

Regulované obchodní platformy by tak mohly mít na starosti miliardy dolarů v tokenech prodávaných společnostmi v procesu Initial Coin Offerings (ICO). Navzdory zákroku ze strany USA, Číny a jiných zemí, v roce 2018 bylo  prostřednictvím ICO vybraných více než $12 miliard, což je více než trojnásobek oproti roku 2017. SEC uvedla, že většina kryptoměn spadá pod označení cenné papíry, což znamená, že jejich emitenti musí být registrováni a musí dodržovat federální zákony – stejně jako platformy, které tyto obchody zprostředkují.

Společnost Coinbase však v tomto odvětví nebude podnikat sama. Jeden z jeho konkurentů, Circle Internet Financial Ltd., minulý měsíc uvedl, že má v úmyslu pokračovat v registraci jako makléřský a obchodní činitel stejně pod licencí SEC, aby mohl pomoci investorům nakupovat a prodávat tokeny považované za cenné papíry. Společnost také plánuje získat federální bankovní licenci na poskytování dalších služeb zákazníkům.

Následující kroky

Dalším krokem pro společnost Coinbase je integrace jejich technologií do nových dceřiných společností, uvedl mluvčí bez toho, aniž by poskytl bližší časový rámec. To znamená zajistit, aby všichni zaměstnanci měli správně licence a prozkoumat, jakým způsobem společnosti zpracovávají data či jak nabírají nové zákazníky.

Společnost Coinbase v pátek uvedla, že také zkoumají možnosti, jak zpřístupnit uživatelům obchodování s pěti novými digitálními měnami – Cardano, Basic Attention Token, Stellar, Zcash a 0x. To, zda zmíněné měny budou skutečně zalistované není  vůbec jasné. Pokud by nakonec nová aktiva byla zalistovaná, pro Coinbase by to představovalo zlomový bod. Burza v současnosti obchodníkům nabízí pouze Bitcoin, Bitcoin Cash, Ethereum a Litecoin. Oznámení neznamená, že zmíněné kryptoměny nejsou považovány za cenné papíry, avšak společnost poznamenala, že některá aktiva mohou být z právních důvodů dostupné pouze v určitých zemích.

Zdroj: bloomberg.com