Bitcoin, kryptoměna dominující trhu, vyskočil o 6.6 %. Ve středu brzy ráno BTC narostl skokově za méně než jednu minutu o téměř $400. Poprvé za poslední týdny se jeho cena dostala nad úroveň $6,600. 

Bitcoin se vymanil ze své týdenní konsolidace skutečně dramatickým způsobem. Načasování tohoto $5 miliardového nárůstu na tržní kapitalizaci BTC však vyvolalo i příliv obvinění na adresu burzy BitMEX. Zdá se, že její plánovaná odstávka služeb se dokonale shoduje s tímto výrazným nárůstem.

Bitcoin býci vytáhli vskutku silné zbraně, což vedlo k největší rally v posledních týdnech. Cena BTC se zastavila na ceně kolem $6,841, což představovalo nárůst o  6 % za hodinu. V době psaní článku se tržní kapitalizace Bitcoinu nachází o $4 miliardy vyšší než před zmíněnou rally. Zdá se však, že medvědi opět získávají sílu, protože Bitcoin se už vrátil pod úroveň $6,700.

Organický nárůst nebo manipulace trhu?

Ne všichni jsou však přesvědčeni, že tato zuřivá rally byla organická. Vše se odehrálo mezi 3:00 a 4:00 našeho času, a to se přesně překrývalo s plánovanou odstávkou a údržbou burzy BitMEX. Ta je v současnosti největší BTC/USD burzou na světě, co se týče denního obchodovaného objemu.

Nepřehlédnutelný nárůst na ceně a na tržní kapitalizaci Bitcoinu

Navzdory přílivu pozitivních zpráv v oblasti regulací či zvyšování zájmu institucionálních investorů o kryptoměnovou sféru, vícero vedoucích představitelů průmyslu předpovídá ještě nižší minima na ceně BTC, než jsme doposud viděli. Samotný generální ředitel společnosti BitMEX, Arthur Hayes  prognózoval cenu Bitcoinu na úrovni 3 až 5 tisíc dolarů.

Fakt, že se počet short pozic na burze Bitfinex nachází na svých maximech od poloviny dubna tohoto roku, nepřímo naznačuje, že mnoho investorů očekává spíše pokles ceny BTC. Proto se tento dnešní prudký nárůst přičítá jakési manipulaci trhu velkými investory. To jsou samozřejmě velká slova bez předložení důkazů.

Ve světě kryptoměn jsme již podobné neočekávané výkyvy, nárůsty či pády zažili. Přestože Bitcoin je relativně mladý, trh zaznamenal v krátké historii obchodování několik těžko vysvětlitelných breakoutů. Naposledy to bylo například v druhé polovině dubna 2018, kdy nárůst na kapitalizaci Bitcoinu činil $16 miliard v průběhu jednoho dne.

Samozřejmě se musíme podívat i na malé investory a tradery, kteří mluví o tom, že byli nespravedlivě vytlačeni z trhu, že velryby“ neférově využily odstávku burzy BitMEX. Určitě se zde dají najít známky neférového obchodování, ale s největší pravděpodobností se s tím nebude dát nic udělat. To se týká v tomto případě pouze uživatelů BitMEX, na ostatních burzách se při tomto nárůstu dalo slušně vydělat. Burza BitMEX je již zpět v plném provozu.

Co očekávat dál?

Bez ohledu na to, jak se to stalo, rezistence na úrovni $6,600, která byla tvrdě chráněna celé týdny, byla pokořena. Je možné, že by se tato úroveň mohla stát  novým support levelem pro BTC.

Avšak v očekávání na rozhodnutí o Bitcoin ETF se všechny pokusy o predikce mohou stát marnými. Bez ohledu na výsledek tohoto rozhodnutí se trh bude pohybovat opravdu agresivně. Otázkou ale je, kterým směrem? Paradoxně, události jako ty, které se vyskytly dnes na BitMEX, by mohly být katalyzátorem toho, že SEC odmítne ETF právě kvůli tomu, že Bitcoin je příliš náchylný k manipulaci.

Budeme rádi, když nás podpoříte „lajkem“ na naší české facebookové stránce.

Zdroj: ccn.com