Po rekordně dlouhé kryptoměnové recesi se bitcoin (BTC) opět vyšplhal nad magickou hranici $10,000 a napříč kryptosférou opět zavládl optimismus. Naposledy jsme byli svědky tohoto jevu v druhé polovině února 2018. To však byla ještě reakce na cenový boom z konce roku 2017. Od tehdy se však svět změnil a kryptoměny ušly dlouhou cestu. V čem je nyní situace jiná oproti té v roce 2017?

listopadu 2017 se bitcoin stal centrem silného růstu, který započal cenou $10,000 a vyvrcholil 17. prosince 2017, kdy se jeho cena vyšplhala na dosud nepokořených $20,089 (podle dat z coinmarketcap.com). Mnoho analytiků a kryptofanoušků analyzovalo důvody toho růstu, přičemž mnozí z nich ho odůvodňovali faktory jako mediální pozornost, strach z vynechané šance (FOMO – Fear of missing out) nebo (částečný) průnik kryptoměn do mainstreamu.

Tři základní způsoby, jak směnit Bitcoin za klasické fiat měny

Prudký růst bitcoinu v roce 2017

V roce 2017 se cena bitcoinu (BTC) téměř zdvojnásobila z $10,000 na $20,000 za méně než měsíc, přesně za 17 dní. Během tohoto období téma kryptoměn a bitcoinu rezonovalo všude včetně titulků mainstreamových médií, hospodských rozhovorů nebo rodinných večeří. Přesto měl jen zlomek lidí představu o jeho skutečné hodnotě.

Po 15měsíční trvající recesi bitcoin opět dosáhl cenu $10,000

Když už se začalo zdát, že Bitcoin je téměř nezastavitelný, přišel závěr roku a s ním i to, co se často označuje za největší kryptoměnovou recesi v historii. Ta trvala 15 měsíců, během nichž mnozí ztratili zájem a důvěru v kryptoměny. Až donedávna. Nyní bitcoin opět roste a do sentimentu proudí stále více pozitivismu. V čem se ale současná situace odlišuje od té v roce 2017?

Když bitcoin v roce 2017 dosáhl poprvé v historii magickou hranici $10,000, mediální pozornost a chamtivost lidí vystřelila nejsilnější kryptoměnu na $20,000. V současnosti však mainstreamová média neinformují o digitálním zlatě tolik jako v roce 2017, v důsledku čehož si méně lidí všimlo, že bitcoin zasáhl 5cifernou metu. Pokud tedy ne od lidí, odkud proudí do kryptoměn kapitál?

Tyler Winklevoss: Tržní kapitalizace Bitcoinu může překročit úroveň $7 bilionů

Zvýšený institucionální zájem o bitcoin

Navzdory silné recesi trhu kryptoměny a jejich vývoj dosáhl bezprecedentní rychlost a pozoruhodné mety, a to hlavně na poli institucí a konvenčních investorů. Finanční giganti jako Fidelity Investments, J.P. Morgan Chase nebo technologičtí velikáni jako Facebook jsou jen zlomkem renomovaných společností, které přijaly kryptoměny a blockchain, což motivovalo další společnosti, aby je následovaly. Ironicky tento trend je hnán opět strachem z vynechané šance, tentokrát však ve sféře společností a konvenčních investorů.

Libra: 10 věcí, které potřebujete vědět o digitální měně Facebooku

Bitcoin je silnější než kdykoliv předtím

I když se může zdát opak, v roce 2017 nebyl bitcoin napříč společností až tak známý. Mnozí ho považovali za podvod. Když jeho cena vystřelila, BTC přitáhl velkou pozornost ze strany běžných médií, avšak ani tehdy nebylo mnoho lidí a společností myšlence digitálních peněz otevřeno.

Tentokrát se ekosystém kryptoměn skutečně změnil. Existuje množství informací, které jsou k dispozici pro každého, kdo projeví i jen minimální zájem o kryptoměny. A to, že finanční a technologičtí giganti jsou také „ve hře“, prudce zvyšuje důvěru v tento rychle se rozvíjející FinTech sektor.

Závěr

V dohledné době nás čekají velké události a změny včetně litecoin a bitcoin halvingu. Litecoin halving nás čeká již přibližně 5. srpna tohoto roku a bitcoin halving v květnu roku 2020. Neustále rostoucí bitcoin hashrate, stále silnější fundamenty a exponenciálně zrychlující se adopce poukazují na světlou budoucnost kryptoměn.

Originální verze tohoto článku byla publikována na našem slovenském webu KryptoPortal.sk

Zdroj: zycrypto.com