Velké banky a tradiční finanční instituce, které výrazně zaostávají za probíhající blockchainovou revolucí, jsou i nadále proti růstu decentralizovaných měn jako Bitcoin. V nedávno vydané publikaci Trust Barometer společnosti Edelman se naznačuje, že centralizované finanční struktury jsou pomalu rozrušované DLT technologiemi. To může částečně naznačovat nezbytné svržení globálního finančního paradigmatu.

Snižování důvěry spotřebitelů v banky, rychlé rozšíření platebních řešení založených na blockchainu a postupná akceptace kryptoměnových aktiv regulačními orgány na celém světě, dramaticky zrychlily míru, v jaké začínají kryptoměny nahrazovat tradiční finanční organizace. A postupně je to začíná výrazně ovlivňovat.

Velké banky nechtějí kryptoklienty

Údaje, které nedávno zveřejnila analytická firma Diar, ukazují, že velké finanční instituce a banky tlačí proti setrvačnosti finančních systémů a kryptoměn, které jsou poháněny DLT (Distributed Ledger Technologies) technologiemi. Ty začínají mít negativní vliv na jejich pozici na trhu konkurenceschopného bankovnictví.

Kryptoměnový ekosystém, který je v rozporu s fiat měnami a centralizovaným bankovnictvím, stále ve velké míře závisí od tradičních bank a platebních bran. Aby si účastníci trhu mohli pohodlně nakoupit coiny a tokeny, vyměňovat krypto-aktiva za zboží a služby v reálném světě, zůstávají momentálně vázaní na tradiční bankovnictví. Seznam společností, maloobchodníků a platforem, které přijímají kryptoměny roste každý den, ale globální adopce je stále na velmi nízké úrovni. Samozřejmě existují i jiné způsoby jak získat kryptoměny, ale přímý nákup je nejrychlejší možnost, jak si připsat první Bitcoin do vaší peněženky.

Hlavní banky se zdráhají poskytovat bankovní služby burzám či jiným blockchain finančním platformám. Z údajů společnosti Diar vyplývá, že vedoucí pracovníci některých největších bank na světě, jako jsou ING, UBS a Credit Suisse, se nebudou podílet na kryptoměnovém ekosystému, a to ani tehdy, když je o to klienti přímo požádají.

Někteří z nich přijali aktivně nepřátelský postoj k tomuto novému trhu, jako například americký bankovní gigant Wells Fargo, který nedávno zakázal nakupování Bitcoinu a ostatních kryptoměn přes kreditní karty. Wells Fargo nedávno vykázala pokles svých příjmů z $22.3 miliard na $21.9 miliardy částečně kvůli federálním sankcím vůči bance jako důsledek „rozsáhlého zavádění spotřebitelů“. Podobné zprávy by měly otevřít oči všem a poukázat na to, že finanční systém jako takový nefunguje, neplní svůj účel a vůbec neslouží těm, od koho získává zdroje. Zkostnatělý finanční svět je zralý na kompletní decentralizovanou reformu.

Kryptoměnové finanční instituce jsou na vzestupu

Zatímco  velké banky se chtějí vyhnout trhu s počítači generovanými penězi, menší finanční instituce využily příležitosti, aby využily tento rychle rostoucí blockchain ekosystém. V současnosti existují jen čtyři banky ve Spojených státech, které poskytují bankovní služby společnostem s kryptoměnami: Metropolitan Commercial Bank, Silvergate Bank, Cross River Bank a Signature Bank. Napříč zeměkoulí jsme svědky různých regulací a omezení, ale jejich míra se zdá být výrazně nižší, dokonce v některých případech i pozitivní, jako v USA.

Banky, které začaly podporovat trh s kryptoměnami  prokazují dramatický nárůst celkových svých aktiv. Silvergate Bank, která nyní poskytuje podporu více než 250 krypto a blockchain společnostem, zvýšila hodnotu svých celkových majetkových aktiv z $978 milionů v roce 2017 na $1.9 miliardy v roce 2018.

Podobně Metropolitan Commercial Bank zdvojnásobila hodnotu svých aktiv z $1 na $2 miliardy v letech 2017 až 2018, a to zejména díky podpoře krypto projektů.

Je stále více a více zřejmé, že mainstreamové banky již nemohou ignorovat dramatický finanční dopad kryptoměnového ekosystému. To, že některé banky a burzy podporují a poskytují zákazníkům futures kontrakty založené na kryptoměnách se do široké adopce těchto měn nepočítá. Futures jsou jen sázkový nástroj, kde se hádá například budoucí cena  Bitcoinu.

Investor a VC Spencer Bogard nedávno komentoval rychlý růst kryptotrhu a vliv, který vytváří na tradiční finance v rozhovoru pro CNBC:

„Většina z těchto velkých bank již slyšela o číslech nebo viděla čísla, které společnosti jako Coinbase a Binance generují. Existuje skutečné riziko, že některé z těchto společností budou moci překonat některé z největších bank na Wall Street, budou-li tento trh nadále ignorovat.“

Bankami kryté kryptoměny pravděpodobně nejsou řešením

Banky, které aktuálně drží krok s kryptoměnami, mohou nyní vytvářet značný zisk z jejich podpory, ale budoucnost bankovnictví jako takového zůstává nejistá.

Možnost, že centrální banky mohou spustit své vlastní kryptoměny (zejména v USA), byla nedávno vyloučena Federální rezervní bankou v St. Louis v nedávné zprávě, kde se píše o nevhodném případě použití v souvislosti s vytvářením vlastních bankovních kryptoměn. Také tvrdí, že kryptoměny vydávané centrální bankou jsou „trochu naivní“:

„Klíčové charakteristiky kryptoměn představují pro centrální banky značné problémy. To znamená, že žádná renomovaná centrální banka by neměla mít důvod k vydání anonymní virtuální měny. Jakmile bychom odstranili decentralizovanou povahu kryptoměn, což by mohlo pomoci bankám v jejich akceptaci, jsme zpět při tradičním finančnictví.“

Nezbytný úpadek centralizovaného bankovního systému, jako důsledek rozšiřování se blockchain technologií, dokazují dokonce i studie samotných bank – správa Citi GPS s názvem „Digital Disruption: How FinTech is forcing Banking to a Tipping Point“, identifikuje blockchain technologii jako klíčovou hrozbu pro banky jako správců majetku a poskytovatelů finančních služeb, která je činí značně „zastaralými“.

Postupné rozšiřování se nejen krypto-bank, ale i dalších institucí podporujících nové směřování finančního sektoru je nezbytné. Exponenciální zvýšení míry přijetí kryptoměn spolu se spouštěním nových reálných technologií a decentralizovaných aplikací v celém sektoru tak přinese potřebnou transformaci ekonomického a finančního světa.