Zlato je uchovatelem hodnoty již po staletí. Dobře sloužilo a také slouží během turbulencí napříč historií. Jen v minulém století „přežilo“ mimo jiné:

  • dekolonizaci,
  • 2 světové války,
  • studenou válku a jaderné zbrojení,
  • prvé lety do vesmíru,
  • několik změn politických režimů,
  • opuštění od zlatého standardu,
  • vzestup světových korporací,
  • nástup digitální revoluce, která trvá dodnes.

Ve 21. století se však objevil vyzyvatel na souboj o lepší uložení hodnoty – Bitcoin, který je založen na technologii blockchain. Nikdo nemůže s jistotou říci, jak tento souboj dopadne. Jisté však je, že nový soupeř má několik výhod, které zlato nemá. Bitcoin není kontrolován žádnou autoritou, nemá žádné sídlo a pobočky a vzniká v počítačích, takže si jej může opatřit teoreticky každý. Na druhé straně jde o technologii, která je ve srovnání se zlatem velmi mladá. Jak takový souboj dopadne?

Co je třeba vědět o zlatě?

Na správné srovnání soupeřů je nezbytné poznat oba. Zlato jako investice funguje v různých formách již  staletí. Nejrozšířenější formou zlata, kterou vlastní poměrně velké procento populace, jsou  šperky, ale z investičního hlediska to není nejideálnější forma, protože na rozdíl od investičního zlata nejsou osvobozeny od DPH. Jaké kroky je tedy třeba podniknout, pokud máme v úmyslu uložit svůj majetek ve formě zlata?

Možností na nákup zlata pomocí zprostředkovatele je mnoho. Vhodná je i přímá investice do zlata přes státní mincovny nebo oddělení privátního bankovnictví v různých bankách v Česku i na Slovensku. Jak tento proces probíhá, popisuje na své stránce například Tatra Banka. Prvním krokem je kontaktování svého privátního bankéře, pak setkání a podpis kupní smlouvy. Následně se můžete rozhodnout, zda si své zlato necháte uložené v bance, nebo si ho vyzvednete a odnesete s sebou. Zpětný výkup je v tomto případě garantovaný pod podmínkou:

„Banka odkoupí fyzické investiční zlato pouze v případě, že jste ho získali v Tatra bance a nepřetržitě bylo uloženo ve Vaší bezpečnostní schránce na místě dodání investičního zlata po celou dobu, odkdy jste jej převzali. Po akceptaci ceny s Vámi uzavře privátní bankéř smluvní dokumentaci a prodávané fyzické investiční zlato odevzdáte bance, která potvrdí jeho převzetí.“

Historií ověřená rovnice zní: Když jsou časy horší, cena zlata stoupá, protože ho lidé více nakupují. Důvodů je několik, například zlato je univerzální uchovatel hodnoty prakticky všude na světě. Taktéž není vytvořeno žádným státem jako například běžné peníze, kterými platíme denně. Je tedy namístě zamyšlení nad tím, proč  digitální měna, která existuje jen 8 let, poráží zlato, tradičního uchovatele hodnoty, které je zde již staletí?

Volatilní Bitcoin

Lepší zhodnocení Bitcoinu oproti zlatu je jistě dáno jeho mnohem lehčí dostupností. Na nákup Bitcoinu, například na stránce Coinbase, Vám stačí průkaz totožnostipeníze na platební kartě, několik minut času a je to! Dokonce se nemusíte o svůj digitální majetek bát ani v případě Vašeho úmrtí. O dost jednodušší, co říkáte?

ČTĚTE TAKÉ:

Co je to kryptoměna Bitcoin (BTC)?

Další výhodou Bitcoinu je to, že nezná hranice. Pokud byste chtěli vědět, kde se nachází nejvíce zlata na světě, podívejte se na obrázek níže, který popisuje počet gramů zlata na obyvatele země. Nejvíce zlata na hlavu je ve Švýcarsku – 136,3 g.

Počet gramů zlata na obyvatele v jednotlivých zemích světa.

Pokud byste stejnou otázku položili ohledně Bitcoinu, nabídnout relevantní odpověď by bylo velmi složité – stačí se podívat na počet transakcí za den. Během posledních 30 dnů toto číslo kolísalo mezi 240 tisíci 314 tisíci. To, zda odeslaný Bitcoin skončí v peněžence „u souseda“ nebo na druhé straně planety, je pro Bitcoin nepodstatné. Už chápete, proč si  velká skupina podporovatelů přeje takovou možnost? Je dobré, že tento počet má rostoucí trend, což je znamení stále častějšího používání digitální měny.

Počet potvrzených Bitcoinových transakcí za den.

Ne souboj, ale soužití

Zodpovědní a úspěšní investoři nejsou hazardní hráči. Zvažují rizika, šance na úspěch a hlavně rozkládají riziko, čili diverzifikují svou investici. Také platí, že finance do digitálních měn „přitékají“hlavně z fiat měn (euro, dolar, atd.), určitě ne ze zlata. Investovat část  peněz do zlata a část peněz do Bitcoinu, nebo do jiné digitální měny (rozhodně ne do každé), určitě neuškodí, pokud je Vaším cílem  uchovat své úspory. Právě teď se ale může zdát, že Bitcoin má navrch, ale bude to tak i nadále?

Země jako Rusko nebo Čína vysílají signály, které motivují k diverzifikaci. Na druhé straně má Bitcoin obrovský potenciál na masovou adopci a tím pádem i výrazný nárůst tržní kapitalizace a hodnoty. Lidé, kteří do zlata investovat chtěli, již tak pravděpodobně učinili, ale u Bitcoinu se tento počet zvyšuje den co den a je předpoklad, že to tak ještě pár let zůstane. Někteří finanční experti tvrdí, že Bitcoin zatím dosáhl pouze 1 % svého potenciálu.

Upozornění: Bitcoin je stále na relativním začátku svého vývoje. Neuvážené investování prostředků nebo neodborná manipulace může vést k nevratné ztrátě. Ujistěte se proto, že víte, co děláte, a pokud si nejste jisti, požádejte zkušenější lidi o vysvětlení nebo pomoc. Za své finance je zodpovědný každý sám.

Originální verze tohoto článku byla publikována na našem slovenském webu kryptoportal.sk

Zdroje: wikipedia.org, cointelegraph.com, tatrabanka.sk