Bitmain Technologies, přední výrobce ASIC zařízení, představil svůj nový 7nm čip využitelný na těžení kryptoměn fungujících na hash algoritmu SHA-256.

Efektivita nového čipu předčila předchůdce o 29 %

Čip, který nese označení BM1397, je podle vývojářů až o 28.6 % efektivnější než jeho předchůdce. Oproti předešlému modelu (BM1391) tak umožňuje rychlejší a především levnější těžbu. Do produkce by se měl dostat už v rámci nejnovějších sérií Antminerů. V tiskové zprávě výrobce uvádí:

„Abychom dosáhli co nejlepší efektivitu, inženýrský tým společnosti Bitmain důkladně přizpůsobil design čipu. Optimalizoval jeho architekturu, okruh a ekonomiku. BM1397 je důkazem zlepšení naší metodiky navrhování čipů a aplikování nejpokročilejších technologií výroby polovodičů.“

Vystaví ProgPOW ASIC zařízením stopku?

Přestože společnost Bitmain tvrdí, že zpřístupňuje možnost těžení kryptoměn pro širokou veřejnost, někteří jednotlivci poukazují na vysokou pořizovací cenu ASIC zařízení. Ta zároveň nemohou být modifikována, takže pokud se algoritmus dané kryptoměny změní, toto zařízení ji už dál nedokáže těžit.

Souběžně s vysokou prodejní cenou a energetickou náročností samotné těžby je sporné, zda se taková investice při aktuálních cenách kryptoměn vyplatí, respektive kdy se vynaložené prostředky vrátí.

Kromě toho iniciativa na implementování ProgPOW (ASIC rezistentního algoritmu pro Ethereum) by mohla zásadně eliminovat využitelnost ASIC pro těžbu této druhé nejpopulárnější kryptoměny.

Zdroj: blog.bitmain.com

BM1397 v modelech Antminer S17 a T17

Podle tiskové zprávy bude nový čip BM1397 integrovaný do nejnovějších modelů  Antminer S17 a T17. Kromě toho Bitmain tvrdí, že společnost vyvíjí nová zařízení, která by se měla dostat na trh již v blízké budoucnosti.

„BM1397, který je součástí rozšiřujícího se portfolia čipů Bitmain, je navržen tak, aby přinesl lepší zkušenosti s těžbou. Za cíl má vytvořit nový trend v technologii ASIC čipů. Tímto krokem plníme náš závazek pokračovat ve vývoji vysokovýkonných počítačových čipů. Naše inovace umožňují komukoliv a kdekoliv zapojit se do těžebního procesu kryptoměn.“

Přepočítal se Bitmain s bull runem?

Oznámení Bitmainu o vydání nového čipu BM1397 přichází jen krátkou dobu po informaci, že tato čínská společnost vygenerovala za třetí kvartál předchozího roku ztrátu až $500 milionů. Zároveň s tím kleslo jmění (v kryptoměnách) této společnosti během tohoto období z $800 milionů na méně než $700 milionů. Pokles o více než 100 milionů dolarů v průběhu tří měsíců odrážel celkový pokles tržních cen kryptoměn.

V dané souvislosti Bitmain přistoupil k restrukturalizaci své organizační složky. Ačkoliv společnost nespecifikovala, kolik zaměstnanců bylo propuštěno, oba generální ředitelé, Jihan Wu a Micree Zhan, koncem roku odstoupili ze svých pozic. Jako prozatím poslední opatření v rámci škrtání financí se Bitmain rozhodl zavřít své pobočky v Izraeli i americkém Texasu.

Pokud vás více zajímá problematika ohledně tohoto nejsilnějšího hráče v oblasti ASIC zařízení a těžebního procesu, přečtěte si celou historii Bitmainu v jednom z článků naší pravidelné rubriky Víkendový Bulletin zde.

Sázkové kanceláře Tipsport a Chance nyní akceptují Bitcoin!

Originální verze tohoto článku byla publikována na našem slovenském webu kryptoportal.sk

Zdroj: ethnews.com