Podle analýzy prominentní poradenské společnosti Diar se v září těžba Bitcoinu pro menší těžaře finančně nevyplácela. Konkrétně se má jednat o těžaře platící za spotřebu elektrické energie maloobchodními ceny. Ty totiž dle zjištění Diar převyšují možné příjmy těžařů získané z poplatků a především z prodeje největší kryptoměny, jejíž kurz se velkou část léta nacházel, a pořád se nachází, pod $7,000. Během září většinou osciloval okolo $6,500.

Tento vývoj je dán celkovým výpočetním výkonem sítě Bitcoin (hashrate), který letos strmě rostl. Dříve cena Bitcoinu s menším zpožděním povětšinou korelovala s vývojem hashrate jeho sítě, letos tomu však tak není, jelikož hashrate roste, zatímco cena Bitcoinu zaznamenala pokles.

Navzdory poklesu kryptoměnového trhu se výpočetní síla Bitcoinu od května zdvojnásobila

Cenový vývoj kryptoměnové těžby

Vytěžení jednoho bloku je tak náročnější, čímž rostou náklady na elektrickou energii nutnou pro těžbu Bitcoinu. Ta tak vzhledem k nízké ceně Bitcoinu pro mnoho menších těžařů přestává být rentabilní a musí buďto těžit ve ztrátě spoléhajíce se na rychlý růst ceny ve zbytku tohoto roku a nebo s těžbou jednoduše skončí či jí přeruší a zaměří se třeba na jiné kryptoměny, které lze těžit se ziskem.

Grafické znázornění zvyšující se hashrate Bitcoin sítě, rostoucí ceny elektrické energie a snižující se hodnoty odměny pro těžaře. Zdroj: Diar

Tento negativní scénář se však nemusí nutně týkat všech menších těžařů těžících Bitcoin za maloobchodní ceny elektrické energie. Příkladem je Čína, u které Diar uvádí průměrnou cenu za kilowatthodinu elektřiny $0.08. Pro srovnání v České republice to jsou v průměru 4 koruny, tedy více jak dvojnásobek (v přepočtu $0.18).

Na druhou stranu čínský těžební gigant Bitmain, který provozuje dva největší těžební pooly, BTC.com a AntPool a zároveň je klíčovým investorem v dalším velkém poolu ViaBTC, hodlá v prvním čtvrtletí 2019 spustit těžbu kryptoměn na svých farmách ve Spojených státech, kde jsou celkové náklady na těžbu výrazně vyšší než ve zmiňované Číně.

Procentuální podíl jednotlivých těžebních poolů na výpočetním výkonu sítě Bitcoin. Zdroj: blockchain.info

Bitmain nicméně své obchodní aktivity diverzifikuje jak v rámci kryptobyznysu, kde patří k největším světovým výrobcům zařízení pro těžbu kryptoměn, tak i mimo kryptosféru aktivitami v oblasti umělé inteligence. Pokud se Bitmainu podaří při plánovaném primárním úpisu akcií (IPO) na hongkongské burze získat dostatečné prostředky na svůj rozvoj, lze předpokládat, že tato diverzifikace mimo kryptosféru bude pokračovat. A i to může signalizovat opatrnost ve smyslu důvěry Bitmainu k příznivému vývoji ceny Bitcoinu a některých altcoinů, které tato společnost údajně také drží.

Velké firmy mají výhodu

Dle Diaru však současný vývoj nahrává právě velkým těžebním poolům, které jsou v lepší pozici vyjednat si výhodnější ceny elektřiny nutné pro ziskovou těžbu kryptoměn. Tyto společnosti navíc mají stále určité rezervy, co se zvyšujících nákladů týče. Odhaduje totiž, že náklady na elektrickou energii spotřebovanou při těžbě tvoří 50 až 60 % příjmů generovaných těžbou Bitcoinu.

Braiins OS: První operační systém pro těžební hardware!

Do budoucna navíc za současného nastavení hrozí další eliminace menších těžařů, jelikož se zmenší odměna za vytěžený blok. Nyní je to 12.5 Bitcoinů, od poloviny roku 2020 to bude již jen 6.25 Bitcoinů. Vyšší centralizaci sítě pak může nahrávat i zvyšující se paměťové nároky na jednotlivé uzly v rámci sítě.

Zdroj: diar.co