Nejstarší kryptoměna Bitcoin (BTC) si od svého vzniku v roce 2009 zažila již množství turbulentních období. Bitcoin loni zaznamenal jeden z největších úpadků na své ceně, ze kterého se stále nevzpamatoval. Jeho cenovou volatilitu však v posledním období pohltila stabilita. Existují však určité náznaky, že BTC by se mohl připravovat na něco velkého.

V Praze zaplatíte Bitcoinem na více než 150 místech

Cenová volatilita BTC klesá

Hlavním problémem, který v poslední době odrazoval potenciální investory a byl kritickým důvodem pro odložení schválení ETF organizací SEC, je volatilita Bitcoinu. Nejnovější údaje z Dow Jones však ukazují, že volatilita BTC je momentálně nejnižší, jaká kdy byla. Cena Bitcoinu se v březnu 2019 pohybovala v tunelu, který činil pouze 7.8procentní rozsah, což je výrazně nižší než nejužší rozpětí od roku 2017 – 21.2 %.

Kryptoměnový analytik Murad Mahmodov napsal pro MarketWatch o klesající volatilitě BTC následující:

„Volatilita sama o sobě je neutrálním signálem. Z historického hlediska však období s nízkou volatilitou BTC vždy předcházela prodlouženým bull marketem, zejména po kapitulačních momentech vysoké hybnosti, jak jsme mohli vidět v listopadu a prosinci 2017.“

Volatilita zaznamenává rychlé změny v ceně nebo hodnotě aktiva. Tento fenomén obecně charakterizuje kryptoměnový trh. Ceny se mohou někdy změnit tak drasticky, že trh ztratí ze své hodnoty i $6 miliard za méně než 24 hodin. Při adopci kryptoměn používaných pro každodenní platby je řešení tohoto problému největší výzvou.

Kryptoměnový trh musí dozrát

I když na základě historie pokles volatility naznačuje pro BTC možný blížící se bull run, nemusí tomu tak být, říká Marty Bent, host relace „Tales from the Crypt“. Ten je ohledně stálosti aktuální nízké volatility dost pesimistický. Věří však, že dosáhnout zralosti trhu prostřednictvím trvalé cenové stability je možné a jednoho dne se stane skutečností.

Řešení tržní volatility pro BTC a ostatní kryptoměny není náhlá věc, jak tvrdí mnozí experti. Mnozí také tvrdí, že schválení ETF pro BTC se tak brzy neuskuteční, protože trh na něj ještě nedozrál. Říkají, že deset let na to není dostačující období.

Celá kryptoměnová komunita očekává ten den, kdy bude Bitcoin dost stabilní na to, aby mohl být používán jako například americký dolar. Jaký je však prozatím osud Bitcoinu? Má komunita očekávat bull run jako důsledek krátkodobé nízké volatility? Cena BTC se momentálně pohybuje na úrovni $4,080.

Vysvětlení ETF, Bitcoin ETF a blockchain ETF

Originální verze tohoto článku byla publikována na našem slovenském webu kryptoportal.sk

Zdroj: zycrypto.com