Aktuality, Bitcoin, Ethereum

Bitcoin spotřebuje ročně 0.22 % ze světové spotřeby energie, Ethereum chce snížit energetickou náročnost o 99 %

Není žádným tajemstvím, že těžební procesy, které zajišťují potvrzování transakcí kryptoměn a tím pádem i chod celé sítě, spotřebují obrovský objem energie. V rámci digitálních aktiv, které stojí na algoritmu Proof of Work, je na tom, co se spotřebované energie týče, nejhůře Bitcoin. O moc však nezaostává ani aktuální tržní dvojka – síť Ethereum. Dobrou zprávou ale je, že uhlíková stopa blockchainu  se pomalu snižuje.

Jedna transakce = 14denní spotřeba elektřiny

Uživatel sociální sítě Twitter Digiconomist ve své studii zveřejnil zajímavé výsledky odrážející energetickou náročnost každé transakce v síti Ethereum a Bitcoinu. Nejnovější index spotřeby energie sítě Ethereum je 7,737 TWh za rok, respektive 44.2 KWh na jednu jedinečnou transakci. Množství spotřebované energie za jeden převod představuje přibližnou spotřebu jedné americké domácnosti po dobu 1.5 dne.

Ve srovnání s tím Bitcoinová síť spotřebuje na jednu transakci 412 KWh, což by podle autorových propočtů dokázalo pokrýt náklady průměrné americké domácnosti až na 14 dní.

Úroveň spotřeby elektrické energie sítí Ethereum se od února 2014 zvyšovala víceméně konstantním tempem. Koncem roku 2018 přitom překročila hranici  20 TWh. Následoval však markantní pokles, který dostal spotřebu začátkem ledna 2019 pod úroveň  10 TWh za jeden rok.

Ročná uhlíková stopa na úrovni 23 kiloton

Statistické údaje ukazují, že aktuální roční spotřeba elektrické energie sítí Ethereum odpovídá úrovni spotřeby jihoafrického státu Angola (7.91 TWh). Analýza zároveň uvádí, že Ethereum spotřebuje přibližně 0.04 % celkové spotřeby elektrické energie, zatímco podíl Bitcoinu činí 0.22 %. Na základě těchto dat studie uvádí, že síť  Bitcoinu produkuje roční uhlíkovou stopu větší než 23 kiloton.

Pokud sečteme spotřebu obou sítí, Bitcoin a Ethereum se zařadí na 45. místo na pomyslné světové mapě sestavené podle spotřeby elektrické energie.

Zpráva dále poukazuje na fakt, že energie spotřebovaná na chod platební sítě pro převod Bitcoinu by mohla kapacitně stačit pro více než 4 miliony domácností v USA. Naproti tomu energie potřebná pro chod Etherea by pokryla něco méně než  1 milion amerických domácností.

Buterin: Energetickou náročnost snížíme o 99 %

Vědom si vysoké energetické náročnosti zakladatel Etherea Vitalik Buterin vyslovil plán, v jehož rámci se bude snažit snížit spotřebu energie v transakcích až o 99 %. A to do konce tohoto roku.

Přetrvávající energetické problémy, které jsou způsobeny algoritmem Proof of Work, by tak mohly být již brzy v případě Etherea minulostí. Vývojáři se již dlouhodobě zabývají otázkou přechodu na jiný koncept – Proof of Stake. Constantinople hard fork, který má mimo jiné přinést i tuto změnu, byl však již vícekrát odložen.

Poslední update ohledně této aktualizace je předběžně stanoven na konec tohoto měsíce. Více o celé problematice Constantinople hard forku, jakož i snížení odměny za vytěžení jednoho bloku z aktuálních 3 ETH na 2 ETH, si můžete přečíst v našem článku zde.

Vitalik Buterin: Projekty jako TRON a EOS jsou centralizované hromady odpadu!

Originální verze tohoto článku byla publikována na našem slovenském webu kryptoportal.sk

Zdroj: ambcrypto.com

1 Komentář

  1. Marecek

    Desive niceni planety diky nezrizene hamizivosti tezaru a spekulantu.

Odpovědět

Téma od: Anders Norén