Skupina výzkumníků, která pravidelně publikuje týdenní zprávy týkající se kryptosféry, vydala článek, který poukazuje na fakt, že volatilita Bitcoinu klesla na 14-měsíční minimum.

Po tom, jak Bitcoin (BTC) zažil strmý pád z $8,000 na $5,850, pohybovala se jeho cena během srpnového měsíce kolem úrovně $6,000Nejsilnější kryptoměna tak udržuje relativně stabilní cenu už téměř tři týdny (od 8. srpna). Výzkumníci ve své analýze uvedli:

„Na jedné straně jsou velké finanční instituce svědky zvyšujícího se zájmu investorů o kryptoměnový trh. Na straně druhé však právě tato iniciativa ze strany investorů změnila charakter Bitcoinu z prostředku na běžné platby, na jakési aktivum, které testuje schopnosti a nervy traderů. Avšak volatilita poprvé v historii nabrala skutečný trend směrem k relativní stabilizaci.“

Bitcoin momentálně prožívá své nejméně volatilní období.

Nižší volatilita Bitcoinu je extrémně zdravá pro dlouhodobý růst

Senior analytik společnosti eToro Mati Greenspan se optimisticky vyjadřoval na margo stabilizace Bitcoinu, který v roce 2018 zažil několik najvolatilnejších měsíců ve své historii. Greenspan uvedl, že pro většinu institucionálních investorů a akreditovaných maloobchodníků je atraktivní stránkou Bitcoinu schopnost držet hodnotu v decentralizované finanční síti, která nezávisí na globální ekonomice.

Zlato a kryptoměny jako Bitcoin a Ethereum jsou nezávislé, oproti širšímu finančnímu trhu, díky jejich nepropojenosti s konvenčními aktivy a rezervními měnami.

Greenspan vysvětlil, že nižší volatilita je důležitá pro velké investory, kteří primárně investují do nové třídy aktiv jako k alternativě trhu offshore bankingu:

„Když uvažujete o tom, jak uložit svůj majetek, lidé obvykle přemýšlejí o tom, které aktivum si udrží svou hodnotu nebo ji časem dokonce zvýší. Pro Bitcoin je vysoká volatilita dvojsečným mečem. Volatilita přitahuje hodně pozornosti během růstu, ale působí děsivě během klesání ceny.

Odborníci v kryptoměnovém sektoru se již několik let shodují, že před samotnou masivní adopcí obchodníky bude Bitcoin nejprve masově adoptován na offshore bankovním trhu (hovoří se o přílivu kapitálu kolem $30 bilionů). Investoři přejdou ze zahraničních aktiv a spořících účtů do Bitcoinu, který sice není anonymní, ale je schopen držet hodnotu relativně skrytým způsobem.

Podle Greenspana je pro Bitcoin rozhodující období relaxace a stability, zejména při budování infrastruktury pro další střednědobý růst:

„Relativně malé a stabilní cenové rozpětí, jehož jsme za posledních pár týdnů byli svědky, je mimořádně zdravé pro Bitcoin, protože zvyšuje jeho využití jako uchovatele hodnoty. Toto období relaxace se využívá mimo jiné i na další rozvoj sítě, která se nakonec vyvine do zdravého ekosystému a kryptoměnového průmyslu.“

Klepe růst Bitcoinu na dveře?

Během své historie se Bitcoin vždy po velké korekci (70 % – 90 %) odrazil a překonal předešlé cenové rekordy. Jak můžeme vidět v letech 2012, 2014 a 2016, dominující kryptoměna zaznamenávala několikaměsíční stabilizaci a menší cenové pohyby před zahájením velkého růstu.

Vzhledem ke změně tržních podmínek a zlepšení celosvětové likvidity může Bitcoin  iniciovat silný růst, aniž by prokázal stabilitu v nižším cenovém rozpětí. Náhlý nárůst cen bez období řádné stabilizace však může vést k nárůstu cen o velké marže – podobně jako to trh zaznamenal v únoru, dubnu a červnu, kdy Bitcoin testoval hranice $10,000 a potom klesl až na $6,000.

Proto období stability Bitcoinu, které se projevilo za poslední tři týdny, ukazuje, že trh se vzpamatoval z nestabilních měsíců ze začátku tohoto roku a vytvořil tak silný základ pro další velký pohyb.

Přeloženo ze slovenského originálu, který byl publikován na našem webu kryptoportal.sk

Pokud již nechcete, aby Vám unikaly novinky ze světa kryptoměn v českém jazyce a chtěli byste nás zároveň podpořit, poprosíme Vás o like na naši facebookovou stránku.  

Zdroj: cryptoslate.com