Bitcoin je tu s námi již více než 10 let. Za tento čas se jeho používání značně rozšířilo. Denně vznikají nové peněženky, burzám přibývají klienti a stále více lidí se seznamuje s touto převratnou technologií v oblasti peer-to-peer digitálních měn. Jedna věc, která byla populární, nicméně postupně zanikla. Je jí Bitcoin v podobě fyzické mince.

Casascius coins

Krátce poté, co se objevily první paper wallets, přišli někteří nadšenci této kryptoměny s myšlenkou vytvoření fyzické podoby Bitcoinu ve formě ražené mince. Mince, které nesly pojmenování „Casascius coins„, vytvořil Mike Caldwell, a byly dostupné v nominálních hodnotách 1, 10, 25, 100 a 1,000 BTC. Jejich popularita se rychle rozšířila a pro mnohé se staly významným sběratelským kouskem.

Kryptoměny jako papírové peníze? Není to nemožné!

Prodej „Casascius coins“ však netrval dlouho. 27. května 2013 musel Mike Caldwell pozastavit prodej fyzických Bitcoinů. A to vzhledem k tomu, že Oddělení pro finanční zločiny, které je součástí ministerstva financí USA, ho upozornilo, že jde o trestnou činnost. Tento krok však neodradil jeho následovníky, kteří se pokoušeli navázat na počáteční úspěch s BTC mincemi.

Ukončení produkce z regulačních důvodů

V letech 2013 – 2016 se staly fyzické Bitcoinové mince extrémně populární. Několik historických „Casascius coinů“ bylo prodáno ve vyšší hodnotě (4 až 10x), než byla jejich aktuální nominální hodnota.  Za poslední léta však ražení fyzických Bitcoinových mincí upadalo. Společnosti věnující se této sféře (Ravenbit, Alitin Mint, Cryptmint a Titan Bitcoin) postupně ukončovaly svou činnost. Jeden z posledních výrobců, japonská společnost Satori Coin, oznámil, že k dubnu 2018 byl nucen skončit s ražením BTC. Důvodem byly regulace a nařízení týkající se AML/KYC standardů, které v daném roce vydala japonská vládní agentura Financial Services Agency.

Ve stejném roce skončila s produkcí kovových mincí i čínská společnost BTCC. Zajímavostí je, že spoluzakladatelem této firmy byl Bobby Lee, bratr známějšího  Charlieho, který stojí za jednou z nejpopulárnějších kryptoměn – Litecoinem.

Tyler Winklevoss: Tržní kapitalizace Bitcoinu může překročit úroveň $7 bilionů

Casascius 1,000 BTC (zlatá 1 oz mince)

Jednou z posledních firem, u které si můžete zakoupit BTC minci i s reálnou částkou v Bitcoinech, je společnost Denarium. Ta si je nechává razit u finské firmy Prasos, přičemž privátní klíče, nimiž je dané množství BTC zabezpečeno, jsou zapečetěny ochranným hologramem. Zájemce si má možnost vybrat z mincí v hodnotě 1 Bitcoinu, respektive si může sám určit, jakou částku chce mít na dané minci „nahranou“.

Aktuálně tento výrobce nabízí tři kolekce: gold plated, premium a gold. V závislosti na vybrané řady si můžete zvolit zlaté, stříbrné nebo bronzové mince. Nejpopulárnější mince Denarium Custom Gold Plated 2018 je ražena v Estonsku, přičemž její celkový počet je stanoven na 3,000 kusů. Tato pozlacená mince má v průměru 3 cm, tloušťku 2,5 mm a váží necelých 13 gramů. Zákazník si na ni může „nahrát“ maximálně 2 BTC.

1,000 BTC Casascius coin. Zdroj: crypto-news.net

Pro zajímavost, když Mike Caldwell v roce 2011 představil první „Casascius coins“, nejhodnotnější obsahovala privátní klíč k 1,000 BTC. Jednalo se o zlatou BTC minci o hmotnosti 1 trojské unce (přibližně 31 gramů).

Originální verze tohoto článku byla publikována na našem slovenském webu kryptoportal.sk

Zdroj: bitcoin.com