Bitcoin opět dosáhl nový rekord! Tentokrát se to týká množství bitcoinů, které nebyly v průběhu pár let ani jednou přesunuty. Množství „nedotčených bitcoinů“ dosáhlo v současnosti historicky nejvyšší hodnotu 21.6 %. Tento trend naznačuje, že se bitcoin stává spíše uchovatelem hodnoty než prostředkem výměny.

Matt Odell, kryptoměnový nadšenec a tvůrce podcastu Tales Of the Crypt, si všiml zajímavý fakt, který sdílel na sociální síti Twitter. Matt tvrdí, že objem bitcoinů (BTC), který nebyl v posledních letech přesunut a tedy nebyl součástí žádné transakce, dosáhl 21.6 % z celkových BTC v oběhu. Pokud bychom toto procento mincí chtěli vyjádřit v číslech, jedná se o přibližně 3,847,859 BTC.

Tuto zajímavost si všimli i analytici z Coinmetrics, kteří spolu s Mattem tvrdí, že tento trend je znakem toho, že bitcoin se skutečně stává uchovatelem hodnoty. Coinmetrics zároveň zveřejnil i metodu, podle níž vypočítali tuto statistiku. Analytici vypočítali celkové množství „nedotčených bitcoinů“, které definují jako  množství BTC, které nefigurovaly v transakcích ani jednou za určitou časovou jednotku vůči celkovému objemu BTC v oběhu.

Další pohled na věc, který netřeba zanedbat, je fakt, že mnoho bitcoinů je navždy ztracených z důvodu ztráty privátních klíčů, hard disku a podobně. Analytici tak do značné míry analyzovali ztracené bitcoiny a započítali je do nedotčených transakcí.

Dominance bitcoinu se blíží k 70 %. Cena BTC ale klesá i spolu s ostatními altcoiny

Kromě zmíněné skutečnosti výzkumníci pozorovali i další zajímavý jev. Nedotčené  bitcoiny mohou být určitým ukazatelem cenových pohybů. Množství nedotčených BTC se zvyšuje se snižující cenovou korelací a naopak. To znamená, že se momentálně můžeme nacházet na konci korekce a v dohledné době můžeme očekávat růst trhu.

Manipulovaný trh?

Toto pozorování ale v kryptoměnových fanoušcích vyvolává obavy. Willy Woo, kryptoměnový analytik, se zaměřil na vývoj ceny zlata za posledních 100 let. Willy si všiml, že 100letý vývoj zlata se podobá vývoji ceny altcoinů, avšak v časovém rámci trvajícím několik týdnů. Tato korelace podla Willyho znamená, že trh je  manipulován skupinou lidí, kteří drží podstatnou část celkového kryptoměnového kapitálu.

Právě tato skupina lidí se může stát novodobými bankéři. Není to žádné tajemství, že některé společnosti nebo osobnosti již dlouhodobě hromadí velké množství BTC. Existuje několik adres, na kterých se akumuluje BTC, a zároveň z nich neodešlo ani jedno satoshi.

Blíží se sezóna altcoinů?

Mnoho kryptoměnových analytiků se domnívá, že sezóna růstu altcoinů je za rohem. Mati Greenspan, senior analytik z eToro, věří, že se nacházíme na konci dalšího cyklu kryptoměnového trhu. Pokud by se to potvrdilo, znamenalo by to, že lidé budou stále ochotnější spekulovat s pozicemi altcoinů.

Zda se ale predikce Greenspana potvrdí, je sporné. Mnohé přední osobnosti z kryptosféry jsou přesvědčeny, že takový růst altcoinů, jaký jsme zažili v roce 2017, už nikdy nenastane. Jeden z důvodů je fakt, že šílenství kolem ICO, které do značné míry pohánělo růst altcoinů, už utichlo. Je možné, že kryptosféru zasáhne nový trend, který pozitivně ovlivní i altcoiny. Jestli se tak stane, se pravděpodobně dozvíme již brzy.

Pět nechvalně známých ICO, které v roce 2018 obraly investory o peníze

Originální verze tohoto článku byla publikována na našem slovenském webu KryptoPortal.sk

Zdroj: coinspeaker.com