Podle ARK krypto investičního analytika, Yassine Elmandjra, hodnota Bitcoin (BTC) transakcí překonala Paypal a Discover platební služby. Toto vyjádření přišlo ve chvíli, kdy vzrostl počet pesimistů ohledně BTC a jeho využití pro platební styk, hlavně kvůli jeho problémům se škálováním a rychlostí transakcí.

Visa a Mastercard stále vedou

Yassine Elmandjra tvrdí, že hodnota BTC plateb v dolarech překonala se značným náskokem platební systém PayPal. Bitcoin platební systém překonal i kreditní kartu Discover. Objem obchodů v BTC zaznamenal obrovský růst od roku 2013 a dosáhl hodnoty zpracovaných transakcí ve výši $1.3 bilionu a je jen „řádově“ vzdálený od vedoucího platebního zprostředkovatele Visa. Yassine dodává, že je samozřejmě  nemožné porovnávat transakce BTC a Visa nebo MasterCard, co se týče základních transakcí. Zdůrazňuje však, že to ani nikdy nebyl záměr. Na svém účtu na sociální síti Twitter vysvětluje, že na denní bázi v roce 2017 proběhly transakce v hodnotě přibližně $3 – 4 miliardy v BTC. Přičemž nyní nejde o snahu zvýšení objemu transakcí, ale jeho celkové hodnoty.

Obrázek zobrazuje objem obchodů v USD za roky pro jednotlivé platební systémy:

bitcoin

Bitcoin v roce 2018 zaznamenal dosud transakce v hodnotě $1.3 bilionu, což je stále ve značné míře pozadu v porovnání s Visa a Mastercard, které lámaly během let své rekordy. Visa zpracovala v roce 2016 transakce v hodnotě $8.9 bilionu a tak už v té době byl tento US platební gigant o značnou míru vpřed oproti letošním BTC číslům. Při pohledu na čísla až do roku 2015 je vidět, že hodnota transakcí pro BTC se výrazně zvýšila. Nejznámější kryptoměna dosáhla svého vrcholu v roce 2017,  kdy zaznamenala 8 krát větší objem transakcí než v roce 2016.

Hybná síla BTC

Bitcoin má ještě co dohánět, aby konkuroval vedoucímu platebnímu systému Visa. Hybná síla hraje v jeho prospěch a to, co se dnes zdá být nemožné, se může velmi snadno v blízké budoucnosti uskutečnit. Předpokládá se, že v roce 2018 i v roce 2019 bude objem BTC transakcí nadále růst. V případě, že se jeho výkonnost z posledních 5 let zopakuje a objem transakcí vzroste o 80 %, dostane se tak BTC platební systém do velmi silné pozice a bude schopen konkurovat Visa. Spuštěním  Bitcoin Lightning Network by se to BTC mohlo podařit. Teoreticky by tak vedoucí digitální měna mohla zpracovávat roční platby o hodnotě 13 bilionů USD.

Bitcoin neměl záměr konkurovat, ale stalo se…

Bitcoin byl v poslední době často zmiňovaný pro své nedostatky ve škálování a hledání toho správného řešení, aby tak mohl zápasit se společnostmi jako Visa nebo MasterCard. Mnozí však věří, že originální záměr kryptoměn samotných nikdy nebyl v porovnávání se a soupeření s tradičními platebními systémy. Tak či onak,  nedá se popřít obrovský nárůst pozice Bitcoinu i v této oblasti.

Bitcoin přišel do bodu, kdy začal ohrožovat i tradiční světové platební systémy. V rámci objemu obchodů je však toho třeba ještě hodně dosáhnout. Většina problémů by měla být pokryta spuštěním BTC Lightning Network, ale pro očekávaný růst je třeba si získat přízeň různých regulátorů.

Zdroj: coingape.com