Technologie blockchain čím dál více vstupuje do všech obchodních sektorů a oblastí vývoje. Hudební průmysl již zaznamenal množství hudebníků, kteří vydali své písničky a alba na blockchainových platformách. Momentálně existuje několik platforem, jako např. Choon, kde si zákazníci mohou pouštět hudbu. Zdá se, že ani svět publikování nechce zaostávat za touto stále populárnější technologií.

Blockchain vstupuje do světa publikací

Univerzálnost aplikací díky blockchainové technologii ji umožňuje používat i na řízení a optimalizaci publikačních procesů.

Vydavatelé musejí řešit množství aktivit spojených z před a po produkcí textů až do hotového díla. Jednoduše řečeno, vydavatelé jsou ti lidé, kteří vše organizují a připravují hned poté, jak autor dokončí svůj návrh textu. Jejich práce je v podstatě rozhodující pro úspěšné zveřejnění písemných informací ve formě článků, studií, zpráv, diplomových prací a knih na trhu.

Blockchain může být použit ve více aspektech publikování na zvýšení produktivity, omezení nákladů a zlepšení bezpečnosti v této sféře. Klíčovým faktorem ve světě publikování je efektivita. Blockchain pro tento svět může znamenat revoluci. Způsob, jakým tato decentralizovaná technologie funguje, umožňuje více lidem podílet se na tvorbě obsahu, zatímco všechny informace jsou chráněny díky početným ověřením a ukládání dat napříč celou sítí.

Litecoin (LTC) odteď můžete posílat a přijímat přes Facebook Messenger!

Benefity pro vydavatele i autory

Jednou z oblastí, kde může být blockchain užitečným, je i příprava smluv. Blockchain pracuje s inteligentními smlouvami, které se dají rychleji sestavit a jsou podstatně bezpečnější a snadno dostupné pro všechny strany dohody. Distribuované databáze zaručují, že takové smlouvy jsou autentické, protože jsou potvrzovány uzly v rámci celé sítě.

V momentě, kdy se dvě strany dohodnou, smlouva se nahraje do blockchainu a stane se závaznou. Mnoho vydavatelů a autorů si přidanou hodnotu bezpečnosti pochvaluje, neboť se tím snižuje riziko pirátství a plagiátorství. Pirátství je jedním z hlavních problémů v této oblasti, které připravuje všechny zúčastněné strany o velké výdělky.

Inteligentní smlouvy taktéž pomáhají zpracovat platby. Když například editor vloží upravený text, platba za tuto práci může být automaticky provedena. A to i v případě, že vydavatel není ve stejném momentě k dispozici ke kontrole tohoto textu. Tato všestrannost platebních systémů založených na technologii blockchain je pro vydavatele, kteří chtějí maximalizovat produktivitu, velkým prodejním žolíkem.

Kromě inteligentních smluv blockchain přináší inovace i v jiné oblasti. Jde o způsob, jakým se autor dostává k lidem a ke svým výdělkům. Vzhledem k faktu, že platformy založené na blockchainu jsou globální, autoři mohou oslovit výrazně větší množství potenciálních kupců než při fyzické distribuci knih či jiného obsahu. Další výhodou je možnost koupě jejich prací za kryptoměny. Kryptoměny svou povahou tak autorům mohou přinést vyšší, ale i nižší zisky, protože jejich hodnota je volatilní.

Společnosti a tokeny podporující blockchainová publikování

Společnosti nabízející publikování, založené na blockchainu, rapidně vzrůstají na popularitě.

Vedoucí společností v této oblasti je Scenarex. Společnost byla založena v roce 2015 v Montrealu a poskytuje nejrůznější služby založené i na blockchainové technologii. Jejich nedávný projekt Bookchain běží na Ethereum síti. Bookchain umožňuje autorům a vydavatelům uložit jejich digitální díla přímo na síť pod jejich účty. Mohou si tak vytvořit inteligentní smlouvy po zadání parametrů a ceny, a dokonce i prodávat jejich knihy. To vše na jednom místě. Platforma nabízí komplexní možnosti pro profesionály ze všech oblastí vydavatelského průmyslu. Mohou ho používat autoři včetně samovydavatelů, vydavatelství a čtenářů.

Dalším zvučným jménem na trhu je Po.et, který se zaměřuje na nahrávání metadat používáním distribuovaných technologií. Firma také poskytuje funkční prostředí pro vývojáře na tvorbu aplikací zaměřených na publikování.

Dobrým příkladem toho, jak se dá zkombinovat blockchain a marketing, je bezpochyby Basic Attention Token (BAT). BAT přináší na trh bezpečný, decentralizovaný token, který mohou vydavatelé a lidé používat v oblasti digitálních reklam. Zakladatel BAT Brendan Eich, který je také spoluzakladatelem společnosti Mozilla, se během setkání „Ask Me Anything“ vyjádřil následovně:

„Posláním tokenu BAT je zajistit, aby se žádný podvodník, nebo nedbalý klient, nedostal do sítě a neoklamal tak uživatele.“

Jedna z největších kryptoměnových burz Coinbase se v listopadu 2018 rozhodla token BAT zalistovat na své platformě, což přispělo k nárůstu jeho cenové výkonnosti.

Jednou z největších blockchainových publikačních platforem je i Publica. Jejich misí je usnadnit autorům počáteční financování nezbytné pro publikaci jejich práce. Platforma pracuje na principu nabídky Book ICO. Jde o způsob podobný tradiční nabídce prvotních tokenů, ale investoři namísto tokenů získají přístup k autorově budoucí práci, která bude na síti publikována. Publica se v této oblasti neustále vyvíjí, a to od roku 2017.

Jaká bude budoucnost?

Blockchainová technologie je relativně stále nováčkem, avšak má obrovský potenciál. Má schopnost změnit způsob, jakým různá odvětví zpracovávají digitální transakce a služby. Podle tržního průzkumu, zveřejněného na Forbes, blockchain přinese významný pokrok pro time management a náklady v mnoha oblastech obchodu.

Komunikace je nezbytná pro všechny úspěšné obchodní dohody, ale bezpečnost a rychlost, kterou blockchain nabízí, ještě nebyly zcela prozkoumány. To je důvod, proč mnohé společnosti ve vydavatelském průmyslu chtějí zavést tuto inovativní technologii do svých služeb. Není pochyb o tom, že blockchain do budoucna zásadně změní i svět psaného slova.

Webový prohlížeč Brave začal vyplácet za zhlédnutí reklam první BAT

Originální verze tohoto článku byla publikována na našem slovenském webu kryptoportal.sk

Zdroj: btcmanager.com