Před deseti lety byla spuštěna první zcela decentralizovaná kryptografická finanční síť na světě. Ano, řeč je samozřejmě o Bitcoinu. Zmiňovaná dekáda byla pro Bitcoin, ale i další později vzniklé kryptoměny, divokou jízdou. Hodnota měny vzrostla prakticky z ničeho na miliardy dolarů a miliony byly investovány do začínajících podniků a startupů souvisejících s Bitcoinem.

Teprve nedávno, přesně 31. října 2018, jsme oslavovali desáté výročí od publikování Bitcoin white paperu. White paper je pouze návod (jakýsi abstrakt), jak implementovat konkrétní nápad. Implementace Bitcoinu se podařila a síť je v provozu již 10 let.

Bitcoin white paper byl vydán přesně před deseti lety!

3. ledna 2009 Satoshi Nakamoto vypustil do světa první Bitcoinový blok, tzv. Genesis blok. Zajímavé je, že tento blok obsahuje prvních 50 BTC jako odměnu za vytěžení bloku, které však nikdo nemůže utratit. Software Bitcoinu byl vydán na stránce Sourceforge, populární webové službě pro vývojáře aplikací s otevřeným zdrojovým kódem. Původní Satoshiho BTC klient byl zkompilovaný programem Microsoft Visual Studio a je napsán v programovacím jazyce C++. Satoshi začal s vývojem tohoto kódu v roce 2007 a byl jediným vývojářem, který provedl do konce roku 2010 softwarové změny Bitcoinového protokolu.

Zajímavostí je, že prvního Bitcoinového klienta (verze 0.1) bylo možné spustit pouze na operačním systému Microsoft Windows. Dnes již podporuje všechny běžně používané operační systémy.

Počátek Bitcoinu = Genesis blok

Všechno má svůj začátek a v případě blockchainu Bitcoinu se tento začátek nazývá  Genesis blok. Genesis blok je prvním blokem v blockchainu většinou každé kryptoměny. Moderní verze Bitcoinu ho označují jako blok 0, časné verze jej označovaly jako blok 1. Genesis blok je téměř vždy naprogramován napevno do softwaru aplikace (hardkódovaný, hardcoded), která využívá blockchain.

Surová hexadecimální reprezentace dat prvního BTC bloku spolu se skrytou zprávou.

Každá transakce v blockchainu může kromě dat potřebných pro provedení samotné transakce obsahovat dodatečné informace. Nemusí být nijak přínosné pro samotnou transakci. V případě Genesis bloku do něj Satoshi ukryl zprávu. Jedná se o titulní zprávu z britského deníku The Times. Ta zní: Chancellor on brink of second bailout for banks“, volně přeloženo: Kancléř je na pokraji schválení druhého záchranného balíčku pro banky“.  Tím, že Satoshi uložil do první transakce tuto zprávu, máme jistotu, že blok nebyl vytěžen dříve než 3. 1. 2009. Rovněž tím poukazuje na křehký bankovní systém a potřebu nového finančního řešení.

Titulní stránka The Times z 3. ledna 2009.

Během prvních 12 měsíců existence Bitcoinu bylo možné za $1 získat přibližně1,300 BTC, což je přibližně $0.0008 za 1 BTC.

V blockchainu na sebe jednotlivé bloky navazují a odkazují na předchozí i následující blok. Vyplývá to z datové struktury hešovacího stromu (Merkle tree), kterou využívá nejen Bitcoinová síť. Genesis blok je však speciální případ. Jelikož se jedná o první blok v síti, neodkazuje na svého předchůdce, předchozí blok. Rovněž se odměna za Genesis blok nedá použít ani utratit.

Na Genesis blok BTC neposílejte, pokud o ně nechcete přijít

Na adresu Genesis bloku bylo od jeho vzniku odesláno 1,482 transakcí. Z nějakého důvodu poslaly náhodné osoby na tuto adresu více než 16 BTC. Aktuálně se na této adrese nachází 66.9 BTC. Nikdo neví, proč byl Genesis blok vytvořen tak, aby nebylo možné prostředky z tohoto bloku utratit. Ve zdrojovém kódu verze 0.1 není žádné vysvětlení. Navíc téměř všechny altcoiny odvozené od Bitcoinu mají podobný blok, jehož odměnu nelze utratit.

Pokud na adresu Genesis bloku pošlete další BTC, budou navždy ztraceny a nepoužitelné.

Satoshi vysvětlil, že pokud má zůstat design Bitcoinu statický, musí se určitá pravidla zachovat natrvalo a nesmějí být změněna. Mezi ně patří hlavně omezená zásoba coinůhardkódovaný Genesis bloknáročnost těžby (mining difficulty) a  zmenšování odměny za vytěžený blok (halving).

Povaha Bitcoinu je taková, že od spuštění verze 0.1 je jeho design nastaven napevno a je neměnný po celou dobu jeho existence.

Genesis blok zobrazený v blockchainovém prohlížeči.

První dny Bitcoinu

Jedním z prvních fanoušků, osvojitelů, přispěvatelem a příjemcem historicky první Bitcoinové transakce byl programátor Hal Finney. Ten si stáhl software Bitcoinu v den, kdy byl vydán, tedy 9. ledna 2009, a dostal 10 BTC od Nakamota v úplně první Bitcoinové transakci dne 12. ledna 2009. Dalšími ranými protagonisty byli Wei Dai, tvůrce předchůdce Bitcoinu –  b-money, a  Nick Szabo, také tvůrce podobného konceptu nazvaného bit gold.

V prvotních dnech od spuštění Bitcoinové sítě se odhaduje, že Nakamoto vytěžil až 1 milion BTC. Předtím, než Nakamoto zmizel z účasti na vývoji Bitcoinu, odevzdal otěže vývojáři Gavinu Andresenovi, který se později stal hlavním vývojářem Bitcoin Foundation. Bitcoin Foundation je společnost částečně zastřešující vývoj první  kryptoměny a dá se považovat za jakousi veřejnou tvář reprezentující Bitcoinovou komunitu (i když se často názory komunity a nadace dostávají do rozporu).

Přejeme Bitcoinu ještě mnoho dalších dekád

Bitcoin má za sebou bouřlivých deset let a podle jeho podporovatelů ho čeká ještě bouřlivější budoucnost. Věříme, že v dobrém slova smyslu. Ve srovnání s koncem roku 2017 ukončil BTC rok 2018 ve více než 80% ztrátě. Po technologické stránce byl však rok 2018 pro samotného krále kryptoměn více než úspěšný. Při tom, co Bitcoin jako technologie nabízí, je třeba častěji (než na jeho cenu) hledět pod jeho kapotu.

Lightning Network postupuje bleskovým tempem: Kapacita sítě se blíží k $2 milionům