V roce 2012 začaly různé společnosti experimentovat s Bitcoinem, jakožto alternativním platidlem. V následujících letech až dodneška pořád testují, zda se tato alternativa uchytí mezi běžný mainstream. Cestovní ruch je jeden z těch průmyslů, který tuto změnu může nejvíce uchopit a i běžné občany zasvětit do nového virtuálního platidla.

Proč právě cestovní ruch? Směna peněz napříč hranicemi byla vždy ošemetná – špatné kurzy, podvody s kurzy, na konci cestování má člověk v peněžence mnoho cizích měn, anebo turista zůstal úplně bez peněz kvůli podvodníkům a kapsářům. Proto digitální platidla mohou být skvělým řešením pro tyto nepříjemnosti, se kterými se potýkají jak cestovatelé, tak společnosti cestovního ruchu.

Výhody

Kryptoměny jsou jedním z výhodnějších a levnějších způsobů, jak přenášet finanční prostředky na mezinárodní úrovni. Zvláště pokud jste v zemi s kapitálovými kontrolami, kde není neobvyklé, že centrální banky a finanční střediska zamítají platby a převody peněz.

S kryptoměnami si můžete rezervovat a zaplatit mezinárodní dovolenou do 30 minut (nebo i méně – v závislosti na tom, jak je zrovna blockchain vytížený) a z pohodlí domova. Žádné otázky, žádné papírování, žádné pomalé instituce – mezinárodní převody mohou trvat i týden, a pokud jste za hranicemi a potřebujete peněžní transfer okamžitě, je to až zničující.

Určitě si říkáte: „Ale kreditní karta tento problém řeší.” Tohle může být pravda v některých ohledech. Ovšem kreditní karty mají několik závažných problémů. Zaprvé, mohou být až extrémně drahé – jak výběry z bankomatů v různých zemí, poplatek za zahraniční transakci, tak i účetní poplatek, finanční poplatek, poplatek za hotovostní zálohu, převod zůstatku, úroky, atd. Není toho málo?! Zadruhé, pokud cestujete mimo turistická střediska a jste spíše cestovatel-objevitel, je opravdu nepravděpodobné, že uprostřed ničeho a rozbitých bahenních silnic narazíte na bankomat, anebo na člověka, který by karty přijímal. Ale také pokud cestujete po méně turistických městech, mnoho obchodů a restaurací kreditní karty neberou z důvodu velkých poplatků a dalšího byrokratického zatížení.

Narůstající adopce Bitcoinu: Podívejte se na mapy s počtem uživatelů a distribuci uzlů

První kryptoměsto

Agnes Water v jižní Austrálii se sám korunoval za první město digitální měny”. Přes 30 lokálních podniků, včetně restaurací, hotelů, penzionů, informačních center a dalších, si adoptovalo kryptoměny, protože:

„Pokud to přinese více turistů do města, sem s tím!” – Arty Cipak, majitel Bush Tours

Cestovní ruch je těžký a proměnlivý byznys, je cyklický a těžce se dá spoléhat na pravidelný příjem a dobrý marketing. Je to také primární průmysl v tomto městečku Agnes Water, stejně jako v dalších menších městech napříč Austrálií a ve světě. Je proto velmi chytrým krokem přinést do podniků platbu v digitální měně a tak přilákal mladé technologické cestovatele.

Nevýhody

Ani kryptosvět není imunní proti různým podvodům. Co když váš tour-operátor je podvodník? Co když vám někdo hackne účet nebo peněženku? Anonymita je skvělá, ale i nepraktická, pokud vám někdo vybílí účet a chcete polapit podvodníka. Nebo když pošlete digitální peníze na špatný účet, stanete se obětí exit scamu a další. Vaše peníze budou navždy pryč v decentralizovaném prostoru bez možnosti vrácení. Vždy tedy záleží na úhlu pohledu.

7 nejčastějších kryptopodvodů a jak se jim vyhnout

Pak je tu naprosto zřejmý problém. Představte si situaci, že se nacházíte na rušném trhu v Bangkoku a chcete si koupit jídlo. Který prodejce na ulici bude čekat 30 minut, než se potvrdí Bitcoinová transakce? Žádný. Budete muset vytáhnout z kapes mince a bankovky, ty běžné fiat měny, jinak budete mít prázdný žaludek.

Ač dochází k pokrokům při adopci kryptoměn, v bezprostřední budoucnosti mnoho lidí považuje staré fiat měny za krále.

Směr Austrálie? Letiště v Brisbane jako první na světě přijímá kryptoměny

Zdroj: coincentral.com