Je konec roku 2008 a globální finanční krize způsobuje šoky po celém světě. Hněv nad celosvětovým bankovním systémem, vládami a ostatními centralizovanými orgány se šíří snad každou zemí. Množství lidí přišlo o všechno. Pár jedinců v kožených křeslech udělalo rozhodnutí, která měla negativní dopad na miliony lidí po celém světě. Proč se to muselo stát? A dalo se této situaci předejít? Jak je možné, že má jedinec takovou moc nad těžce vydělanými penězi prostého lidu?

Na scénu přichází tajemná postava (či skupina lidí) jménem Satoshi Nakamoto, jehož skutečná identita zůstává dodnes neznámá. Píše se datum 31.10.2008 a Satoshi vydává white paper s názvem Bitcoin: Peer-to-peer elektronický hotovostní systém (Peer-to-peer electronic cash system). 

Něco z historie…

V dokumentu se popisuje nový digitální systém měny, který by se nespoléhal na banky, aby zpracovaly transakce, nebo vlády, které by se staraly o vydávání a oběh této měny. Krátce po zveřejnění tohoto dokumentu se členové skupiny  Cypherpunk shodli, že navrhovaný systém by skutečně mohl fungovat a komunita se pustila do jeho vývoje. 12. ledna 2009 proběhla první BTC transakce mezi Satoshim Nakamotem a Halem Finneyim, developerem a prominentním členem skupiny Cypherpunk.

První Bitcoin transakce v bloku #170 uskutečněná mezi Satoshim a Halem, vývojářem a kryptografickým aktivistem.

Hal a Satoshi byli velmi dlouho jediní dva uživatelé Bitcoin „sítě“, kteří si tehdy mezi sebou posílali téměř bezcenné digitální peníze. První full node tak pochopitelně patřil Nakamotovi.

Avšak ve světě, kde se lidé snažili najít alternativní řešení k tradičnímu zkostnatělému bankovnictví, nezůstal Satoshiho nápad bez povšimnutí. K nápadu se začali přidávat další lidé, pochopitelně zejména programátoři, nerdi či nadšenci šifrování. Nakonec kvůli nevysvětlitelné sérii okolností zakladatel Bitcoinu zmizel. Příslušné klíče, data a znalosti odevzdal Gavinovi Andresenovi spolu s několika dalšími nadšenci, aby dále na projektu pokračovali.

Po tomto osudném dni v roce 2010 již nebyl Bitcoin projektem jednoho člověka, ale spíše inovací podporovanou množstvím decentralistů a osobami s vizemi nového světa revolučních decentralizovaných systémů.

Současnost

V současnosti již téměř všichni slyšeli o Bitcoinu a jeho hodnota, navzdory značným výkyvům během let, stále roste. Co je však důležitější než jeho hodnota, je to, že tento white paper dal do pohybu sled událostí, které momentálně vedou decentralizovanou revoluci na celém světě.

Ve white paperu se píše:

„Bitcoin jako čistě peer-to-peer verze elektronické hotovosti by umožňovala odesílání on-line plateb přímo od jedné strany ke druhé bez přechodu přes finanční instituci. Digitální podpisy poskytují část řešení, ale hlavní přínosy budou ztraceny, pokud bude důvěryhodná třetí strana stále povinna zabránit dvojímu utrácení prostředků (double spending problem). Navrhujeme řešení právě tohoto problému pomocí peer-to-peer sítě. Síť označí transakce časovými razítky tím, že je vloží do stále vznikajícího řetězce založeného na hashích. Pomocí Proof-of-Work (PoW) se vytvoří záznam, který nelze změnit bez toho, aniž by se zásadně změnil samotný PoW algoritmus.“

Bitcoin je unikát, nedá se k ničemu přirovnat

Když byl Bitcoin v lednu 2009 vypuštěn do světa, decentralizovaná síť pomalu začala transformovat způsob, jakým společnost vnímá peníze a celý finanční systém obecně. Bitcoin jako každá inovativní technologie začala s několika osvojiteli, jako zmíněný Hal Finney. Nyní tento protokol používají miliony lidí z každého koutu světa. Ten dává jednotlivcům lepší způsob zpracování transakcí a zároveň své finanční prostředky přesouvají bez jakéhokoliv dohledu bank a třetích stran.

„Omlouvám se za těžko pochopitelnou definici Bitcoinu. Popsat Bitcoin pro obecné publikum je skutečně náročné. Není zde totiž nic, k čemu by se dal přirovnat.“

– Satoshi Nakamoto

Ve skutečnosti se Bitcoin považuje za lidové peníze“, protože decentralizovaná kryptoměna nemá žádné vládce a dává jednotlivcům suverénní svobodu dělat si s jejich penězi, co chtějí. Komplexní měnový systém není založen na síle a podvodu, ale na platném souhlasu účastníků sítě, kteří dosáhli konsensu pomocí čisté matematiky. Jde o jasný kontrast s nedůvěryhodným bankovním systémem, který běžným lidem neslouží tak, jak by měl.

„Co společnost potřebuje, je elektronický platební systém založený na kryptografickém důkazu namísto důvěry v třetí strany. Libovolné dvě strany mohou kdykoli obchodovat přímo mezi sebou bez nutnosti důvěryhodného zprostředkovatele této transakce,“ vysvětluje Nakamotův white paper.

Zamyšlení na závěr

Od první zmínky Bitcoinu uběhlo již 10 let. V technologickém světě je dekáda obrovské množství času. V případě Bitcoinu a kryptoměn stále říkáme, že jsme jen na začátku. Ano, v tomto odvětví musí nastat i zásadní technologická vylepšení, ale  nejpodstatnější změny se musí odehrát v chápání toho, proč svět potřebuje fungovat jinak. Názory typu však tento systému funguje, na co bychom ho měnili“  nás vracejí o desetiletí zpět a umožňují týmž lidem opakovat tytéž chyby, které si vždy odnesou obyčejní lidé.

Bitcoin dokazuje, že tato změna není o jeho ceně. BTC stál $0.004 i $20,000. Někomu to jistě přineslo obrovské bohatství. Ale ti, kteří byli u zrodu Bitcoinu, v komunitě nadále aktivně působí, protože dokáží vidět za obrovské zisky či majetky. Bitcoin je zde, aby nastolil změnu, nebo se o ni alespoň pokusil. A daří se mu to již deset let!

Pro více detailů se podívejte i na interaktivní historii Bitcoinu (v AJ).