22. května si každý rok připomínáme „Bitcoin Pizza Day“. Je to den, kdy si připomínáme, jak Laszlo Hanyecz, více známý jako „Bitcoin Pizza Guy“, koupil dvě pizzy za 10,000 BTC. Právě tímto počinem ukázal, že Bitcoin je reálná měna, za kterou si koupíte i běžný produkt a jídlo.

Softwarový inženýr patří k raným investorům a nadšencům Bitcoinu. A podobně jako mnozí začínající uživatelé, tak i on věří, že Bitcoin nakonec převezme funkci konvenčních měn. A co děláte s běžnou měnou? Kupujete věci, investujete, šetříte. Přesně to, co udělal i Hanyecz.

V roce 2010 koupil Hanyecz dvě pizzy Papa John’s za 10,000 BTC. V té době to vypadalo jako opravdu dobrý obchod, protože jeden Bitcoin neměl hodnotu ani jednoho centu. Avšak jeden BTC dnes stojí kolem $8,000, a na tuto hodnotu se propadl z částky $20,000!

20. týden 2019: Přehled kryptoměnových zpráv, událostí a zajímavostí

Laszlo tehdy na Bitcointalk fórum napsal:

„Mám zkrátka velmi rád ty studené zbytky pizzy. Můžete klidně připravit pizzu sami a přinést ji ke mně domů nebo poslat kurýrem. Co mám však v úmyslu, je zaplatit za tuto pizzu v bitcoinech, abych si ji nemusel objednávat ani připravovat sám. Podobně to máte v hotelích, přinesou vám „snídaňový talíř“ a vy jste spokojeni s tím, že máte co jíst.“

Britský muž převzal Hanyeczovu nabídku a koupil mu dvě pizzy výměnou za 10,000 bitcoinů. Tento muž dokonce vydělal už tehdy, jelikož dvě pizzy stály $25 a 10,000 BTC bylo tehdy přibližně $40.

Média a mnoho lidí jen nepochopitelně kroutí hlavami nad tím, jakého bohatství Laszlo mohl dosáhnout. Pravdou je, že právě on pomohl legitimizovat Bitcoin jako měnu. Hanyecz nic nelituje a udělal by to klidně znovu. Jeho počin je tak vůbec první zdokumentovaná BTC transakce v reálném světě.

Právě u příležitosti „Bitcoin Pizza Day“ zveřejnila americká televizní stanice CBS rozhovor s dnes již známým Laszlo Hanyeczem aka Bitcoin Pizza Guy:

Originální verze tohoto článku byla publikována na našem slovenském webu KryptoPortal.sk